Aktualizováno Provozovatel sociální sítě Facebook umístí své akcie na trhu Nasdaq , nikoliv na burze , tvrdí zdroje Reuters. Firma hodlá v rámci primární emise akcií (IPO) získat nejméně pět miliard dolarů a její vstup na burzu bude z hlediska akciových trhů patrně nejsledovanější událostí letošního roku.
Primární emise Facebooku by měla být největší, k jaké kdy technologická firma z kalifornského Silicon Valley sáhla. Pokud si Facebook skutečně vybere ke vstupu na veřejné trhy Nasdaq , bude to pro tuto burzu především otázka prestiže, shodují se analytici. Na Nasdaqu už se obchodují akcie i dalších technologických obrů, jako jsou či .
Facebook má v celém světě více než 800 milionů uživatelů, což z něj činí zdaleka největší sociální síť světa. Datum vstupu na burzu nebylo zatím oznámeno, předpokládá se však, že by to mohlo být už v květnu. Firma informace zdrojů nekomentovala a nevyjádřili se k nim ani zástupci Nasdaqu a .
Společnost, o které se jakožto o neobchodované obtížně získávají podrobná provozní data, v únoru oznámila, že její loňské tržby dosáhly 3,71 miliardy dolarů, což je zhruba dvojnásobek oproti roku 2010 a 24násobek za poslední čtyři roky.
Facebook jmenoval pět manažerů chystané primární nabídky svých akcií a za hlavního organizátora zvolil investiční banku , dalšími manažery emise budou , , Capital a plus Allen & Co.
Akcie Facebooku začnou obchodovat pod symbolem FB na Nasdaqu nebo . Výnos chce firma využít na rozvoj a všeobecné pracovní účely.
Zakladatel Mark Zuckerberg potenciálním investorům napsal, že Facebook založil jako sociální misi, ne společnost, a tím bude veden i nadále. "Cílem pro mne je učinit sociální síť Facebook alternativním komunikačním nástrojem k tisku a televizi. Jsem přesvědčen, že mnoho lidí dneška chce užívat služby od firem, které věří také v něco dalšího, než jen maximalizaci zisku," uvedl Zuckerberg.
Chystaný vstup Facebooku na burzu vyvolal mezi investory i v některých médiích horečku, která připomíná dny před rokem 2000. Tehdy se zvyšoval zájem o akcie internetových společností a následný rychlý růst cen jejích akcií posunul index trhu Nasdaq na rekordních více než 5000 bodů. Hned na jaře roku 2000 se ale dostavil strmý pád, který hodnotu indexu do dvou let srazil na zhruba 1200 bodů.
Burza Euronext se v posledních letech snaží přilákat více firem z oblasti vyspělých technologií, realita ale za jejími plány zaostává. Loni byla relativně úspěšná a z velkých emisí získala například a Pandora Media.
Roční poplatek za přihlášení akcií k obchodování se v případě burzy Euronext pohybuje od 38.000 do 500.000 dolarů. Naproti tomu společnost Nasdaq si za roční kotaci účtuje poplatek od 35.000 do 99.500 dolarů.
(Zdroj: Reuters, CNBC, čtk)