Výsledková sezona na Wall Street dnes neoficiálně začíná výsledky těžebního giganta , který reportuje své hospodářské výsledky za 1Q po zavření amerického trhu. Investoři začnou netrpělivě vyhlížet známky toho, jak se firmám daří hospodařit v prostředí pokračující stagnace evropské ekonomiky, zpomalování v Asii a při obnoveném růstu cen komodit a energií.
Navzdory přetrvávajícím hrozbám na trhu zůstává známý investor a komentátor Dennis Gartman optimistou, když v rámci výsledkové sezóny za první čtvrtletí letošního roku u společností z indexu S&P 500 očekává 5-10% růst zisků. Gartman věří, že současné odhady kolem 2% růstu jsou poněkud pesimistické.
Pro pozitivní překvapení hovoří i historická zkušenost, hospodářskými výsledky za 4Q 2011 pozitivně překvapilo 63 % společností. Zisky společností v 1Q 2011 strmě narostly o 19 %. „Zopakovat 19% růst nedokážeme po hodně dlouhou dobu,“ uvedl Gartman s tím, že výsledky budou zřejmě dost slabé. Na tom, že pozitivně nepřekvapí se tak shoduje s názorem známého investora Jima Cramera, který očekává slabé výsledky tohoto hliníkového giganta kvůli problémům s dodávkami v Číně.
Podle dat Standard & Poor's/Capital IQ se průměrný odhad růstu zisků společností v rámci indexu S&P 500 pohybuje pouze kolem 0,5 %, což by byl nejhorší růst od finanční krize. Tato čísla spolu s nevýraznou výsledkovou sezonou ve 4Q 2011 naznačují, že rychlé zlepšování zisků v návaznosti na finanční krizi je to tam. Jim Paulsen, hlavní analytik trhu společnosti Wells Capital Management, očekává výsledkovou sezonu s obavami, protože se domnívá, že očekávání na trhu jsou po nedávné rally příliš vysoko. Pokud by však tempo růstu zisků nezkolabovalo, ale pouze zpomalilo na 5 %, zůstal by Paulsen klidný.
Sam Stovall, hlavní analytik akciových trhů Standard & Poor´s očekává, že sektor s největší ziskovostí bude průmysl (+10 %), následovaný technologiemi (+4 %), zatímco nejslabšími sektory by mohli být těžaři (-15,5 %) a telekomunikace (-14 %). Todd Schoenberger, ředitel investiční společnosti LandColt Trading, se obává toho, že společnosti postupně nebudou schopny plnit své cíle a říká: „To by mohlo být spouštěcím mechanismem poklesu a stagnaci či mírný pokles bychom mohli na trzích vidět už po zbytek roku“.
To, že tato výsledková sezona nebude nijak úžasná, naznačuje i nejvyšší počet vydaných „profit warningů“ od března 2009. Někteří analytici však namítají, že i udržení minulých zisků by nemuselo znamenat prudký výprodej na trzích. Tím důvodem je nedostatečné ocenění minulých zisků v současných cenách, když se průměrná hodnota P/E u společností z indexu S&P 500 se pohybuje kolem 13, zatímco dlouhodobý průměr stojí na úrovni 15,4.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)