Před pár dny obhajoval Alan Greenspan svého nástupce v čele Fedu Bena Bernankeho. Útoky na něj jsou podle něho „naprosto neopodstatněné a škodlivé“. V tom má pravdu, což se u tohoto ex-maestra stávalo v posledních letech jen výjimečně. Proč jsou ale útoky na Bernankeho škodlivé?
Útoky na Bernankeho, které provádí pravice, jsou nebezpečné, protože se snaží donutit Fed ke špatné politice. Kritici totiž chtějí, aby Fed šlápnul na brzdy ve chvíli, kdy by měl šlapat na plyn. Chtějí, aby utlumil oživení v době, kdy by ho měl podpořit. Pravice chce, aby byl Fed posedlý inflací, ale pravdou je, že by se měl nyní zabývat spíše nezaměstnaností než inflací.
Pravicoví ekonomové, politici a komentátoři již více než tři roky varují před tím, že se inflace vymkne kontrole. A celou dobu se mýlí stejně jako v případě jejich varování před snížením hodnoty dolaru, která zněla zhruba před rokem. Fed má ze zákona dvojí mandát. Musí bojovat nejen s inflací, ale i s nezaměstnaností. Cenovou stabilitu zhruba máme, plné zaměstnanosti se ovšem ani zdaleka nepřibližujeme. To znamená, že Fed nedělá příliš mnoho, ale příliš málo.
Samozřejmě, že pokud by byla politika Fedu agresivnější, inflace by mohla vzrůst nad 2% cíl. Jestliže ale tento risk nepodstoupí, nedrží se svého dvojího mandátu. A byl by růst inflace na 3 či 4 % pohromou? Naopak. Ekonomice by to téměř s naprostou jistotou pomohlo. Důvodem je to, že velká část soukromého sektoru je stále příliš zatížena dluhem a mírná inflace by tuto tíhu ulehčila. A velká část společností sedí na hromadě hotovosti, takže výhled na vyšší inflaci by je donutil k vyšším investicím, protože hotovost by se stala méně atraktivní. Fed by se tak neměl bát toho, že se v boji s nezaměstnaností zvýší inflace, ale měl by ji vítat.
(Zdroj: NYTimes)