Spojené státy v loňském roce vyvezly do zahraničí největší objem uhlí za posledních dvacet let. Export této suroviny posílila především poptávka z Asie a Evropy, která zajistila americkým těžařům odbyt pro palivo, které se na domácím trhu netěší příliš velké oblibě. Agentura AP s odvoláním na údaje amerického ministerstva pro energetiku uvedla, že USA loni vyvezly 107 milionů tun uhlí v hodnotě téměř 16 miliard USD. To je rekord od roku 1991 a zároveň dvojnásobek oproti roku 2006.
Hlavní podíl na růstu vývozu měla Asie, kde díky vysokému ekonomickému růstu roste hlad po energetických zdrojích, který je podle těžební společnosti Peabody předzvěstí oživení zájmu o uhlí.
Vývoz do Jižní Koreje loni vylétl o 81 procent na více než deset milionů tun. Do Indie o 65 procent na 4,5 milionů tun a Japonsko odebralo od USA téměř 7 milionů tun uhlí, což znamená meziroční nárůst o 119 procent. Japonsko hledá alternativní zdroje energie po loňské nehodě v jaderné elektrárně Fukušima. Rostl rovněž export do Brazílie, Číny a některých evropských zemí, které potřebují vysoce kvalitní uhlí pro své ocelárny.
V USA zájem o uhlí opadá. Konkuruje mu zde levný zemní plyn a zájem snižují i nová pravidla pro elektrárny na uhlí, která zvyšují jejich náklady. Podíl uhlí na domácích energetických dodávkách se v posledních několika letech snížil o více než 20 procent a donutil firmy hledat nové zákazníky v zahraničí nebo riskovat nucené snížení těžby. V USA se loni vytěžilo téměř 1,1 miliardy tun uhlí.
Podle odhadů vlády v letošním roce domácí poptávka po energii klesne o dalších deset procent. To by znamenalo, že roční spotřeba uhlí v USA se letos podruhé od roku 1995 sníží pod jednu miliardu tun. V USA se téměř veškeré uhlí spotřebuje na výrobu elektřiny.
„Otázkou není, zda jsou (americké) dodávky uhlí přiměřené. Otázka spíše zní, jak najdeme nové trhy pro odbyt uhlí, abychom udrželi silný podíl suroviny na výrobě elektřiny?“ říká Luke Popovich z Národní těžařské asociace. „Zatímco tuzemská spotřeba relativně klesá, ve většině zahraničních oblastí absolutně prudce stoupá,“ dodává.
Americké ministerstvo pro energetiku očekává, že se v příštích dvou letech vývoz mírně sníží, později však opět poroste a do roku 2030 stoupne na 130 milionů tun. Celosvětově se ročně spotřebuje více než šest miliard tun uhlí. Prognóza firem je však optimističtější, čekají i nadále vysoký růst vývozu.
„Spojené státy mají velké množství uhlí a skvělou železniční infrastrukturu. Nejslabším článkem logistické skládanky jsou exportní terminály. K dosažení nové úrovně růstu je potřeba vybudovat nové,“ říká Jim Orchard z vedení těžařské společnosti Cloud Peak Energy.
(Zdroj: Businessweek, ČTK)