Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DeLong: Pokud budou sazby pod 7 %, omezování výdajů situaci jen zhorší

DeLong: Pokud budou sazby pod 7 %, omezování výdajů situaci jen zhorší

11.04.2012 16:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle některých názorů přináší fiskální konsolidace kombinovaná se správnou ekonomickou politikou menší tlaky na růst a v některých případech růst dokonce pozitivně ovlivňuje. Je tomu tak například tehdy, je-li konsolidace doprovázena uvolněnou monetární politikou. V Evropě ale nyní další monetární uvolnění nepřijde a není ani jasné, jakou by případně mělo formu. ECB by mohla podnítit banky k poskytování více úvěrů tím, že by důvěryhodně zvýšila svůj inflační cíl. Ona tak ale neučiní, a i kdyby ano, nikdo by jí nevěřil. ECB ani nemůže motivovat banky tím, že bude nakupovat více dluhopisů, pokud se nacházíme v situaci, kdy je hodnota čisté likvidity nulová a rezervy mají pro banky stejnou hodnotu jako dluhopisy. Nebo by ECB mohla vzít do své rozvahy více rizikových aktiv a tím uvolnit ruce soukromému sektoru. Je ale tohle monetární politika? Ne, jde o politiku fiskální, i když ne standardní.

Fiskální politika je nyní to jediné, co máme k dispozici. Pokud mají úsporná opatření podpořit oživení, musí to být proto, že jsou sama o sobě pozitivní. Ne proto, že je doprovází monetární politika, která pomáhá oživení. Je jasné, že Evropě tížené tenzí na trhu s financemi by pomohlo snížení deficitů tažené poklesem výdajů, které by se projevilo vyšší důvěrou ve veřejné rozpočty.

V případě důvěryhodných vlád, jako například vlády USA, není snížení rizikovosti jejích dluhopisů problémem. Stačí jí vydat více dluhopisů a získané peníze investovat do projektů s vysokou sociální návratností. Takto vydané dluhopisy budou automaticky méně rizikové než průměrný dluhopis; průměrná rizikovost všech dluhopisů tak klesne. Podobně nemá problém se snížení rizikovosti dluhopisů vláda s poškozenou důvěrou. Stačí jí důvěryhodný plán, který zvýší příliv úspor do země a zvýší ekonomickou aktivitu. Otázka tak zní, co je to důvěryhodný plán. Ten bude jistě obsahovat dlouhodobě vyrovnané položky sociálních plateb a daňových příjmů. Vyžaduje ale takový plán krátkodobé úspory a snižování výdajů?

Spolu s Lawrencem H. Summersem jsme v naší studii ukázali, že u zemí západní Evropy krátkodobé omezení vládních výdajů zhoršuje dlouhodobý fiskální výhled v případě, že reálné dlouhodobé náklady financování jsou menší než 5 %. Pokud se tedy nedomníváme, že západní Evropa jako celek nečelí reálnému nákladu financování vyššímu než 5 % (nominální sazba by tak byla vyšší než 7 %), je pravděpodobné, že omezování výdajů fiskální situaci zhorší, namísto toho, aby ji zlepšilo. A namísto zlepšení důvěry ji poškodí a zvýší rizikovost vládních dluhopisů. Výsledkem bude nižší ekonomická aktivita a vyšší nezaměstnanost.

Evropa potřebuje důvěryhodný plán na dosažení dlouhodobé fiskální stability. Potřebuje i strukturální reformy, které podpoří podnikání. Nutné jsou rovněž reformy sociálního systému, které ho zlevní a odstraní plýtvání. Snižování výdajů v současné době ale důvěru nezvýší a rizikovost dluhopisů nesníží.

Uvedené je výtahem z „Spending cuts to improve confidence? No, the arithmetic goes the wrong way“, autorem je J. Bradford DeLong.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2025
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu. Jak silnou bude AfD a další?
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony
20.02.2025
22:01Walmart ztratil, ale dařilo se Alibabě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data