Německá vláda bude již 2. května schvalovat nový zákon, který má kvůli stálému zdražování benzinu a nafty donutit provozovatele čerpacích stanic v Německu, aby speciálnímu úřadu hlásili, kdy a v jaké výši budou měnit ceny. Úřad budou muset informovat také o ceně, za jakou pohonnou hmotu pořídili, píše Süddeutsche Zeitung s odvoláním na návrh zákona, který má berlínský kabinet schvalovat 2. května a pak jej poslat do parlamentu. Platit by měl od podzimu.
Chystané opatření má za cíl zpřísnit dohled zejména nad pěticí petrochemických koncernů Aral, , Esso, Jet a , jejichž cenová politika podle odborníků určuje výši cen na pumpách v Německu. Údaje, které poskytnou, mají podle Süddeutsche Zeitung napomoci tomu, aby protikartelový úřad mohl proti nim případně efektivněji zasahovat.
Pokud vláda svůj návrh prosadí, budou muset provozovatelé 14.700 čerpacích stanic v Německu nahlašovat "úřadu pro transparentnost trhu", kdy a v jakém rozsahu se chystají zvýšit nebo snížit ceny. Současně budou muset uvést, jaké množství pohonné hmoty nakoupili, kde a za kolik. Velkoobchodníci budou muset tomuto úřadu hlásit každý jednotlivý obchod.
Německý petrochemický průmysl plán vlády kritizuje. "My nemáme co skrývat. S úřadem pro transparentnost trhu se ale jenom vytvoří nové byrokratické monstrum, které budou muset zaplatit daňový poplatníci," řekl listu předseda svazu petrochemického průmyslu MWV Klaus Picard.
Ceny benzinu a nafty se tím podle něj nesníží, nýbrž naopak, protože provozovatelé čerpacích stanic do nich budou muset promítnout zvýšené náklady na novou nahlašovací povinnost.
"Našim cílem je zavést co možná nejrychleji opatření proti odírání na silnicích. Cena benzinu musí být znovu stanovována podle nabídky a poptávky, a ne podle toho, jestli jsou prázdniny nebo svátky," řekl již dříve pro německý Bild poslanec vládní liberálů (FDP) Erik Schweickert.
S podobnou iniciativou, připomněl Bild, přišla i východoněmecká spolková země Durynsko. Také její návrh, o němž bude dnes diskutovat Spolková rada, povoluje čerpacím stanicím zvyšovat cenu pohonných hmot jen jednou denně, jako je tomu například v Rakousku. Výrobcům a provozovatelům čerpacích stanic k tomu ukládá za povinnost zveřejňovat jejich ceny v internetové databázi, aby si motoristé mohli vybrat nejvýhodnější nabídku. Producentům navíc nařizuje dodávat konkurentům benzin a naftu za stejnou cenu, jakou nabízejí na vlastních pumpách.
Několik spolkových zemí už předem avizovalo, že tento návrh podporuje. "Tyto výrazné výkyvy cen na trhu s pohonnými hmotami se těžko sledují a mezi spotřebiteli a podnikateli kvůli tomu roste nespokojenost," prohlásila bavorská ministryně pro evropské záležitosti Emilia Müllerová.
(Zdroj: čtk, Süddeutsche Zeitung, Bild)