Rakouská vláda přišla s návrhem, jak zamezit vnitřní rozpolcenosti země, která na jednu stranu brojí proti využívání jaderné energetiky, ale zároveň ve velkém využívá dovezenou elektřinu i z českých elektráren Temelín a Dukovany. Z rakouských rozvodných sítí by měl do roku 2015 zmizet elektrický proud pocházející z jaderných zdrojů. Aby se to mohlo stát, přislíbila tento týden rakouská vláda podle listu Wiener Zeitung na "protiatomovém summitu", že přijme zákon, který by zakázal energetickým společnostem nakupovat proud "neznámého původu" a donutil by je deklarovat, že konečným spotřebitelům dodávají pouze elektřinu nepocházející z jaderných elektráren.
Rakouská vláda původně prosazovala, že by rozšířila své energetické kapacity a do roku 2014 by se stala čistým vývozcem elektřiny. Tím by se přinejmenším z pohledu energetické bilance stala zemí bez jaderného proudu.
Ekologičtí aktivisté však požadovali ještě radikálnější přístup k elektřině z jaderných zdrojů a představitelé kabinetu jim vyšli vstříc. Slíbili přijmout zákon, který by nakazoval společnostem dodávajícím elektřinu, aby nejpozději od 1. ledna 2015 jednoznačně deklarovali, od koho proud nakupují a z jakých zdrojů elektřina pochází. Zároveň by jim zákon zakázal, aby spotřebitelům dodávali elektřinu jaderného původu.
Prodej necertifikované elektřiny, či té certifikované jako „jaderná“ bude v Rakousku zakázán od 1. ledna 2013. Průmyslové koncerny, které mají podepsané dlouhodobější smlouvy, pak bude mít ještě dva roky výjimku.
Celý nápad podle energetiků, ale pravděpodobně narazí na zásadní problém – původ elektřiny již dodané do sítě, je nemožné zjistit. "My prodáme elektřinu zde, a pak ji obchodníci uplatní na trhu zde, nebo třeba vyvezou – ale my to již nedokážeme rozklíčovat," uvedl tento týden pro Hospodářské noviny mluvčí Ladislav Kříž.
V současnosti se odhaduje, že z jaderných zdrojů pochází asi čtyři procenta proudu spotřebovaného v Rakousku. Kolik ale plyne přímo z České republiky, je z výše zmíněných důvodů nezjistitelné. "Navíc Rakousko dováží často elektřinu z Polska, která přes nás jen protéká," doplnil mluvčí pro HN.
Česká republika loni vyvezla nejvíce elektřiny právě do Rakouska. K tamním spotřebitelům ji podle rakouského regulačního úřadu E-Control přiteklo 10 TWh. Celková rakouská spotřeba činila loni 68,6 TWh, domácí elektrárny však vyrobily jen 60 TWh.
Energetická společnost se ale zřejmě ani v případě ostřejšího přístupu sousedního Rakouska vůči energii z jádra o své hospodaření obávat nemusí. "ČEZ primárně prodává elektřinu na velkoobchodním trhu v Česku, kromě technických výměn sám příliš nevyváží," uvedla dnes pro Mf Dnes tisková mluvčí Eva Nováková.
Velvyslanec pro energetickou bezpečnost ČR Václav Bartuška na dubnové energetické konferenci uvedl, že zatímco Německo respektuje českou volbu rozšíření jaderné energetiky, což při návštěvě Prahy a jednáních s premiérem Nečasem potvrdila v oficiální rovině i kancléřka Merkelová, o určité ovlivnění se snaží sousední Rakousko.
(Zdroj: ČTK, HN, MfD, Wiener Zeitung)