Aktualizováno Společnost Tatry mountain resorts (TMR), která je největším subjektem v cestovním ruchu na Slovensku, uvede své akcie na burzách cenných papírů v Praze a Varšavě, rozhodla valná hromada firmy spolu s výplatou dividend ze zisku.
TMR provozuje lyžařská střediska a hotely ve Vysokých i Nízkých Tatrách a také akvapark pod Tatrami. Projevila zájem také o krkonošské lyžařské areály. Základní jmění firmy, do níž finanční skupina J&T v minulosti vyčlenila své aktivity v cestovním ruchu, činí 221,3 milionu eur (zhruba 5,5 miliardy korun) a je rozděleno na 6,7 milionu akcií v jmenovité hodnotě 33 eur. Cenné papíry TMR se v současnosti obchodují na bratislavské burze, kde byly loni nejobchodovanějším akciovým titulem. Jejich cena se pohybuje kolem 44 eur.
TIP: Vývoj akcií TMR můžete sledovat zde
"Máme záměr, aby se to uskutečnilo v říjnu nebo listopadu, každopádně ještě před zimní sezonou," uvedla mluvčí TMR Katarína Šarafínová k uvedení akcií firmy na burzy v sousedních zemích. „Pro českou burzu je jakákoliv další firma vzpruhou. Bylo by samozřejmě ještě lepší, kdyby podnikali i v ČR. Pro domácí investory by byli čitelnější. Nicméně i tak bude jejich přítomnost prospěšná mimo jiné kvůli tomu, že umožní investorům větší diverzifikaci investičních rizik," reaguje hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Náznaky, že společnost hodlá vstoupit na pražskou burzu, se podle Marka objevovaly již poté, co začalo sdružování středisek na Slovensku pod jednu společnost.
Posledními vstupy na pražskou burzu byla loni akciová společnost E4U, která se zabývá investicemi do obnovitelných zdrojů (není ale ve SPADu), předtím v roce 2010 sázková společnost Entertainment Group či technologická firma , která však plánuje přesun obchodování svých akcií na trh v Londýně.
Na začátku příštího roku hodlá vstoupit na pražskou burzu akciová společnost Mountfield, která v Česku a na Slovensku provozuje síť prodejen se zahradní technikou, bazény a potřebami pro volný čas. O uvedení menšinového podílu tuzemské ČSOB na pražskou burzu uvažoval její belgický vlastník , loni v červenci ale od plánu ustoupil. Možný vstup na pražský akciový trh předloni oznámil také největší český silniční dopravce CS Cargo, loni se ale jeho jediným akcionářem stala investiční společnost Tuffieh Funds SICAV.
TMR v minulosti projevila zájem o koupi podílů v lyžařských areálech ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově, ale i na polské straně Tater. V končící lyžařské sezoně zaznamenala ve Vysokých i Nízkých Tatrách nárůst počtu návštěvníků o 11 procent. Nejvýznamnější zahraniční klientelou jsou Poláci a Češi.
TMR zvýšila v účetním roce 2010/2011, který skončil v závěru loňského října, konsolidovaný čistý zisk meziročně o tři pětiny na 9,18 milionu eur. Valná hromada společnosti rozhodla, že z hospodářského výsledku rozdělí mezi své akcionáře 6,4 milionu eur. Na jednu akcii tak připadne dividenda 0,96 eura. Drobní akcionáři podle dostupných údajů loni na podzim drželi 38,5 procenta akcií firmy.
Firma v uplynulých letech kromě akvizice největšího slovenského termálního akvaparku u Liptovského Mikuláše masivně investovala do modernizace lyžařských středisek. V příští sezoně hodlá spojit lyžařské tratě na obou stranách Chopku v Nízkých Tatrách novou kabinkovou lanovkou.
(Zdroj: TMR, HN, čtk)