Předběžné výsledky prvního kola francouzských prezidentských voleb ukazují, že vyhrál socialistický kandidát François Hollande s 28,6, procenty hlasů. Ve druhém kole konaném 6. května se tak utká s dosavadním prezidentem Nicolasem Sarkozym, kterého podpořilo 27,08 procenta hlasujících. Takové byly výsledky po sečtení 99 procent hlasů, tedy pouze bez hlasů Francouzů volících v zahraničí. Třetí překvapivě skončila v boji o křeslo v Elysejském paláci vůdkyně francouzské radikální pravice Marine Le Penová. Ta se navíc nechala slyšet, že chce nečekaného úspěchu využít k definitivnímu rozdrcení dosavadního prezidenta Nicolase Sarkozyho.
Francois Hollande, který byl již v minulém týdnu označován za favorita nadcházejících prezidentských voleb, veřejně slíbil, že v případě ovládnutí Elysejského paláce zvýší minimální mzdu. Ta je aktuálně na 1 398,4 EUR měsíčně, tedy asi 34 750 korun. Ekonomickou obec nepotěšil ani představený plán prezidentského kandidáta socialistů pro snižování zadlužování země. Očekává totiž dosažení vyrovnaného hospodaření země až v roce 2017, tedy až o rok později, než sliboval Nicolas Sakorzy. Investoři na konci minulého týdne reagovali odklonem od francouzských aktiv a ten pokračuje i dnes, když tamní akciový index CAC 40 dnes v úvodu ztrácí 1,4 procenta a CDS na pojištění schopnosti Francie dostát svým finančním závazkům rostou o 4,5 bps na 204 bps.
Volby podle odhadů přinesly rekordní úspěch krajně pravicové Národní frontě. Její kandidátka Marine Le Penová skončila třetí s více než 18 procenty hlasů. Překonala tím dosud nejlepší výsledek svého otce, který v roce 2002 postoupil do druhého kola voleb se 16,9 procenta hlasů. Evropská média upoutal výsledek Le Penové a v menší míře skóre levicového kandidáta Jeana-Luka Mélenchona 11,11 procenta. Některé listy upozorňují, že skoro třetina voličů hlasovala pro kandidáta nepřátelského vůči globalizaci či EU.
U kandidátů poražených v prvním kole se všeobecně očekává, že vydají pro svoje voliče doporučení, koho z finalistů v druhém kole podpořit, a většinou tak činí podle politické spřízněnosti. Krajní pravice doporučení ale nikdy nevydávala. Přesto v minulých volbách dopomohlo Sarkozymu k vítězství asi 60 procent voličů Národní fronty. Le Penová ale už zdůraznila, že v projevu za týden hodlá své voliče vyzvat, aby druhé kolo voleb výslovně bojkotovali. Kalkuluje tak s tím, že se Sarkozy dočká od Hollanda snadněji porážky a odpovědnost za vítězství socialisty chce pak shodit na Sarkozyho, který je podle ní zrádcem pravicové politiky.
Francouzské deníky dnes píší, že výsledek připomíná "náladu 21. dubna", kdy před deseti lety otec Le Penové postoupil do druhého kola. "Republikánská Francie se znovu po prvním kole prezidentských voleb probouzí s neurčitým pocitem kocoviny," uvedl ekonomický list Les Echos. Podle něj "padne na kampaň před druhým kolem stín" Le Penové.
Deník Le Figaro, který je blízký Sarkozymu, nicméně ve svém dnešním úvodníku vyzývá voliče Le Penové, aby se vyhnuli "horší variantě", kterou by prý bylo Hollandovo vítězství, a dostavili se k urnám a podpořili Sarkozyho. "Navzdory úspěchu své kandidátky se v druhém kole stanou sirotky," podotýká list.
Vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová zároveň už pokukuje po parlamentních volbách, které se ve Francii uskuteční v červnu a v nichž si dělá naději, že její strana po zklamání z posílení levice dobude významné pozice v zákonodárném shromáždění. Pokud by ji podpořilo tolik lidí jako nyní v prvním kole, měla by naději na určitý úspěch. "Bitva o Francii teprve začala. Nic už nebude tak jako předtím," prohlásila v neděli večer Le Penová. Zároveň dodala, že se jí podařilo "otřást" francouzským politickým systémem.
(Zdroj: Le Monde, ČTK, ČT, Bloomberg)