Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko opouští Nabucco. Plynovod je mrtvý, avšak svítá naděje pro jeho alternativu: TANAP

Maďarsko opouští Nabucco. Plynovod je mrtvý, avšak svítá naděje pro jeho alternativu: TANAP

24.04.2012 14:27, aktualizováno: 24.4. 17:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Maďarská petrochemická společnost MOL hodlá opustit projekt na výstavbu plynovodu Nabucco, který měl snížit závislost Evropské unie na ruském plynu. V Bruselu to dnes podle agentury MTI oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Budapešť však podle něj stále vnímá závislost na plynu z Ruska jako bezpečnostní hrozbu a bude hledat způsob, jak diverzifikovat svůj dovoz suroviny. Tím by mohl být plynovod TANAP budovaný Ázerbájdžánem a Tureckem, který má zatím končit u bulharských hranic.

Společnost MOL po Orbánově prohlášení uvedla, že si nemůže dovolit ignorovat nejistotu, která projekt Nabucco provází. Podle firmy není zajištěn ani zdroj plynu pro Nabucco, ani financování stavby plynovodu. Naproti tomu předpokládané náklady projektu stále stoupají. „Přehodnocení, nebo i zrušení projektu pro MOL znamená příležitost. Management a kapitálové zdroje vázané v plynovodu se mohou nyní přesunout do aktiv v segmentu upstreamu (průzkum a těžba), což podle nás investoři uvítají. Platí to zvlášť proto, že poslední odhady nákladů projektu se pohybovaly od 12 do 15 mld. EUR,“ píše v komentáři k rozhodnutí Maďarska Peter Csaszar, analytik KBC Securities.

Nabucco mělo být alternativní trasou pro dovoz plynu do Evropy mimo území Ruska a Ukrajiny. Na evropský trh měl 4000 kilometrů dlouhý plynovod ročně přivést 30 miliard metrů krychlových plynu z Iráku, Ázerbájdžánu a Turkmenistánu přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska. Plynovod dostal politickou podporu z EU, která však nešla za všeobecné proklamace. Proti financování jeho výstavby z fondů EU se podle amerických diplomatických depeší zveřejněných serverem Wikileaks stavělo zejména Německo. Situaci Nabuccu komplikoval rovněž konkurenční plynovod South Stream podporovaný Ruskem, o něž jevila zájem řada států účastnících se obou konsorcií současně, včetně Maďarska.

K výstavbě Nabucca se spojily energetické koncerny v čele s rakouskou firmou OMV. Dalšími členy konsorcia jsou turecký Botas, německá RWE, rumunský Transgaz a bulharský BEH. Až dosud byla v konsorciu také firma MOL. Americký deník The Wall Street Journal ale už v lednu informoval, že by projekt mohla opustit i RWE.

S klesajícími šancemi na přežití Nabucca roste zájem producentů plynu, tranzitních zemí i evropských dovozců o alternativní řešení obcházející ruský Gazprom a jeho tvrdé vyjednávací praktiky, které už řadu evropských energetických koncernů donutily ruského monopolistu zažalovat u stockholmské arbitráže. Nejnadějněji nyní vypadá budoucnost plynovodu TANAP (Trans-Anatolia Gas Pipeline). Ten by měl začínat na gruzínsko-turecké hranici a surovinu dopravit až k turecko-bulharskému pomezí. Odtud by mohla navazovat zkrácená verze Nabucca, přes niž by se plyn dostal až do střední Evropy. Hlavním investorem projektu má být ázerbájdžánská státní ropná společnost SOCAR, která je schopná poskytnout patřičné finanční prostředky na jeho realizaci.

Začátkem dubna společnost oznámila, že zadala studii technické a ekonomické proveditelnosti a do podzimu chce objednat stavební zařízení a ocel na potrubí. Samotné stavební práce by měly být zahájeny ještě letos nebo začátkem příštího roku. SOCAR bude většinovým vlastníkem a provozovatelem plynovodu; zatím vlastní 80 % akcií. Turecká státní společnost Botas drží 10% podíl, zbylých 10 % patří rafineriím Turkish Petroleum. Cena projektu o počáteční přepravní kapacitě 16 mld. m3 plynu ročně (s možnosti zdvojnásobení) se odhaduje na 5-6 mld. USD. Pro Ázerbájdžán bude TANAP prioritní cestou přepravy jeho plynu do Evropy. Naplnění kapacity zajistí otevření druhé části obřího ložiska Shah Deniz.

SOCAR nabídl partnerství a připojení k TANAP několika významným západním energetickým hráčům, včetně britské BP, norského Statoilu a francouzského Totalu, kteří drží podíly v Shah Deniz. Oslovené koncerny prý vyjádřily předběžný zájem.

Co se možných cest pokračování TANAP v Evropě týče, jsou zatím na stole tři varianty, z nichž dvě soupeří o trhy ve střední Evropě. Jednou je již zmiňovaná zkrácená verze Nabucca, Nabucco-West, která by od turecko-bulharské hranice vedla k Vídni. Konkurenční SEEP (South East Europe Pipelines), kterou navrhuje BP, vede po zhruba stejné trase, avšak v maximální možné míře využívá současné plynovodové infrastruktury tranzitních zemí a počítá s jejich propojením. Třetí odbočka zvaná TAP (Trans-Adriatic Pipeline), podporovaná Statoilem, by podle návrhu měla vést skrze Řecko a Albánii do Itálie. Souběžná realizace všech tří větví je při současné kapacitě TANAP nepravděpodobná.

(Zdroje: ČTK, KBC Securities, Euroasia Daily Monitor)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data