Vrcholem dnešního dne by mělo být zasedání americké centrální banky. Mělo by tomu tak být i přesto, že se od Fedu dnes večer v zásadě nic nového neočekává - úrokové sazby zůstanou i nadále při zemi a, jak plyne z komunikace členů vedení Fedu, nelze počítat ani s tím, že by byly oznámeny např. nové nákupy dluhopisů do bilance.
Fed by ve své dnešní rétorice mohl zohlednit pokračující zlepšování kondice americké ekonomiky. Fed původně nepočítal s celkem viditelným poklesem nezaměstnanosti, když dnešní úroveň (8,2 %) prognózoval až pro konec roku. Trhy tak čekají na vyznění projevu šéfa Fedu Bernankeho na tiskovce konané po zasedání FOMC.
Mimo naděje investorů před zasedáním Fedu, špatné zprávy z Evropy načas překryly dobré výsledky Applu. Úleva ale asi nebude mít dlouhého trvání. Poslední čísla z eurozóny ukazují, že kombinace tvrdých rozpočtových úspor a především zamrzávajících úvěrových kanálů na periferiích má zničující dopady. Po prudkém propadu podnikatelských nálad v průmyslu a ve službách (PMI) napříč eurozónou, zhoršila včera řecká centrální banka opět odhad růstu.
Řecká ekonomika by měla spadnout letos (pokud vše dobře půjde) o 5 % (pátý rok propadu v řadě) a mzdy v soukromé sféře mají v nadcházejících dvou letech poklesnout o 16,5 %. Vládní úspory jsou přitom pouze jednou stranou mince problému periferií. Srovnatelným a v řadě případů hlubším problémem je těžká dostupnost financování pro podnikovou sféru v periferních ekonomikách. Ta z části souvisí se špatnými ekonomickými vyhlídkami, větší díl viny má ale špatná situace v periferních finančních systémech. Podle posledních údajů z ECB dál narůstají nerovnováhy v eurovém platebním
systému 2.
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.