Energetická skupina (762,6 CZK, -1,22%) je v pokročilé fázi jednání ohledně nákupu větrných elektráren v Německu, Polsku a Rumunsku. Informovala o tom dnes rumunská agentura Mediafax s odvoláním na vyjádření zástupce rumunské pobočky společnosti .
Česká energetická společnost podle manažera rumunské divize Adriana Borotea také vede jednání o koupi malé vodní elektrárny. Ta však prý nejsou v tak pokročilé fázi jako je tomu v případě jednání o akvizicích věrných projektů, dodal pro rumunskou tiskovou agenturu.
„Německo, Polsko a Rumunsko jsou země, ve kterých se poohlížíme po projektech větrných elektráren. V Polsku jsme realizovali koupi konkrétní firmy už ke konci loňského roku, v dalších státech hledáme vhodné příležitosti u developerských firem,“ uvedl pro MediaFax tiskový mluvčí Ladislav Kříž. Podle jeho slov ale skupinu čeká ještě dlouhá cesta k vybudování větrných elektráren ve zmíněných státech.
Podle nedávných informací přispěly loni zahraniční akvizice skupiny k celkové ziskovosti souhrnným provozním ziskem (EBITDA) téměř 11 miliard korun. Meziročně se tak jejich celkový hospodářský výkon zvýšil o dvě miliardy korun. Celkový provozní zisk (EBITDA) společnosti loni činil 87,3 miliardy korun.
loni dokončil první etapu výstavby větrných parků Fantanele/Cogealac v Rumunsku a zahájil budování druhé části. "Dařilo se nám také v Turecku, kde naše dceřiné společnosti dosáhly provozního zisku přes 2,4 miliardy Kč, což je o jednu miliardu korun více než v předešlém roce," uvedla před dvěma týdny mluvčí. Eva Nováková s tím, že v listopadu firma zahájil v Turecku výstavbu paroplynové elektrárny Egemer o instalovaném výkonu 872 MW.
Podle posledních plánů se chce nyní v zahraničí soustředit zejména na obnovitelné zdroje. V prosinci koupil většinový podíl v polském developerovi větrných parků Eco - Wind Construction Polsko, který má ve svém portfoliu projekty větrných farem o celkovém instalovaném výkonu přes 700 MW. V příštích letech plánuje v zahraničí vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 3000 MW. Podle generálního ředitele Daniela Beneše jsou obnovitelné zdroje za hranicemi dobrým zdrojem příjmů kvůli příznivým regulačním i přírodním podmínkám.
v současnosti vlastní 76 zahraničních společností s téměř 14.000 zaměstnanci v osmi zemích střední a jihovýchodní Evropy a Turecku. Do tržeb Skupiny přispívají tyto společnosti 67 miliardami korun a na stálých aktivech se podílejí jednou čtvrtinou.
(Zdroj: MediaFax, , Bloomberg)