Aktualizováno Pražská burza chystá speciální trh pro malé a střední podniky, kterým ve vstupu na burzu dosud bránily vysoké náklady na administrativu. Obchodování s akciemi menších firem by mělo odstartovat letos v červnu, případně na podzim. Termín závisí na tom, kdy se první malé firmy rozhodnou vydat své akcie.
Projekt, který umožní malým a středním podnikům dojít si pro peníze i na pražskou burzu, je připraven ke spuštění, potvrdily tři nezávislé zdroje. K oficiálnímu vyjádření zatím nedošlo, o projektu zatím nechce hovořit ani šéf pražské burzy Petr Koblic. Podle něj už teď mohou na český trh přijít malé firmy a na diskuzi bude čas, „až něco bude za jedním rohem, a ne za dvěma či třemi“. Získání podniků pro emisi na tuzemské burze je úkolem Raiffeisenbank a ta podle HN jedná s několika zájemci.
"Vstup nových firem je pro rozjetí trhu důležitý. Poptávka ze strany podniků tu je," míní Petr Kováč, výkonný ředitel firmy Patria Finance. "Každá ekonomika v určitém stadiu rozvoje potřebuje kapitálový trh, aby se bylo možno financovat i jinak než z bankovních úvěrů. Bylo by dobré, kdyby se i u nás ukázalo, že peníze na rozvoj firmy je možné získat i jinak než žádostí o úvěr v bance," říká ekonom Pavel Kohout.
Na české burze se momentálně obchoduje 27 titulů a většinou jde o velké firmy. Analytici se shodují v tom, že vydání cenných papírů na BCPP je vhodné pro podniky s akciovým kapitálem okolo sto milionů eur, tedy více než 2,4 miliardy korun. Jen tak se vyplatí náklady na vydání akcií a přilákají se velcí investoři, kteří v Praze působí.
Absence trhu pro menší firmy doposud vedla k tomu, že v českých vodách lovila především burza ve Varšavě. Tam získaly v poslední době peníze některé menší české podniky na vedlejším trhu zvaném New Connect. Vedlejší trh varšavské burzy byl odstartován v roce 2007 s cílem zlepšit investorům příležitost zhodnocení prostředků a umožnit přístup ke kapitálu společnostem, které rychle rostou, nemají dlouhou historii a bylo by pro ně jak technicky obtížné, tak neúnosně nákladné hledat investory na hlavním trhu burzy.
Na New Connect se celkem obchoduje 375 akciových titulů, z toho čtyři české firmy. „Jsem přesvědčen, že většina lidí, co si tyto firmy kupuje, jsou tak jako tak investoři z ČR,“ uvedl v srpnu loňského roku ředitel BCPP Koblic v rozhovoru na Patria.cz.
Rozjezdu obdobné platformy na českém trhu by mohl pomoci i fakt, že se New Connect nyní dostává kvůli překotnému růstu do potíží, s některými akciemi se téměř neobchoduje. Na burzu se totiž dostaly i firmy, které jsou příliš malé a hlavně nemají šanci na další růst. Právě růstový potenciál, nikoliv dividendy jako u zavedených gigantů, láká investory k nákupu akcií malých firem.
"Vytvoření nového trhu pro malé a střední podniky bychom měli podporovat, ale mělo by to být lépe vedené než New Connect. Požadavky pro vstup na tento trh jsou tam už příliš měkké," říká Kováč.
„Skutečně je pravdou, že v Polsku se 20 let řízeně buduje silný kapitálový trh, jako páteř polské ekonomiky. Skvělé. Obdivuhodný koncept z poloviny 90tých let… Nicméně vztah kapitálového trhu a (českého) státu se rozhodně každým rokem zlepšuje. Od naprostého pohrdání a ignorance na konci 90tých let po dobrou znalost a dialog nyní…,“ řekl Koblic v srpnovém rozhovoru.
(Zdroj: HN, PressEurop)