Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kolaps čínské ekonomiky a poptávky po komoditách?

Kolaps čínské ekonomiky a poptávky po komoditách?

07.05.2012 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2006 jsem začal tvořit predikce vývoje v Číně. Byly založeny na úvahách o tom, jaký vývoj by v případě čínského růstového modelu byl logický. Některé z mých projekcí působily jako poměrně extrémní a to zejména pro ty, kteří měli jen omezenou znalost ekonomické historie této i dalších zemí. Mnohá z mých očekávání se ale ukázala být dost přesná. Čím dál tím více analytiků přitom chápe, jakým překážkám čínská ekonomika čelí. Mohlo by tak být užitečné připomenout si hlavní body týkající se mého očekávaného vývoje v Číně:

1. Čína bude poslední velkou ekonomikou, která se dostane z globální krize. Tento můj argument byl založen na tom, že krizi vyvolal nezbytný obrat ve vývoji globálních nerovnováh v oblasti toku zboží a kapitálu. A o dané zemi můžeme říci, že se dostala z krize až ve chvíli, kdy byly tyto nerovnováhy odstraněny. Čína ke globálním nerovnováhám přispívala svou vysokou mírou úspor, která musí být snížena na rozumnější úrovně. Od roku 2008 ale probíhal pravý opak. Ve snaze podpořit růst Peking domácí nerovnováhy zhoršoval. Jeho dluhová kapacita ale není bezedná a tento postup nemůže uplatňovat do nekonečna. Je tak jasné, že během následujících pěti let bude muset zaměřit svou snahu na snížení míry úspor. To může zabrat i více než deset let a teprve poté můžeme hovořit o tom, že se Čína dostala z krize.

2. Čínská spotřeba vyjádřená v poměru k HDP bude dále stagnovat, či klesat až do chvíle, kdy bude upuštěno od současného modelu růstu. To znamená do doby, kdy domácnosti přestanou dotovat svými příjmy zbytek ekonomiky a její růst. V podstatě jde o stejnou úvahu jako v prvním bodě. Rok 2012 bude možná prvním rokem, kdy růst spotřeby převýší růst HDP. Bude tomu tak ale pouze v případě, jestliže růst HDP dosáhne nižšího než očekávaného tempa, řekněme někde pod 7 %. Pokud se bude držet nad 7 %, k žádnému posunu k vyšší váze spotřeby nedojde.

3. K rychlému růstu HDP a klesajícímu podílu spotřeby na něm přispívalo mnoho faktorů. Nakonec se ale ukáže, že rozhodující byla finanční represe. Na tento problém poukazuji již mnoho let, až nyní je však jasně vidět, že finanční represe se nachází v jádru problému Číny. Může to vysvětlit i nedávný šokující útok čínského premiéra na banky. Ke skutečné liberalizaci sazeb ale podle mého názoru ještě rok či dva nedojde. Čím více je dluhu v ekonomice, tím těžší je zvýšit sazby. A čím déle se s jejich zvýšením bude otálet, tím více dluh naroste. Domnívám se, že nakonec nebude represe ukončena růstem nominálních sazeb, ale poklesem růstu HDP (míru finanční represe totiž můžeme měřit rozdílem mezi růstem nominálního produktu a nominálními sazbami z úvěrů).

4. V Číně dochází v masivním měřítku ke špatné alokaci investic; bez tohoto vývoje by celý systém přestal fungovat. Někteří ekonomové sice stále nesouhlasí s tím, o jak velký problém se jedná. Během posledních deseti let ale existovala silná motivace k udržení vysokých investic bez ohledu na to, jakou mají návratnost. Bylo by překvapivé, pokud by to nevedlo k plýtvání.

5. Dluh roste neudržitelným tempem a ještě před koncem desetiletí se dostane na neudržitelné úrovně. Jde o důsledek předchozího bodu – pokud jsou investice špatné a jsou financovány dluhem, musí dluh z definice růst neudržitelným tempem. To znamená, že roste rychleji, než schopnost ho splácet. Někdo sice stále tvrdí, že problém takového dluhu v Číně neexistuje, očekávám však, že za rok či dva se plně projeví. V letech 2013 – 2014 se také stane žhavým tématem privatizace, o které se v současnosti stále téměř vůbec nemluví.

6. Až bude jasně patrné, že zadlužení v Číně představuje problém, vláda se bude snažit o jeho rezolutní řešení. Analytici sice tuto snahu uvítají, ve skutečnosti ale bude irelevantní. Vysoký dluh totiž není odrazem nějakého specifického rysu, jde o systematický problém. Vysoké dluhy totiž neodrážejí chování některých dlužníků, ale generuje je současný růstový model.

7. Rostoucí problémy s dluhem vyvolají rozkol ve vládě. Snahy o udržení vysokého růstu budou totiž zvyšovat dluh, snahy o jeho snížení zase povedou k oslabení růstu. Politicky to bude složitá situace a výsledkem bude politický konflikt. Pokud vláda zvládne posun k novému modelu, průměrný růst čínského produktu po zbytek tohoto desetiletí dosáhne úrovně 3 %. Je stále o extrémně nízký odhad, většina se domnívá, že růst bude mnohem vyšší.

8. Mimo cen potravinových komodit dojde na komoditních trzích v následujících letech ke kolapsu. Není to žádné přehánění. Podíl Číny na poptávce po železné rudě, cementu, mědi a dalších komoditách naprosto neodpovídá velikosti její ekonomiky a je tažen pouze jejími vysokými investicemi. Pokud jejich růst prudce klesne, stane se to samé i se světovou poptávkou po nepotravinových komoditách.

Autorem je Michael Pettis

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
  • zajimave...dokument?
    08.05.2012 10:43

    Zajimavy clanek!Je nekde k dispozici originalni verze vcetne dat a predikci , o ktere se opiraji zavery zminene v clanku? Dekuji
    MilHann
    • Re: zajimave...dokument?
      08.05.2012 12:14

      Zdroj je přece uveden. Je to článek v Číně vyučujícího známého medvěda, pět dní starý. A myslíš, že kdyby byla data a predikce jednoznačně k dispozici, tak bychom měli na trzích takový guláš?
      Kalka.
      • Jen pro družku
        08.05.2012 12:30

        Ano měli.úplně stačí bordel v Evropě.Ostatně čína je soubor uměle stlačených celků,v současné době za zenitem.Osobně se přikláním k faktu,že ćíńani jsou zřejmě umělá pokusná rasa,vytvořená Marťany.Pokus se nepovedl soudě z faktu,že ani dnes není schopna konkurovat významným zemím v nejdůležitějším měřítku,a to hdp hlavu.Není za co.I Tobě.
        Velkamedvědice
        • Re: Jen pro družku
          08.05.2012 12:36

          :-))) O HDP jako prostředku srovnávání skutečně můžeme říct jediné: sucks! A nápodobně ;-)
          Kalka.
Aktuální komentáře
07.05.2024
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00
11:36Akcie pokračují setrvačností výš i bez nových impulsů  
11:06Týdenní výhled: Udrží výsledková sezóna svou úspěšnost? Sazby v Británii zatím beze změny  
10:22Česká exportní banka, a.s.:Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:38Primoco UAV SE: Výhled na rok 2024 a výsledky hospodaření za první čtvrtletí
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek
8:46Primoco oznámilo výsledky za 1Q, Warren Buffett kupí hotovost a futures jsou zelené  
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Ferrari NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
Fresenius Medical Care AG (03/24 Q1)
Leonardo SpA (03/24 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
Reddit Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rivian Automotive Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)
Snap One Holdings Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Upstart Holdings Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Walt Disney Co/The (03/24 Q2, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/24 Q1, Aft-mkt)
Zalando SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
6:45UBS Group AG (03/24 Q1)
7:00Siemens Healthineers AG (03/24 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (03/24 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00BP PLC (03/24 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/24 Q1)
14:00WK Kellogg Co (03/24 Q1)
22:00Luminar Technologies Inc (03/24 Q1)