TNBiz (TN.cz)
Dluhopisy  |  01.06.2012 00:15:05

Španělská vláda v pátek schválí vydávání společných dluhopisů regionálními vládami (1.6.2012)

MADRID (MEDIAFAX) - Španělská vláda v pátek podle ministerstva hospodářství schválí vydávání společných dluhopisů regionálními vládami, aby pro ně bylo jednodušší získat kapitál. Informovala o tom agentura AFP.

Vláda doufá, že vytvořením "hispanobonos", které budou garantovány státem, pomůže snížit finanční náklady 17 španělských autonomních společenství, které se nyní liší ostře.

"Mohu potvrdit, že to bude schváleno v pátek. Cílem je snížit tlak na regiony, což je často větší než tlak na stát jako celek, přičemž některé regiony nejsou schopny půjčovat si na trhu," řekla mluvčí ministerstva hospodářství.

Dluhová zátěž 17 španělských velmi decentralizovaných regionů a růstu špatných úvěrů v tamních bankách ohrožují finanční stabilitu a posouvají ji dále směrem k nákaze dluhovou krizí. Investoři se obávají, že by finanční problémy země mohly nabobtnat natolik, že Španělsko bude potřebovat jako čtvrtá země eurozóny po Řecku, Irsku a Portugalsku mezinárodní finanční výpomoc.

Například nejbohatší španělský region - Katalánsko - není podle pátečního vyjádření tamního premiéra Artura Mase schopen refinancovat dluh a potřebuje záchranu od španělské vlády. "Je nám jedno, jak to udělají, ale musíme splatit na konci tohoto měsíce platby. Ekonomika se nemůže ozdravit, pokud nemůžete platit své účty," uvedl v pátek Mas před zahraničními novináři.

Katalánsko představuje pětinu španělské ekonomiky, region potřebuje v letošním roce splatit dluhy ve výši 13 miliard eur a navíc financovat svůj rozpočtový deficit. Všechny regiony ve Španělsku musí dohromady refinancovat letos dluhy ve výši 36 miliard eur.

Už loni přitom většina španělských regionů zpožďovala své platby o řadu měsíců. Letos poskytla španělská centrální vláda zvláštní úvěrovou linku pro regiony, ze které Katalánsko získalo dvě miliardy eur. Jeho roční úrokové platby z dluhu se v posledních dvou letech zdvojnásobují na letošní řádově dvě miliardy eur.

Podle Mase si Katalánsko v minulosti půjčovalo emisí dluhopisů úročenou 4,5 až pěti procenty, ale nyní jsou jeho možnosti vyčerpány. Region nouzově využívá krátkodobého financování od bank v sousedních regionech. Ratingová agentura Standard & Poor's už začátkem května snížila rating katalánského dluhu o čtyři stupně na "BBB-".

Letošní schodek Katalánska je plánován na úroveň 1,5 procenta, což je ale považováno vzhledem k problémům za nereálné. Katalánsko už v rámci úsporných opatření snížilo mzdy ve veřejném sektoru, zavedlo turistickou daň, zhoršilo zdanění v oblasti paliv či zmrazilo část investic, což ale stále nedostačuje.

Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:

Út 10:31  CTP: Akvizice pozemků v Polsku Research (J&T BANKA)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688