Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je paradox, že zrovna Německo není schopné se poučit a že Obamovi může prohrát volby Evropa

Je paradox, že zrovna Německo není schopné se poučit a že Obamovi může prohrát volby Evropa

14.06.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Niall Ferguson zveřejnil články o krizi v eurozóně. Ten první napsal spolu s Nourielem Roubinim a jeho začátek vypadá následovně:

„Obáváme se, že politika německé vlády ve stylu „příliš málo a příliš pozdě“ vytváří riziko, že se bude opakovat krize z poloviny 20. století, jejímuž opakování mělo vytvoření eurozóny zabránit. Je pozoruhodné, že ze všech zemí právě Německo není schopno se poučit z historie. Je fixováno na eliminaci inflace a dává větší váhu vývoji v roce 1923 (tedy roku hyperinflace) než roku 1933 (roku, kdy zemřela demokracie). Němcům by prospělo, kdyby si vzpomněli, jak bankovní krize v roce 1933 přímo přispěla k pádu demokracie nejen v jejich vlastní zemi, ale napříč celou Evropou.“

Ferguson a Roubini pak prezentují seznam makroekonomických opatření, která by eurozóně pomohla. Důležité jsou podle nich strukturální reformy, protože eurozóna je špatně fungující měnovou unií. Provedení těchto reforem ale musí být umožněno tím, že ECB zvedne úroveň agregátních nominálních výdajů a tím vytvoří čas na implementaci nutných změn.

Ferguson se pak sám věnuje tomu, zda bude vývoj v Evropě stát amerického prezidenta Baracka Obamu vítězství v dalších volbách:

„Na první pohled to může vypadat jako bláznivá myšlenka. Neměly by listopadové volby rozhodnout hlasy nevyhraněných států jako Florida či Ohio a ne zemí jako je Řecko či Španělsko? Nemají levicovější Evropané v lásce Obamu a nesnášejí republikány? Samozřejmě. Nyní je ale reálné, že recese v Evropě udusí naději na udržitelné oživení v USA. A prezident jasně ukázal, že toto nebezpečí chápe. Nižší růst a vyšší nezaměstnanost ho totiž v závodě s Mittem Romneyem mohou jen poškodit.“

Pokud Obama skutečně prohraje, bude to částečně jeho vinou. Šok, který vývoj v Evropě představuje, totiž mohl být dopředu eliminován. Nejvíce se nabízí ta možnost, že by se Fed předem zavázal ke stabilizování nominálních výdajů bez ohledu na to, co se bude v Evropě dít. Pokud by spadla do krize, byla by zvýšená poptávka po penězích vyvážena uvolněním politiky Fedu. Pokud by Fed ohlásil důvěryhodný cíl, bylo by dokonce nepravděpodobné, že by se na trzích vůbec objevila panika. Obama se mohl v minulých letech více snažit o změnu ve vedení Fedu, která by takový postup zajistila.

Ferguson také velmi dobře popisuje podstatu evropských problémů:

„Představte si, že by Spojené státy nikdy neschválily svou ústavu a měly by malou federální vládu s minimálními příjmy. Půjčovat si a vybírat daně by mohly jen jednotlivé státy. A nyní si představme, že se Nevada příliš zadluží a její dluh dosáhne 150 % jejího produktu. K tomu probíhá obrovský run na banky v Kalifornii a nezaměstnanost v obou těchto státech převažuje 20 %. V Las Vegas a v Los Angeles probíhají stávky a nepokoje. A nyní si představme, že Nevada a Kalifornie začnou jednat o pomoci s Virginií a Texasem, kde je nezaměstnanost poloviční. Nakonec probíhá jednání mezi guvernéry všech 50 států a do Sacramenta přijíždí MMF, který má dojednat program fiskálního utahování.“

Tento popis v podstatě odpovídá situaci, ve které se nyní nachází Evropa. Spojené státy mají systém, v jehož rámci se o tíhu finanční krize podělily jednotlivé státy, Evropa ale žádné takové instituce nemá. Ty, které existují, mají velmi malý rozpočet: Méně než 1 % HDP EU. Neexistuje federální ministerstvo financí, žádný společný dluhopis, jen ECB. A dnes se ukazuje tvrdá pravda, na kterou někteří z nás poukazovali již před 13 lety: To nestačí.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)


Váš názor
  • Návrh pro Patrii
    14.06.2012 10:32

    Co takhle překládat 'increasing downside risk' jako roste nebezpečí snížení ekonomického výhledu... HZ 10:03 a často předtím... ;-)
    Kalka.
  •  
    14.06.2012 10:15

    To co podělá budoucnost jsou flegmatici jako tlučhuba rupejz. To co podělává svět nyní je ztráta pozitivního kolektivního vědomí,chamtivost,lakota,sobeckost a dlaší a další.A za pár let takoví rupejzové budou brečet nad svou budoucností.
    ?
    •  
      14.06.2012 10:20

      :-)) On umí rupejz prý vynikajícím způsobem a vědomostmi konkurovat americkým bankéřům a makléřům, to se halt muší nechat :-))))))))
      Jesse
  •  
    14.06.2012 10:12

    podivam se sem zase za hodinu...problem uz bude najisto vyresen...svet uz bude vedet jak na to...ruphej uz nebude mit silu oponovat jessemu,zacne milovat kalku...a VM radej bude cele dopoledne spat aby se mu neudelal soufl... take vas zdravim :D
    OPTIMISTA
    • Márty
      14.06.2012 10:47

      Už jsem nerad vstal...o))
      Velkamedvědice
  • k předposlednímu odstavci
    14.06.2012 9:48

    Je to sci-fi a kravina se pokoušet o takovou představu. Já mám raději skutečnost. V USA je zvykem, že když se jakýkoliv subjek zadluží natolik, že není schopen splácet, jednoduše zbankrotuje a basta fidel !! Konkurenční prostředí se vyčistí a jede se dál bez zbytečných politických proklamací, zhovadilostí administrativy a pod... Kdo z nás nezná stovky případů, kdy jde takový dlužník okamžitě do dražby, exekuce...? Při poslední hypokrizi v USA zbankrotovalo tuším 86 bank. A NIC SE NESTALO !! Takže zabývat se něčím jako "co kdyby" je naprosto zbytečné a zoufalé. Tady jsme v Evropě, nakažené politickým marasmem, marxistickým morem a ideologickými řvouny bez špetky ekonomických znalostí.
    Jesse
  •  
    14.06.2012 9:38

    Ještě bubínky a začít pochodovat.
    Homo
    • Podívej se
      14.06.2012 9:54

      Podívej se na bilanci Fanny Mae a Freddy Mac, vzpomeň si na General Motors a jeď se podívat do Detroitu. Podívej se ještě na federální dluh USA. Ačkoli systém regionálních poboček Fedu funguje mnohem lépe než ECB, tedy pobočka nemůže být dlouhodobě nekrytá, přesto je situace státního rozpočtu USA zoufalá.
      Pracovitý Prosecký
      • Re: Podívej se
        14.06.2012 10:43

        Souhlasím , já osobně beru jako jedinou zatím bezpečnou bankovku CHF! Dolar žije jen z minulosti a také z toho že není alternativa zatím.USA at je jaká je se všemi svými pro a proti je zatím pro svět investic vnímána jako demokracie č.1 ve smyslu bezpečnosti investic atd. Jinak bankovky jsou ve své podstatě jen kousky papíru a vše je jen o důvěře.Jakmile důvěra zmizí , tak zmizí i bankovky a potom bude opravdu zle.Teď se o krizi stále mluví ,ale až přijde opravdu krize tak to bude teprve hukot .
        benny
  • Německo dělalo
    14.06.2012 9:09

    v Evropě odjakživa bordel. Jednou císařské pletichy, pak zase války, krize, fašizmus, hon na židy, marxiszmus, proletariát, nenažranost bank, choutky ovládat svět... ale vždycky to skončilo krvavou lázní. Už abychom to měli za sebou. Chytrej uteče a nakoupí CHF a nebo libry a dolary. Za euro si brzo nikdo nekoupí ani skývu chleba. I když musím uznat, že na pozadí této sjednocující zhovadilosti vydělali prodejem nadprodukce některé korporace majlant.
    Jesse
  •  
    14.06.2012 8:34

    Německá politika je schopná dovést evropu k občanské válce, která bude začínat v Řecku či Španělsku. To co se děje je reálná eliminace střední třídy v těchto zemích. Tvorba super bohatých a super chudých prohlubuje sociální napětí, které povede k volbě extrémistů. Nikdy mě nenapadlo že EU nechá krvácet Itálii, Španělsko na úrocích 6% někam třetím stranám a ne do ECB. Run na banky 21. století v Evropě? Kde se zastaví "ranem" na euro. Evropa udělá podobné chyby, možná větší, jako USA ve 30. letech minulého století. Tak madem Merkel přečtěte něco o historii 20. století.
    L
    •  
      14.06.2012 9:08

      Ona to musí dělat, proto ji tam dali... Cílem je zničení Eura /EU a prodloužení vedoucí úlohy dolaru ve společnosti...
      maart
      •  
        14.06.2012 9:11

        Dolar si přirozeným vývojem po několik století našel místo ve světě sám. Na to nepotřeboval upištěného Barrosa a tupého, uřvaného nácka Martina Schulze. Mysli trochu.
        Jesse
Aktuální komentáře
03.05.2024
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách