Aktualizováno Zatímco akcie napříč Evropou klesají, řecká burza zažila od dnešního úvodu rally. V polovině dne hlavní index ASE přidával kolem 7 %, subindex bank až 20 %. To jsou čísla v předkrizové době viděná na emerging markets a investor Mark Mobius říká, že v případě odchodu Řecka z eurozóny právě tam jeho akciový trh v očích investorů bude patřit.
Růst ekonomik emerging markets v pojetí Asie, střední a východní Evropy i BRIC bude letos podle Mobiuse dosahovat kolem 5 procent ve srovnání se zhruba 1 procentem západních trhů celkově. Globální akciový benchmark MSCI Emerging Markets je přitom letos zatím níže o 0,4 % ve srovnání s 0,2% růstem celkového indexu MSCI All-Country Index. Promluvilo do něj zejména zpomalení v Číně a obavy z dopadů dluhové krize v Evropě na rozvíjející se trhy. Emerging markets obchodují kolem 9,9násobku očekávaných zisků proti 11násobku před rokem, připomíná šéf Templeton Asset Management s aktivy pod správou přesahujícími 50 miliard dolarů.
Na adresu Řecka Mark Mobius uvedl, že v případě jeho odchodu jej investoři zařadí do kategorie emerging markets a stejně tak jakoukoli další zemi, která by odpadla ze spolku platícího eurem.
V Řecku je před víkendovými volbami již zakázána oficiální publikace průzkumů volebních preferencí, což rozšiřuje prostor spekulacím. Zatímco ještě včera se zdroje odkazovaly na „pohodlnou většinu Syrizy“ k sestavení vlády s premiérem Tsiprasem, dnešní rally na aténské burze podle analytiků znamená, že sázka trhů jde opačným směrem. „Trh předpokládá, že v neděli vznikne proevropská vláda, která pokročí v reformách," řekl analytik Panagiotis Kladis z NBG Securities. Jiný makléř pak uvedl, že trh přestává věřit v úspěch radikální levice SYRIZA, která byla dosud favorizovaná.
Valuace emerging markets se od přelomu dubna a května posunula o zhruba 15 % níže vůči očekávaným ziskům, když MSCI World se pohyboval u 12,4násobku, MSCI EM pak u 10,5násobku. Proti oběma kategoriím jsou výrazně levnější akcie regionu střední a východní Evropy, obchodující pod 6násobkem očekávaných zisků. Proto již na přelomu dubna a května Mark Mobius uvedl a nyní potvrzuje, že akcie regionu jsou pod tlakem dluhové krize nepřiměřeně stlačeny. Označuje je za příležitost a uvedl, že pokračuje v nákupech těchto titulů. Dodal, že jej zajímá právě region střední a východní Evropy a sektorově spotřebitelský segment. Investice fondů, které vede Mark Mobius, se v minulosti nevyhnuly ani České republice. Jedním z investičních cílů se stal například výrobce netkaných textilií , v němž fondy Templeton kontrolují kolem 10 %.
Mobius k průběhu současné dluhové krize také uvedl, že jej straší narůstající protekcionismus vlád, ze kterého nikdo nevytěží. „Tyto politiky nastupují se zpomalováním ekonomik, ale situaci jen zhoršují. Globální obchod klesá kvůli těmto tlakům ještě prudčeji,“ uvedl. Zmínil napětí mezi Spojenými státy a Čínou či vyvlastňování v Argentině (YPF versus Repsol). Šéf WTO Lamy připisuje protekcionismu ukrojení 4 % z globálního obchodu.
(Zdroj: Bloomberg, Newsmax, Businessinsider)