Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Je čas platit, stále je to levnější než rozpad eurozóny

Wyplosz: Je čas platit, stále je to levnější než rozpad eurozóny

22.06.2012 18:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Od počátku krize v eurozóně bylo jasné, že se rozjíždí dominový efekt. Vysoce zadlužená německá vláda by však neměla být vnímána jako jediný zachránce. Záchrana eura bude ale nákladná a Německo bude muset přispět svým dílem. Řešení by mělo spočívat v restrukturalizaci dluhu spojené s tím, že ECB bude fungovat jako věřitel poslední instance jak vůči bankám, tak vůči vládám.

Krize začala ve třech malých zemích, nyní ale postupuje směrem k Itálii a Španělsku. Další na řadě pak může být Francie. Před krizí v roce 2007 a 2008 se přitom jen několik málo zemí měnové unie chovalo ve fiskální oblasti disciplinovaně. Když po krizi začaly být prosazovány programy úspor, byly charakterizovány jako „mírně bolestivé“ s tím, že jde o „dobrou bolest“, která bude sloužit jako poučení pro příští generace. Nyní ale víme, že expanzivní fiskální kontrakce představuje mýtus, který vyústil v pohromu. Její zastánci v současnosti poukazují na příklad Lotyšska, není ale jasné, kde pro to berou argumenty. Jeho veřejný dluh stále roste a HDP dnes leží 15 % pod úrovní roku 2007. Náklady politiky úspor byly obrovské a jedinou dobrou zprávou je to, že ekonomický kolaps trval pouze tři roky díky tomu, že mzdy v této zemi jsou poměrně flexibilní a jde o malou a otevřenou ekonomiku.

Strategie záchrany eura přijatá v květnu 2010 nefunguje. Musíme si to přiznat a pohnout se vpřed, je potřeba obratu o 180 stupňů. Několik zemí při současné dluhové zátěži udržitelného růstu nikdy nedosáhne. Jde o Řecko, Portugalsko a Itálii, možná se k nim přidá i Irsko, Španělsko a Francie. Jejich vlády budou muset restrukturalizovat svůj dluh, poté bude muset přijít pomoc jejich domácím bankám, a to zvenčí. Ztráty utrpí i ECB. Čekání však pouze zvýší náklady, které nakonec stejně přijdou. Budeme-li čekat příliš dlouho, nebude kvůli dalším a dalším záchranným programům v eurozóně žádná země se zdravými financemi.

Proč by měli Němci a další daňoví poplatníci ze severních zemí platit za ostatní? Protože jejich vlády nesou zodpovědnost za situaci, ve které se nyní nacházíme. Několikrát byla porušena dohoda o tom, že nebude poskytnuta pomoc vládě, která není schopna plnit své závazky. Daňoví poplatníci zemí eurozóny jsou nyní obětí svých volených zástupců, kteří tuto dohodu porušili v případě Řecka, poté Portugalska a nyní i Španělska. Za přečiny se musí platit, pokud zaplatíme nyní, je to stále levnější řešení než rozpad eurozóny. Dlouho tomu tak ale nebude.

Uvedené je výtahem z „The Eurozone’s May 2010 strategy is a disaster: Time to pay up and end this crisis“, autorem je Charles Wyplosz.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • Potrefený globalista
    23.06.2012 7:19

    1. Nechápu, proč by měli záchranu bank zatáhnout daňoví poplatníci místo akcionářů těchto bank (pokud kolabující banky nenajdou skrze staré/nové akcionáře finanční zdroje, tak nechat státem znárodnit a znovu nabídnout k prodeji) - - - 2. Myslím si, že hlavní vinu na nynější situaci nenesou národní vlády (tím pádem voliči v jednotlivých zemích), ale hlavně eurohujeři, technokrati a nikým nevolení byrokrati v Bruselu, kteří se nechtějí za žádnou cenu vzdát utopie zvané EUfederace (či EUsuperstát) ... je sprosťárnou ukazovat na voliče jako viníky, když bruselská pakáž nedala ve většině zemí lidem šanci se vyjádřit v referendu ani k Lisabonské smlouvě (proč asi). - - - 3. Tento francouzský autor/vědátor mě svými eurofilními názory nepřekvapuje, vzhledem k jeho "kariéře" poradce Barossa a předchozím korýtkům ve SB a MMF. O jeho vazbách na globální bankéře vč. Rothschildů skrze think tank En Temps Réel je snad i zbytečné mluvit.
    Peté13
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data