Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa by se měla rychle vrátit nad 100 USD, tvrdí banky a radí nakupovat

Ropa by se měla rychle vrátit nad 100 USD, tvrdí banky a radí nakupovat

28.06.2012 12:02
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Severomořská ropa Brent by se měla zotavit z největšího čtvrtletního propadu od roku 2008 a v nadcházejícím kvartále vystoupat nad 100 USD za barel, shoduje se většina analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Ke zdražování klíčové komodity by měly přispět embargo EU na íránskou ropu, opatření centrálních bank na podporu hospodářského růstu a spekulace o možném omezení produkce ropného kartelu OPEC.

Brent ve třech měsících zítra končícího druhého kvartálu dosud odepsal 24 %, což je v rámci 24 komodit v indexu S&P GSCI druhý nejhorší výkon po bavlně. Světový akciový index MSCI ve stejném období klesl o 9,3 %. Obavy z dopadu embarga na íránskou produkci na konci února vyhnaly cenu na víc jak tříletá maxima - nad 128 USD za barel. Rally vyvolala růst těžby kartelu OPEC, zejména Saúdské Arábie, přičemž řada západních vlád, včetně USA a Velké Británie, zvažovala uvolnění ropy ze státních rezerv.

Dnes se Brent obchoduje kolem 92 USD za barel, poté co se začátkem týdne odrazil od 89 USD. Podle mediánu 32 analytiků, které sleduje Bloomberg, by ve 3Q12 měl barel severomořské ropy ztráty zkorigovat a dostat se na 114,50 USD. Francouzská banka BNP Paribas počítá se 110 USD/barel, německá Deutsche Bank se 115 USD/barel a britská Barclays je nejoptimističtější – 121 USD za barel. 

Vývoj ropy Brent od počátku roku 2011 (USD/barel):
001 

„Současná cena ropy není podložena ekonomickými fundamenty,“ tvrdí Michael Lewis z komoditní divize Deutsche Bank. Vychýlení přisuzuje extrémnímu pesimismu investorů, který „by se jevil ospravedlnitelný jedině tehdy, kdyby se americká ekonomika vracela do recese.“

Analytici se při svých kalkulacích spoléhají také na aktivní přístup kartelu OPEC, který na trhu uspokojuje 40 % poptávky. Ten na svém zasedání před dvěma týdny schválil zachování produkčního stropu na 30 mil. barelů za den, což teoreticky znamená, že by měl těžbu omezit, jelikož současná produkce činí 31,6 mil. barelů denně. Prostor pro snižování těžby má všech 12 členských zemí OPEC, avšak pozornost se upíná hlavně na Saúdskou Arábii, která je největším světovým exportérem ropy a díky objemu produkce (10 mil. barelů/den) platí za neformálního lídra klubu. Hussein Allidina z Morgan Stanley se domnívá, že při cenách kolem 90 USD za barel začne OPEC jednat a produkci omezí.

Podle nejmenovaných arabských a západních zdrojů ale může Saúdská Arábie tolerovat cenu pod 90 USD za barel celé měsíce. Tyto úrovně příliš nesvědčí zájmům Ruska a Íránu, jejichž státní rozpočty pro letošek počítají s výrazně dražší ropou. Moskva má pro vyrovnané hospodaření stanovenou metu 117 USD za barel. Saúdové zato za prvních šest měsíců roku nashromáždili značné jmění (asi 160 mld. USD) a k ubránění vyrovnaného rozpočtu potřebují mnohem nižší ceny - mezi 75 a 80 USD za barel. Zdroje z ropného průmyslu tvrdí, že Saúdové v následujících dvou měsících produkci sníží, ale jen kvůli očekávanému poklesu poptávky ze strany velkých čínských a amerických rafinerií, jež budou procházet údržbou.

Také íránský export by měl výrazně klesnout, hlavně kvůli embargu EU, které začne naostro platit tuto neděli. Krom embarga EU přišly s dodatečnými finančními sankcemi Spojené státy. Ty by měly začít platit už dnes a dotknou se bank zprostředkovávajících obchod s íránskými ropnými produkty. Některé státy, včetně Indie a Jižní Koreje nebo i ČR, si už zajistily výjimky, jelikož prokázaly dostatečnou snahu výrazně omezit odběr íránské ropy. „Vstup všech sankcí v platnost sníží íránský export o 1 mil. barelů denně,“ napsala ve své zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Írán v květnu vyvážel 1,5 mil. barelů denně.

Podle IEA by poptávka po ropě měla ve 3Q12 vzrůst o 2 mil. barelů denně (2,3 %) na 90,5 mil. barelů za den. Podepsat by se na tom měl nejen nárůst spotřeby v rámci letní řidičské sezony, ale také monetární stimulace v rozvojových ekonomikách, hlavně v Číně.

Z větších bank se k ropě staví pesimisticky americká JPMorgan, podle níž se futures na Brent ve 3Q budou pohybovat kolem 95 USD za barel (dříve počítala se 120 USD). Největší brzdou by podle JPMorgan měl být nejistý výhled na vývoj světové ekonomiky. Analytici americké banky však připouští, že nad 100 USD by se Brent mohl občas podívat.

(Bloomberg, Reuters, ČTK)


Váš názor
  •  
    28.06.2012 12:33

    Překlad: ropa půjde dolů, potřebujeme vyprášit pozice páč s válkou to vypadá blbě ať děláme co děláme... fixed
    mart
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data