Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolarový bič na komodity

Dolarový bič na komodity

04.07.2012 18:17

V předminulé úvaze jsem poukazoval na to, že se možná rozvíjí jeden významný investiční příběh. Jde o rostoucí konkurenceschopnost americké ekonomiky, která by vedla k zlepšování její obchodní bilance a menšímu negativnímu tlaku na dolar. V soutěži ošklivek měn vyspělých ekonomik by to pro dolar bylo nezanedbatelné plus (tedy vlastně mínus). V dolarových cenách komodit se změny kurzu dolaru projevují samozřejmě znatelně, minule jsem se krátce věnoval zlatu, podívejme se nyní na celý komoditní koš.

Vývoj cen komodit (druhý graf) můžeme vnímat jako určitý průnik mezi vývojem kurzu dolaru (k euru červeně v prvním grafu) a typickými rizikovými aktivy – akciemi (zeleně v prvním grafu):  
 
sous1
 
Zdroj: Bespoke, FRED

Všimněme si nejdříve, že počátek velké komoditní rally po roce 2000 startuje ve stejnou dobu jako dlouhodobější oslabování dolaru; tj. komodity kvůli dolaru startovaly znatelně dříve než akcie. Tato první vlna oslabování dolaru přinesla jeho 50 % propad vůči euru, komodity si v té době připsaly cca 200 %, taženy nejen dolarem, ale i fundamentem v podobě rostoucí poptávky z rozvíjejících se zemí a asi i zvyšující se intenzitou dlouhodobých úvah o ropných a jiných vrcholech. Další velká vlna oslabování dolaru (25 %) se cca kryje s posílením komodit (28 %). Propad jejich cen v roce 2008 (42 %) je jen z poloviny „kryt“ posílením dolaru. A vývoj od jara 2011 ukazuje poměr asi 24:17. Celkově vidíme, že ceny komodit kopírují kurz dolaru o něco spolehlivěji, než další rizikové aktivum – americké akcie (s tím, že všechny tři oblasti jsou vzájemně propojené).

Z grafů je také vidět že RON – ROFF mustr vlastně fungoval již před rokem 2008, tehdy ale na jiné bázi. Tou byla rovnice „silná americká ekonomika = slabý dolar = rostoucí ceny akcií a komodit“. Můžeme tomu také říkat Greenspanovský mustr. Co v grafech vidět není je to, že ne vždy držel vztah slabý dolar = silná riziková aktiva (ať už greenspanovsky, či RON-ROFFovsky). Během celé dot.com bubliny fungoval vztah opačně - tomu opačnému mustru můžeme pracovně říkat Volckerovský vztah a je patrný z posledního obrázku (červeně akcie, zeleně dolarový index – posilování dolaru je zde opačným směrem než v prvním grafu): 
 
sous2

Držme se nakonec kreativní úvahy o tom, že dolar má fundamentálně zlepšující se výhled. Tj. těžil by spíše z toho, jak je doma dobře, ne z toho, jak je jinde zle a musí se monetárně hasit. Pak je namístě uvažovat i o tom, že se bude opět měnit vazba dolar – riziková aktiva. Tj., že by se opět navrátil Volckerovský mustr, který tak nějak odpovídá i selskému rozumu. Bič silného dolaru by pak na riziková aktiva nedoléhal negativně, ale hnal by je k růstu. Ještě dlouho ale pravděpodobně půjde jen o vyloženě alternativní scénář.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Ano, velmi správně
    05.07.2012 9:03

    Vykročení správným směrem. Ze zavádění nových převratných energetických technologií budou obecně více profitovat země importující energie (USA, Japonsko, Čína, Indie) a těžké ztráty utrpí země vyvážející energie (kteréžto všichni dobře známe). Kombinace zajímavých měnových párů: USD/RUB, AUD/USD, AUD/JPY, USD/CAD, USD/NOK
    Detective
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách