Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské společnosti poprvé předstihly japonské konkurenty ve Fortune Global 500. V čele žebříčku Shell

Čínské společnosti poprvé předstihly japonské konkurenty ve Fortune Global 500. V čele žebříčku Shell

11.07.2012 12:31
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Poté, co Čína v loňském roce vystřídala Japonsko na pozici druhé největší ekonomiky světa, musí hořkost porážky zakusit i japonské korporace. Jejich čínští konkurenti je totiž letos předstihli v seznamu Fortune Global 500, který řadí největší společnosti na světě podle tržeb. Podle časopisu Fortune, který žebříček sestavuje, budou čínští giganti nadále získávat na úkor konkurence z rozvinutých ekonomik.

Zatímco počet japonských zástupců v seznamu zůstal meziročně stabilní na čísle 68, čínských společností výrazně přibylo: z 61 v minulém roce na letošních 73. Nejpřednější čínská místa v žebříčku patří státním elektrárenským a ropným koncernům Sinopec Group, China National Petroleum Corporation a State Grid. V celkovém srovnání obsadily pátou, šestou a sedmou příčku.

K postupu čínských státních gigantů přispěly hlavně rostoucí ceny ropy, vpřed se ale dostávají i soukromé společnosti jako například výrobce komunikačních technologií Huawei, který ukrajuje tržní podíl západním konkurentům. Fortune si v komentáři všímá také značek jako Lenovo (počítače) a Geely (automobily), které zatím bojují hluboko v poli mezi 300. a 500. místem, avšak tržby jim rostou o víc jak 100 % ročně. „Po analyzování (a v rostoucí míře skupování) západních konkurentů a díky využití efektivnosti domácích subdodavatelů mají tyto firmy našlápnuto k získání podílu na globálním trhu,“ píše Fortune.

Vývoj Fortune Global 500 za poslední roky odráží posun váhy ve světové ekonomice ve prospěch asijských a dalších rozvíjejících se zemí. Třeba Spojené státy, které seznamu dlouhé roky dominovaly, za posledních deset let ztratily víc zástupců než jakákoli jiná země. I když 132 amerických korporací v žebříčku letos stále s přehledem stačí na prvenství, v roce 2002 jich bylo 197. Počet zástupců z Evropy letos meziročně klesl o 11 na 161.

První příčka ve Fortune Global 500 patří britsko-nizozemskému ropnému těžaři Royal Dutch Shell, který s loňskými tržbami 484,5 mld. USD předstihl amerického rivala Exxon Mobil (452,9 mld. USD tržeb v roce 2011). Třetí místo obsadil největší maloobchodní řetězec světa Walmart. Americkému provozovateli supermarketů, který dva roky žebříčku kraloval, na uhájení výsadní pozice nestačily tržby ve výši 447 mld. USD. Z Česka se žádná firma do seznamu nedostala; na 500. místo by potřebovala dosahovat tržeb alespoň ve výši 22 mld. USD (450 mld. Kč). Škoda Auto v loňském roce utržila 252,5 mld. .

Čínské společnosti v top 10 těží především ze své velikosti, rozsáhlé sítě poboček, případně infrastruktury. Všichni tři zástupci v nejvyšší desítce zaměstnávají přes milion lidí. Správce elektrické sítě State Grid má něco přes 1,5 milionu zaměstnanců. I v této kategorii ale zatím vedou Spojené státy, jelikož Walmart po celém světě registruje 2,2 miliony pracovníků.

Pokud bychom společnosti z Fortune 500 porovnávali podle zisku, vévodil by tabulce ruský plynárenský gigant Gazprom, který loni vydělal 44,4 mld. USD, čímž o kousek předstihl Exxon (41,1 mld. USD) a čínskou banku ICBC (32,2 mld. USD).

Celkově se podle Fortune velkým společnostem loni dařilo, a to navzdory katastrofálnímu zemětřesení v Japonsku nebo dluhové krizi v Evropě. 500 největších společností vykázalo rekordní tržby 29,5 bilionu USD (+13,2 % meziročně) a zisk jim meziročně vzrostl o 7 % na 1,6 bilionu USD, což zhruba odpovídá HDP Indie.

(Zdroj: CNBC, Fortune, Bloomberg, Czech Top 100)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data