Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejatraktivnější zemí pro fúze a akvizice jsou USA, ČR si polepšila na 21. příčku

Nejatraktivnější zemí pro fúze a akvizice jsou USA, ČR si polepšila na 21. příčku

01.08.2012 11:37
Autor: ČTK

Jedničkou v žebříčku atraktivity zemí pro fúze a akvizice, který hodnotí kvalitu a zralost investičního prostředí, jsou USA před Singapurem. Na třetím místě skončila Velká Británie, která předstihla další dvě asijské ekonomiky, Hongkong a Jižní Koreu. ČR se umístila na 21. místě, a dostala se tak před ostatní země střední a východní Evropy. Vyplývá to z pravidelného žebříčku transakční atraktivity M&A Maturity Index.

Index zpracovalo výzkumné centrum pro fúze a akvizice Cass Business School při City University London ve spolupráci se společností Ernst & Young. Žebříček hodnotí 148 zemí celého světa. Výsledné pořadí představuje součet bodového hodnocení legislativních, politických, ekonomických a finančních podmínek, technologický potenciál jednotlivých zemí, socioekonomické faktory a úroveň infrastruktury.

Česko si proti loňskému hodnocení polepšilo o čtyři místa. V žebříčku se umístilo těsně za Malajsií, Thajskem a Spojenými arabskými emiráty. Ze zemí střední a východní Evropy je ve třetí desítce nejatraktivnějších zemí pro fúze a akvizice ještě Rusko (28) a Polsko (30).

Nejlepšího hodnocení dosáhla ČR v dopravní a firemní infrastruktuře a technologické úrovni. Naopak nejhůře byla hodnocena v ekonomických, finančních, legislativních a politických faktorech. Za současný stav ekonomiky byla sice ohodnocena 75 procenty, ale za růst HDP pouze 20 procenty. Politická stabilita byla hodnocena 82 procenty, ovšem jednoduchost daňové správy pouhými osmi procenty a schopnost minimalizovat zásahy do investičních transakcí 44 procenty.

"Ve srovnání s rokem 2011 vykazují dostupné údaje mírný nárůst počtu realizovaných fúzí a akvizic v ČR, avšak proti předkrizovým letům stále monitorujeme klesající trend. Ve druhém čtvrtletí 2012 byl sice registrován významný objem transakcí za 1,6 miliardy USD (330 miliard Kč), nicméně počkejme si na celoroční výsledky. Na relativně malém trhu i jedna významná transakce významně ovlivní statistiky," uvedla partnerka Ernst & Young pro fúze a akvizice Petra Wendelová.

Horší výsledky v historické časové řadě jsou podle ní částečně ovlivněny rostoucí nejistotou v eurozóně. Zahraniční i meziregionální transakce představovaly ve druhém čtvrtletí tři čtvrtiny všech fúzí a akvizic realizovaných v ČR. "Česko je pro investory stále jedním z tradičních cílů, a to především díky kvalitě zdejších podniků. Ale nestabilita a obtížná předvídatelnost vývoje regulatorního, daňového a legislativního prostředí investiční apetit naopak snižuje," dodala Wendelová.

Vzestup nových ekonomik jde na úkor rozvinutých evropských zemí, jejichž hospodářské problémy mají na trh s fúzemi a akvizicemi nepříznivý dopad, a které tudíž v žebříčku ztrácejí. Rekordmanem v tomto směru je Řecko, které je aktuálně na 53. místě, což znamená, že se proti roku 2011 propadlo o 12, a za posledních pět let dokonce o 23 příček. Portugalsko kleslo od loňského průzkumu o osm příček na 39. místo.

Naopak mezi tzv. skokany roku patří Spojené arabské emiráty (o šest příček na 20. místo) a Malajsie (o sedm příček na 18. místo), dále pak také Polsko (o pět příček na 30. místo), Rumunsko (o 13 příček na 36. místo), Turecko (o sedm příček na 37. místo), Indie (o pět příček na 38. místo), Kazachstán (o šest příček na 40. místo) a Maroko (o osm příček na 47. místo).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m