Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nutili vládu do úspor, zlepšení ale nepřišlo. Co radí dnes?

Nutili vládu do úspor, zlepšení ale nepřišlo. Co radí dnes?

23.08.2012 18:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Na počátku roku 2010 napsalo dvacet známých ekonomů příspěvek do Sunday Times, který podporoval strategii snižování deficitů ve Velké Británii. Podle jejich názoru vyžadovala obnova důvěry eliminaci strukturálního deficitu s tím, že první kroky vedoucí tímto směrem měly být implementovány již ve fiskálním roce 2010/11. George Osborne jejich výzvu přivítal, podle jeho názoru „jde o významný moment v ekonomické debatě“. Dva a půl roku poté se ekonomika Velké Británie opět potácí v recesi a dluh se prohlubuje více, než vláda čekala. Co radí zmínění ekonomové v současné situaci?

Roger Bootle z Capital Economics se domnívá, že politika vlády by se měla změnit. Zastavil by snižování veřejných investic a možná by je dokonce zvedl. Hlavním cílem by měla být motivace soukromého sektoru k větším výdajům, což „může vyžadovat trochu vyšší vládní výdaje“. Danny Quah z London School of Economics nyní uvádí, že obavy z toho, že výnosy vládních dluhopisů Velké Británie rychle porostou, jsou v současné době mnohem méně relevantní. Bank of England dala jasně najevo, že je na monetární uvolnění ochotna směřovat velkou část svých zdrojů. Navíc poklesl i tlak na snižování deficitů a dluhu ve srovnání s tím, jaká byla situace v době, kdy byla zveřejněna uvedená výzva.

Názor změnil i David Newbery z Cambridge University. Ten se momentálně domnívá, že je nutné zvýšit veřejné investice, a to i v případě, že to povede ke zhoršení krátkodobých deficitů. Tento krok by totiž vedl ke stimulaci soukromých investic. „Potřebujeme růst, a to vyžaduje investice. V situaci, kde ekonomiku ohrožuje recese či dokonce deprese, jsou investice do infrastruktury velice výhodné.“ Michael Wickens z York University dnes míní, že vláda udělala chybu, když investice snížila, protože tyto výdaje budou muset stejně proběhnout a nyní je jejich financování levnější, než tomu bude v budoucnu. Pokud vláda svou strategii jasně vysvětlí, trhy ji nepotrestají vyššími sazbami.

Hashem Pesaran z Cambridge University sice uvádí, že své názory nezměnil, nesouhlasí ale s „posedlostí vlády ratingy a fiskální konsolidací na úkor růstu“. Tim Besley z London School of Economics by dal přednost tomu, kdyby vláda „kreativně používala svou rozvahu“, a to zejména v oblasti trhu s bydlením. Costas Meghir z Yale University se domnívá, že vláda má velkou příležitost provést investice do důležitých infrastrukturních projektů a do vzdělání. Kapitál i práce jsou nyní levné a dostupné; nehrozí nebezpečí, že by vládní dluh vytlačil z trhu soukromé subjekty. Zmíněné investice mohou mít navíc vysokou návratnost. Ve prospěch podobných investic nyní hovoří i Kenneth Rogoff z Harvard University.

Christopher Pissarides z London School of Economics se domnívá, že současné obavy z deficitů jsou přehnané. Keynesiánství, které bylo základem politiky po druhé světové válce, již dnes nefunguje, stále však poskytuje určitá vodítka. Přílišné obavy z deficitů během recese vedou jen k prohloubení recese. Ty trestají relativně malou skupinu lidí, tu ale trestají velmi intenzivně. Jedná se zejména o nezaměstnané, ty, kteří právě ukončili školu, a menšiny. Plány na snižování deficitů by měly začínat u postupného snižování výdajů a měly by reagovat na vývoj v ekonomice. Hlouběji by měly jít pouze v případě, že oživení posílí.

Z oněch dvaceti ekonomů se svého předchozího názoru drží pevně jen Albert Marcet z Barcelona Graduate School of Economics. Ten nevidí prostor pro žádnou keynesiánskou politiku, která by ve čtvrtém roce recese podpořila růst. Navíc nemá ani žádný teoretický základ. Velká Británie nemůže změnit to, že globální ekonomika čelí recesi a růst bude podprůměrný. Navíc by čelila riziku, že se stane centrem pozornosti spekulantů v případě, že změní svůj cíl snížení veřejného dluhu.

(Zdroj: Newstatesman)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00
11:36Akcie pokračují setrvačností výš i bez nových impulsů  
11:06Týdenní výhled: Udrží výsledková sezóna svou úspěšnost? Sazby v Británii zatím beze změny  
10:22Česká exportní banka, a.s.:Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:38Primoco UAV SE: Výhled na rok 2024 a výsledky hospodaření za první čtvrtletí
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek
8:46Primoco oznámilo výsledky za 1Q, Warren Buffett kupí hotovost a futures jsou zelené  
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Ferrari NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
Fresenius Medical Care AG (03/24 Q1)
Leonardo SpA (03/24 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
Reddit Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rivian Automotive Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)
Snap One Holdings Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Upstart Holdings Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Walt Disney Co/The (03/24 Q2, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/24 Q1, Aft-mkt)
Zalando SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
6:45UBS Group AG (03/24 Q1)
7:00Siemens Healthineers AG (03/24 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (03/24 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00BP PLC (03/24 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/24 Q1)
14:00WK Kellogg Co (03/24 Q1)
22:00Luminar Technologies Inc (03/24 Q1)