Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sankce působí: Íránský ropný příjem se scvrkl na třetinu, syrská státní kasa zeje prázdnotou

Sankce působí: Íránský ropný příjem se scvrkl na třetinu, syrská státní kasa zeje prázdnotou

07.09.2012 11:59
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Sankce uvalené Evropskou unií, Spojenými státy a dalšími zeměmi na Sýrii a Írán začínají mít žádaný efekt, alespoň pokud jde o hospodaření ostrakizovaných režimů.

Írán od začátku července čelí ostrému ropnému embargu kvůli neústupnosti v otázce svého jaderného programu. Podle odhadů konzultantské společnosti Rhodium Group klesly příjmy Teheránu z vývozu ropy v červenci na 2,9 mld. USD, oproti téměř 10 mld. USD ve stejném měsíci minulého roku. Meziměsíčně se výnosy z ropného exportu ztenčily o polovinu.

Navíc se podle všeho Íráncům kvůli potížím s odbytem nedaří ropu prodávat za tržní cenu. Z faktur vystavených íránskými dodavateli plyne, že země v červenci vyvezla 870 až 980 tisíc barelů, zatímco o rok dříve to bylo 2,8 mil. barelů. I s ohledem na to, že ropa v červenci meziročně zlevnila o 10 %, neodpovídá snížení vyvezeného objemu propadu příjmů.

Nejvíce se na dramatickém poklesu íránského ropného exportu podílely Čína, India a Turecko. Indie v červenci snížila dovoz meziměsíčně o 42 % na 202 tisíc barelů. Turecký dovoz íránské ropy ve stejném měsíci klesl o 71 % na 48 tisíc barelů. Čínské importy klesly o 28 % na 458 tisíc barelů. Zcela vyschl proud dodávek do Jihoafrické republiky, Japonska a Tchaj-wanu, které ještě před rokem dohromady dovážely 565 tisíc barelů. Teherán je tak prakticky závislý na dobré vůli Pekingu a Nového Dillí.

„Potíž je v tom, že to zatím podle všeho nemá velký dopad na íránské chování,“ tvrdí Trevor Houser z Rhodium Group. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) přinesla minulý týden zprávu, podle níž Írán zdvojnásobil kapacity na výrobu obohaceného uranu v dobře ukrytých podzemních laboratořích a stále odmítá poskytnout inspektorům IAEA přístup do vojenského prostoru Parchin, který by mohl být využíván pro zkoušky jaderných zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je zaměřen na mírové účely.

Analytici se shodnou, že zpráva IAEA zvýšila pravděpodobnost jednostranného izraelského vojenského zásahu. „Diplomacie neuspěla. Dosáhli jsme velmi kritického bodu zlomu, kdy musí být učiněna důležitá rozhodnutí,“ prohlásil v polovině srpna na adresu Íránu izraelský velvyslanec ve Washingtonu Michael Oren. Izrael je podle něj připraven zasáhnout íránská jaderná zařízení, i kdyby to pro Teherán znamenalo pouhé pozdržení na cestě k získání atomové bomby.

Americký generál Martin Dempsey, šéf sboru náčelníků štábů, několikrát zopakoval, že izraelský útok by mohl íránský jaderný program zpomalit, avšak ne zničit. Nejvýše postavený vojenský představitel USA tak zdůraznil odpor Washingtonu vůči jednostranné izraelské akci, do které se americké ozbrojené síly evidentně nechtějí nechat vtáhnout. Sankce proti Íránu jsou podle něj účinné a měly by dostat šanci na úspěch.

Podle Housera se efekt sankcí dostavil dřív, než se čekalo, přičemž nedostatek povolnosti ze strany Íránu by mohl Washington přimět k ještě tvrdším opatřením. Velký prostor pro další omezení íránského ropného exportu však nevidí. „Pokud by ropa ve 4Q12 hodně zdražila, bude Peking ve velkém pokušení povolit obchodníkům nákup levných íránských dodávek za spotové ceny, aby tak trochu trhu ulehčil,“ tvrdí Houser.

Zatímco Teherán má díky rozsáhlým těžařským kapacitám a nastřádaným rezervám stále velký manévrovací prostor, jeho nejvěrnější spojenec v Damašku musí občanskou válku vést na dluh. Svědčí o tom nedávná cesta syrského vicepremiéra Kadriho Džamila do Moskvy, kde měl jednat o dodávkách plynu, ropy a rafinovaných pohonných hmot v nespecifikovaném množství.

Na vládu prezidenta Bašára Asada uvalila EU ropné sankce už na jaře, přičemž v červenci byly rozšířeny o zbrojní embargo, zmražená konta hlavních režimním pohlavárů a několik firem napojených na Asadovu rodinu. Příjmy z vývozu ropy tvořily 30-40 % státního rozpočtu. K tomu je třeba přičíst propad výběru daní a cel.

Před dvěma lety syrská ropná těžba činila kolem 385 tisíc barelů denně, dnes se pohybuje kolem 180 tisíc barelů denně. Příjmy státu z ropného sektoru klesly z 12 mld. USD ročně na 4 mld. USD. Od začátku války ztratila syrská libra polovinu hodnoty. Ekonomika by letos měla propadnout o 14 až 20 %. Inflace v meziročním přepočtu vystřelila na 30 %. Státní úředníci dostávají jen část výplaty, podpory a sociální dávky jsou vypláceny střídavě.

Před válkou byla Sýrie schopna pokrýt domácí poptávku po surové ropě, avšak rafinovanou produkci musela dovážet. Nyní je závislá i na importu ropy. Ropovody byly vyřazeny z provozu, dělníci utekli z vrtných zařízení. Režim si tak musí vybrat, jestli bude zásobovat civilní obyvatelstvo, nebo armádu. Vzhledem k situaci v zemi zvolil armádu.

Damašek se musí spoléhat na omezený rejstřík spojenců. Krom Íránu jsou to Rusko a Venezuela, které podle všeho do země dodávají malá, avšak pro armádu kritická množství pohonných hmot. Realizace transakcí je kvůli západním sankcím stále složitější. Některé větší ruské banky se zdráhají zprostředkovávat obchody, které by podpořily Asada, z obavy z odstřihnutí od amerického a evropského finančního systému.

 
(Zdroj: CNBC, Deutsche Welle,Polskie Radio)


Čtěte více:

Saúdská produkce ropy v červnu nejvyšší za třicet let. Obama chce kvůli rostoucím cenám opět uvolňovat strategické zásoby
20.08.2012 11:28
Saudská Arábie v červnu zvýšila těžbu ropy meziměsíčně o 3 % na 10,1 ...
Šéfka IEA ostře vystoupila proti uvolnění amerických rezerv ropy. Ať pod rouškou Íránu či bouře Isaac
28.08.2012 17:23
Šéfka Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Maria van der Hoevenová s...
Ceny komodit v srpnu překonaly akcie, bondy i dolar již druhý měsíc v řadě. Ropa může atakovat 100 USD
03.09.2012 13:54
Komodity porazily akcie, dluhopisy a dolar již druhým měsícem v řadě, ...

Váš názor
  • Putinovi se taky scvrknul
    07.09.2012 15:55

    kromě jeho ega take prijem za zbraně a jiné pomůcky, které jim dodáva. A Chavez je příští na řadě. A BRIC se scrknul na BIC (Rusko jde z kola ven) Zase se jim po několika létech celý jejich "na věčné časy" system hroutí. Ještě štěstí že už my nejsme pod jejich palcem. Jen bláha, kterému to nedochátí může očekávat, že ze zastaralého Ruska muže vzejít něco nového
    Chicoslovak
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data