Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Exportní hlavolam

Exportní hlavolam

07.09.2012 18:04

Ekonomiku, která by v dnešní době ráda nespoléhala na exporty, bychom asi hledali dlouho (ať už jde o reálné spoléhání se, či spíše o zbožné přání). V rámci současného exportního hlavolamu je ale jasné, že vyexportovat se z problémů všichni najednou nemohou. Tedy vyjma možnosti, že najdeme nějakého mimozemského zájemce o naše pozemské produkty. V rámci posunu k větší globální rovnováze by tak mělo docházet zejména k tomu, že Čína sníží váhu exportů a investic na svém HDP a zvýší váhu domácí spotřeby. Její hlavní protipól, tedy USA, by měly učinit opak. To znamená stát se ze spotřebitelské velmoci (spotřeba domácností tam má více jak 70 % podíl na HDP) významnějším exportérem. Podobná je pak polarita Německo – periferie eurozóny. Zatímco v případě USA – Čína můžeme pozorovat určité známky pokroku, u Německa a periferie to je těžší.

Pokud nás zajímá detailnější pohled na současný globální exportní hlavolam, může posloužit následující obrázek. Jde o podíl exportů zboží na HDP, rozdělený podle hlavních exportních destinací. Vidíme tak, že v Číně tvoří exporty 26 % HDP, vývozy do USA a eurozóny mají přibližně stejnou váhu (4,5 %) a dominantní podíl mají „ostatní“ země – tedy země mimo USA, eurozónu a zbylé země BRIC. U USA vidíme, že exporty dosahují necelých 10 % HDP, většina je opět „ostatní“, podíl eurozóny a BRIC je minimální. Exporty a přímé obchodní vazby tak v případě USA nejsou tm hlavním přenosovým kanálem, kterým by se problémy v eurozóně přenášely do USA. Tímto kanálem je hlavně finanční systém. Čína v tomto exportním ohledu cítí evropské problémy citlivěji.

001

Obrázku dominuje německá exportní mašina s 38 % podílem vývozů na HDP. Z toho je cca polovina směrována do eurozóny. Poučení je zde jasné – Německo je na vývoji na našem kontinentě stále exportně velmi závislé. Pokud k tomu připočteme významné kapitálové ztráty, které by Němci realizovali v případě rozpadu eurozóny, je s podivem jejich občas zarputile nekonstruktivní přístup. Všimněme si také, že i přes prudký růst exportů do Číny je jejich celkový podíl (respektive podíl všech zemí BRIC) stále relativně malý. Posuny v Číně směrem od investic ke spotřebě se přitom dotknou i Německa, ale ne nutně negativně - v nejlepším případě tam bude namísto obráběcích strojů prodávat auta.

Z obrázku také vidíme, že pokud by se do hlubších problémů dostala ekonomika USA (např. fiskální útes), v první vlně se to na straně exportní poptávky dotkne zejména Kanady a Číny. Problémy v eurozóně by v tomto smyslu zase negativně ovlivnily zejména Německo, Itálii, Francii, Velkou Británii a Rusko. Pohybům v zemích BRIC pak jsou nejvíce vystaveny dvě exportní velmoci – Německo a Japonsko, které v posledních letech výrazně upevňuje zejména vazby na Čínu.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data