Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je evropská finanční krize za námi?

Je evropská finanční krize za námi?

19.09.2012 11:48

Nedávno ohlášená politika Evropské centrální banky spočívající v nákupech dluhopisů, kterou označuje za „přímé měnové transakce“ (outright monetary transactions, OMT), je známkou sbližování evropských centrálních bank s jejich anglosaskými protějšky. Postup ECB představuje sice doposud nejlepší naději na ukončení krize trvající už od roku 2010, ale zároveň výrazně zvyšuje sázky na činnost vlád.

Politický rámec ECB je dobře připraven k boji se systémovými vzplanutími, ale k hašení lokálních požárů je žalostně nevhodný, a ty se tak mohou nezvladatelně šířit. Program OMT, který dává ECB možnost kupovat suverénní dluhopisy zemí, jež se zavázaly, že reformují své ekonomiky, výrazně vyrovnává hrací plochu mezi ECB a jejími kolegyněmi ve vyspělých zemích. Španělsko má tytéž fiskální a strukturální problémy, které mělo před zavedením programu OMT, ale má teď externího věřitele poslední záchrany. To je zvrat ve hře.

Odliv kapitálu ze Španělska, ať už prodejem státních dluhopisů či likvidací soukromých pohledávek, za režimu před zavedením OMT vyvolával přísnější měnové podmínky. Prodej suverénních dluhopisů v rámci režimu fixních kurzů přímo tlačil jejich výnosy nahoru, zatímco odprodeje soukromých cenných papírů držených cizinci měly podobný účinek, ale skrze nepřímé kanály. Měnovému zpřísnění bylo předcházeno jen v rozsahu, v jakém jiný zdroj zahraničního kapitálu (buď soukromý, anebo ECB) dokázal odliv nahradit.

Bod, v němž se úvěrové riziko stává kurzovním/redenominačním rizikem, je nezřetelný. Proměna jde ale obvykle ruku v ruce s lokálními měnovými kontrakcemi, které zhoršují související riziko suverénní platební neschopnosti a krachů bank. Ve Španělsku, tak jako dříve v Řecku, získala měnová tíseň chronický charakter, jelikož bankám schází záruky uznatelné ECB.

V rámci programu OMT může ECB pomocí přímých nákupů kompenzovat odlivy z trhů se suverénními dluhopisy, čímž vyrovná postavení Španělska se zeměmi mimo eurozónu, jako je Velká Británie. V rozsahu, ve kterém se k závazku ECB kupovat dluhopisy váže třeba i jen neformální cenový cíl, peníze ECB automaticky plně nahradí zahraniční odlivy, přinejmenším na trhu se suverénními dluhopisy.

Bez ochoty ECB kupovat potenciálně neomezená množství suverénních dluhopisů, aby dosáhla svého velmi nepřesného cíle potlačit redenominační riziko, by eurozóna byla odsouzena k opakujícím se epizodám interního finančního stresu. Program OMT přetíná kruh volatilní likvidity, vycházející z chronického nedostatku bankovních záruk a omezeného fiskálně transferového mechanismu.

Obecněji řečeno, mezní úvěrová možnost ECB je nepřímým prostředkem monetizace suverénního dluhu. Ještě méně přímočarý je tento postup s ohledem na řešení soukromého převisu souvisejícího dluhu. Ale funguje to.

Přesto se ledacos ještě může zvrtnout. ECB získala čas, ale také zvýšila sázky. Věrohodnost jejího závazku závisí jak na tom, co bude dělat (kupovat neomezená množství státních dluhopisů), tak na tom, co dělat nebude (kupovat od zemí, jež nebudou plnit podmínky). Bez věrohodné hrozby, že vzpurné suverény od pomoci odřízne, nabízí závazek ECB oběd zdarma pro investory i vlády.

Problém tkví v tom, že nutnost dodržet takovou hrozbu by nemilosrdně otestovala odhodlání ECB udělat, cokoli bude zapotřebí. Vždyť kdyby trhy skutečně věřily, že ECB odmítne podržet nezvedené vlády, investoři by při první známce neplnění podmínek ze zúčastněných zemí prchali.

Program OMT je právně i demokraticky sporný, stejně jako byl předchozí program pro trhy s cennými papíry: je sice v souladu s literou, ale porušuje ducha ujednání smlouvy Evropské unie zakazující finanční sanace, závazek k rovnému zacházení vůči soukromým věřitelům dosud nemá precedent a zahrnuje pokoutní fiskální transfery, které ECB silně vystavují politickým protireakcím – viz zemitá reakce německého tisku na prohlášení prezidenta ECB Maria Draghiho.

OMT rovněž odpovídají velkému množství historických důkazů, že v dobách krize se tvůrci politik musí zaměřit na hašení požáru a ne na vyjednávání o tom, kdo je vlastníkem vody a kolik by měla stát.

Program OMT způsobí uvolnění úvěrových podmínek, aniž by však nutně zvrátit finanční balkanizaci eurozóny, k níž dochází už tři roky. Ke zvratu tohoto procesu nejspíš nedojde, dokud nebudou hmatatelně na dosah tři klíčové složky bankovní unie – společný dohled, společné pojištění vkladů a společný fond pro řešení potíží. Vždyť pokud se v mezidobí španělští střadatelé začnou skutečně obávat redenominačního rizika, OMT nebudou mít vliv: jednoduše si vyberou hotovost a uloží ji co nejrychleji třeba u německé banky.

Eurozóna je stále náchylná k vratké rovnováze, zůstane-li růst na její periferii slabý. I s OMT tady přetrvává zásadní rozdíl mezi eurozónou a anglosaskými ekonomikami. Pevné směnné kurzy uvnitř eurozóny znamenají omezení, které v Británii ani ve Spojených státech prostě neexistuje, a kvantitativní uvolňování prováděné britskou a americkou centrální bankou je z podstaty bezpodmínečné.

Pomocí OMT se ECB přiblížila ke schopnosti Fedu být oporou svých jednotlivých součástí. Jestli to uspíší nebo zdrží politický pokrok směřující k fiskálnímu a bankovnímu federalismu, je další velká otázka.

Prozatím OMT umožňují finančním trhům opět chytnout dech. Akutní krize je za námi, alespoň prozatím. Existenční výzva – politická dohoda na klíčových složkách bankovní a fiskální unie – je ale teprve na začátku. Nebude-li vyřešena, finanční dezintegrace eurozóny se časem opět vrátí. 


Gene Frieda je globální stratég ve společnosti Moore Europe Capital Management.

Copyright: Project Syndicate, 2012.


Váš názor
  •  
    19.09.2012 14:52

    Jsme na začátku skutečné obří krize, skončí to totálním krachem světových financí. Zlato vystřelí děsivě nahoru, takových 50 000 Dolarů za 1 unci považuji v době tohoto krachu za normální hodnotu. Všichni budou chtít za bezcenný papír kupovat zlato, ono už ale žádné nebude. Tak to jednoho dne skončí ! Dnes oznámili své další QE i Japonci, přidají 126 000 000 000 Dolarů nově natištěných papírků. Svět se řítí do obří katastrofy.
    Loudil
  • Krize skončila definitivně
    19.09.2012 13:07

    Draghiho zásah ukončil krizi, útoky spekulantů na svrchované státy skončily. Nyní se může Evropa opět věnovat zvyšování životní úrovně, prosperity, integrace, sociálních jistot a zajištění zaměstnanosti.
    Pibik
  •  
    19.09.2012 12:05

    Je čas aby se evropské banky začaly starat o to jak svoji prosperitu zvýší svojí činností a přestanou ždímat peníze ze státu a Evropy. Při sledování vývoje akciového trhu tomu tak zatím není. Banky rostou když jsou ekonomické výsledky špatné a lze očekávat pomoc státu, která nakonec mizí v rukou bank a ne investorů. Při dobrých korporátních výsledcí, kdy by se dala očekávat vyšší aktivita bank, akcie bank padají.
    Juniper
Aktuální komentáře
08.05.2024
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)