Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Snižování emisí v Británii: největší uhelná elektrárna bude spalovat dřevo

Snižování emisí v Británii: největší uhelná elektrárna bude spalovat dřevo

26.09.2012 16:24
Autor: ČTK

Britská energetická skupina Drax Group hodlá převést s podporou vlády polovinu své největší britské uhelné elektrárny na spalování dřeva a stát se předním výrobcem "obnovitelné" energie v Evropě. Napsal to dnes australský list Sydney Morning Herald na základě rozhovoru s šéfkou Drax Group Dorothy Thompsonovou. Pokud se záměr podaří v plánovaném rozsahu uskutečnit, bude na to potřebovat každý rok dřevo z lesa o rozloze přesahující území středních Čech a Prahy.

Potřebné dřevo na výrobu pelet bude muset firma shánět v zámoří, protože Británie většinu svých lesů spálila do 18. století za první fáze průmyslové revoluce. Přechodem z uhlí zpět na dřevo reagují elektrárenské firmy na pobídky vlád, které se snaží splnit plán Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů.

"Díky konverzi z uhlí na biomasu se Drax změní z největšího emitenta oxidu uhličitého v Británii na jednoho z největších provozovatelů obnovitelných zdrojů na světě," řekla Thompsonová. Skupina chce v elektrárně Drax v hrabství Yorkshire investovat do roku 2017 do konverze 700 milionů liber (22 miliard Kč), dovážet miliony tun biomasy z celého světa a vybudovat obří zásobníky pelet.

EU považuje spalování biomasy za "čisté", tedy neutrální z hlediska emisí CO2, protože emise z jejího pálení se teoreticky kompenzují tím, že nově vysazené rostliny a stromy vypuštěný CO2 absorbují. Oponenti ale poukazují na to, že se dá jen stěží zajistit, aby se vysadilo dost stromů potřebných k pohlcení vzniklých emisí z biomasy.

"Většina firem a vlád emise oxidu uhličitého ze spalování biomasy zcela ignoruje, protože prý vyrostou nové stromy, které absorbují všechen uhlík zpět," řekl australskému listu ředitel organizace Biofuelwatch Almuth Ernsting. "Ve skutečnosti trvá spálení jednoho stromu několik minut, avšak než vyroste nový strom a absorbuje všechen uhlík zpět, zabere to řadu desetiletí," upozornil.
Propagátoři spalování biomasy tvrdí, že pelety se vyrábějí hlavně z odpadu při zpracování dřeva. Podle Thompsonové však odpadová hmota bude tvořit maximálně 30 procent paliva.

Firma již získala dost materiálu pro první jednotku elektrárny, kterou chce převést na biomasu do června příštího roku. Druhá by se měla přeměnit v roce 2015 a později se má přidat třetí jednotka z celkem šesti. Drax se dosud zaměřovala na postupný přechod na spalování biomasy společně s uhlím, vláda však v červenci podpořila plné spalování biomasy a firma své plány rychle změnila.

Výkon elektrárny Drax je zhruba 4000 megawattů. Pokud se přemění polovina její kapacity na biomasu, stane se Drax největším zařízením svého druhu; bude větší než největší evropská hydroelektrárna a větší než kterékoli zařízení na obnovitelné zdroje.

Své elektrárny na biomasu převádí i německý koncern RWE nebo dánská Dong Energy. Podle RWE obvyklá lesní plantáž produkuje asi milion tun dřeva, které stačí na půl milionu tun pelet, z území 800 kilometrů čtverečních. Drax bude potřebovat ročně 7,5 milionu tun biomasy, což znamená spotřebu dřeva z území o rozloze asi 12.000 kilometrů čtverečních. To je podle listu "více než čtyřnásobek rozlohy amerického státu Rhode Island".

Drax produkuje asi osm procent britské spotřeby elektřiny,což by znamenalo, že po konverzi by se biomasa v Británii podílela na produkci elektřiny čtyřmi procenty. Podíl uhelných elektráren na celkové britské produkci je těsně pod 50 procenty.


Váš názor
  • Blbost
    27.09.2012 9:39

    parníky, které budou do VB vozit dříví spotřebují zhruba tolik energie, co jejich biomasová elektrárna vyprodukuje. Proti tomuto řešení je německý ústup od jádra selankou. Z Dorothy Thompsonové si někdo nejspíš vystřelil a ona to spolkla
    lime
  • hmm
    27.09.2012 9:08

    tož už i angláni zblbli ?
    sid_cz
    • Re: hmm
      27.09.2012 9:20

      Zatím to beru s rezervou nějaká pošahaná šéfka (nejspíše s psychopatickými sklony) vymyslela jak si zvýšit bonusy. Pokud mají ve vládě trochu slušné a rozumné lidi neprojde to. I když si nedělám iluze, že se kvůli tolika prachům bude uplácet na všech frontách.
      ..
  • jéžišmarjááá
    26.09.2012 16:41

    to si už nikdo neuvědomuje následky? Než v Anglii objevili uhlí a docvaklo jim, že se s ním dá topit, tak už byla skoro celá země odlesněna. Země byla samé holiny, nikde ani lesík..., všechno dřevo padlo na topení. Historici by měli ty ekonomické rychlokvašky umravnit, dokud není pozdě. Strom shoří za pár minut, ale roste několik desítek let. A to na ostrovech nežilo 60 milionů lidí jako dnes !!
    Jesse
    • Re: jéžišmarjááá
      26.09.2012 17:11

      Prostě hovada. Energie vzniká hořením t.j. chemickou exotermální rekací uhlíku a kyslíku. (zjednodzšeně) Je v podstatě jedno pochází li uhlík ze dřeva, z uhlí, z nafty nebo z jiné biomasy. Spálí se ho vždy přibližně stejné množství na jednotku energie. Podstatné je to, že odvážením biomasy (dřeva) z lesů dojde k značné, někde až trvalé devastaci půdy. Objem humusu, nezbytného pro růst všech rostlin, bude rapidně klesast tak, že postupně se vytvoří zcela neúrodná půda, na které nebude růst už vůbec nic. Dobrý hospodář, kvůli trvalé udržitelnosti těžby, vždy necháva nejmíň 60-80% biomasy shnít v lese.Anglánům je to však zřejmě jedno. K devastaci dojde všude jinde ve světě, jen ne ve VB.
      jarom
    • Re: jéžišmarjááá
      26.09.2012 16:54

      Tak ona stejně bude doba ledová.Takže tajný bruselský plán počítá s následujícím: africkým zemi bude dodáno velké množství zbraní mezi znepřátelené skupiny.Ty pomalu ,ale jistě zlikvidují své obyvatelstvo a nakonec svá území prodají krajinám postiženým dobou ledovou.Třeba jako Brusel na ona Británie.A pěkně se přestěhují do tepla jižních zemi a zúrodní krajinu.A navíc tam bude hodně ner.bohatsví.
      ?
Aktuální komentáře
10.01.2025
17:02Další nárůst výnosů dostává akcie pod tlak  
16:56Rok Trumpa: Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025  
16:22Japonský staro-nový normál
15:35Tomáš Vlk: Další pokles sazeb Fedu s velkým otazníkem. Trh práce je stále velmi silný  
15:31EPH Financing CZ, a.s.: Výplata pátého úrokového výnosu EPH 8,00/2027
12:55Do jakých akcií zaparkovat během období zvýšené volatility podle Wolfe Research
11:34Rozbor S&P500: Klíčová technická úroveň před důležitými daty z trhu práce  
11:00Perly týdne: Sázky na technologie, ale Apple na sell? Komodity versus dluhopisy a Trump chce získat Grónsko
9:10Čínská centrální banka pozastaví nákupy dluhopisů, zřejmě kvůli kurzu jüanu
9:03Rozbřesk: Nezaměstnanost v Česku nad 4 %, koruna posiluje navzdory slabému průmyslu. Pomohou payrolls eurodolaru?
8:54Evropa míří po americkém volnu do záporu, Putin se chce podle Trumpa setkat  
8:12Globální ekonomika má letos vzrůst o 2,8 pct., stejným tempem jako loni, odhaduje OSN
6:38Fidelity International: Jaký bude rok 2025 – nevyhnutelnost změn?
09.01.2025
17:29U akcií směrem k dluhopisům fungují dva tlumící efekty. Nyní zřejmě v plné síle
16:44Státní svátek v USA, Evropa bez volatility  
15:33Prodej aut v Číně loni vzrostl díky rekordnímu zájmu o elektromobily a hybridy
15:28Yardeni: Čína neinvestovatelná, vládě dochází prostor pro stimulaci
14:51Už dnes od 15:00! Webinář s analytiky Patrie k Investičnímu výhledu pro rok 2025 a konkrétním tipům
13:52Fundsrat: Akcie malých firem jsou sázkou na uvolnění finančních podmínek
12:25Průzkum Reuters: Středoevropské měny čeká další slabý rok, ztrácet bude i koruna  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university