Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský růstový model – co ponechat, co napravit

Evropský růstový model – co ponechat, co napravit

12.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

V současné době slyšíme časté volání Evropanů po „novém růstovém modelu“. Je dobré, že skončilo období nemístného sebeuspokojení, hrozí však, že snaha o zlepšení povede i k eliminaci toho, co v Evropě funguje. Možná nejvýznamnějším rysem evropského ekonomického modelu je přitom schopnost docílit růstu bohatství u chudých zemí. Tento mechanismus můžeme považovat za dobře fungující „konvergenční stroj“. Vedle toho si Evropa vybudovala globální značku, kdy „evropský“ znamená kombinaci technických rysů produktu a designu, který z něj dělá poptávané zboží po celém světě.

Jak si může Evropa udržet svůj konvergenční stroj v chodu a svou globální značku neporušenou? Krátká odpověď zní následovně: Řada evropských zemí si vede dobře na poli obchodu a financí, mnohé v inovacích a podnikání. Mnohem méně zemí je ale dobrých v oblasti fungování vládního sektoru a trhu práce. Je třeba lepšího managementu veřejných financí v dobách boomu a posílené regulace, která by se zaměřila na prevenci vzniku dalších krizí. Evropské podniky byly v posledních patnácti letech schopny tvořit nová pracovní místa, zvyšovat přidanou hodnotu i zvyšovat zisky z exportů. Detailnější pohled ale ukazuje, že nejlépe si v tomto ohledu vedou země na severu, dobrou pozici mají i ekonomiky Německa, Nizozemí, Polska a České republiky. Špatně je na tom jih Evropy, kde firmy do roku 2008 sice tvořily pracovní místa, ale v sektorech s pochybnou budoucností.

Obavy by měly budit dva trendy. Během posledních dvaceti let produktivita práce ve srovnání s USA a Japonskem klesala. A na jihu Evropy byl vývoj ještě horší – tamní produktivita se zhoršovala i ve srovnání se zbytkem kontinentu. Země jako Finsko, Švédsko, Dánsko a Německo nyní mezeru mezi nimi a USA uzavírají, východ Evropy má také potenciál pro rychlou adaptaci na nové technologie. Přímé zahraniční investice směřující na jih ale naopak klesají. Pro tyto země zaměřené na služby pak není nejlepší strategií zvyšování výdajů na výzkum a vývoj, ale reformy v oblasti tržní regulace. Evropa rovněž čelí klesající pracovní síle. Zřejmě nejlepší řešení představuje zvýšení pracovní mobility na vnitřním trhu. Musí nastat i změny v tom, jak je stanovována výše mzdy a jak jsou nastaveny záchranné sociální sítě v jednotlivých zemích. Změnit je ale nutno zejména míru ochrany zaměstnanců, která dnes snižuje zaměstnanost a ochotu pracovat.

Co se týče vládního sektoru, prioritou je fiskální konsolidace. Evropské vlády jsou v průměru o deset procentních bodů HDP větší, než je tomu jinde ve světě. Jde přitom zejména o odraz sociálních výdajů. Výdaje na zdravotnictví a vzdělání nejsou nadprůměrné, opak ale platí o penzijních systémech. Tyto výdaje pak nezvyšují výjimečně vysoké důchody či starší populace, ale nízká věková hranice nároku na důchod. Země, které vydávají více než 10 % HDP na sociální oblast, tím přitom mohou zmenšovat zdroje, které by šly na investice do budoucího růstu.

Podle Světové banky se po roce 1987 podařil posun z nízkých do vysokých příjmů dvaceti sedmi zemím. Některé z nich toho dosáhly díky ropě, jiné sledovaly agresivní strategii zaměřenou na exporty. Polovina těchto zemí ale pochází z Evropy. Pokud tedy tvoříte součást zmíněného konvergenčního stroje, nemusíte mít pro dosažení prosperity nějaké mimořádné štěstí. Evropským zemím stačí jen disciplína.

Autory jsou Indermit Gill a Martin Raiser.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách