Německo hodlá varovat Británii, že bude usilovat o zrušení listopadového unijního summitu o dlouhodobém rozpočtu EU, pokud bude britský premiér David Cameron trvat na tom, že bude vetovat každý návrh, vyjma zmrazení rozpočtových výdajů. Napsal to dnes list britský list Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje blízké vyjednávání.
Podle nich si německá kancléřka Angela Merkelová myslí, že nemá za takových okolností summit o finančním rámci EU pro roky 2014 až 2020 smysl pořádat. Evropská komise navrhla rozpočet přes jeden bilion eur, tedy skoro 1,1 procenta evropského hrubého domácího produktu (HDP). Německo navrhuje kompromis, který by limitoval unijní výdaje jedním procentem HDP, a Merkelová se usilovně snaží, aby Cameron tento kompromis podpořil.
Podle FT německý návrh podporuje aspoň šest zemí - Česká republika, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko, Rakousko a Finsko. Oficiálně Berlín podporují i Francie a Itálie, ale jejich podpora prý není tak jistá, napsaly FT. Dalších 15 zemí je pro návrh komise.
Na summitu minulý týden v Bruselu Cameron přímočaře prohlásil, že hodlá vetovat jakoukoli dohodu o zvýšení evropského rozpočtu. Podle FT tlumočí britští vysoce postavení představitelé obdobně nekompromisní poselství i v zákulisí, k velké nelibosti dalších diplomatů zemí EU. Podle jednoho z nich na nedávném jednání bruselských velvyslanců o rozpočtu byl britský ambasador s přehledem nejvíce pesimistický o dosažení dohody na listopadovém summitu. Podle něj by bylo úspěchem, pokud by se vůbec začala opravdu otevřená diskuse o rozpočtu a ani to prý není zaručeno.
Unijní představitelé si uvědomují, že by Cameron byl doma vítán jako hrdina, pokud by rozpočet zablokoval. Současně ale ostře varují Británii, že by jakékoli veto mohlo mít vážné diplomatické důsledky, zejména proto, že by padlo necelý měsíc před prosincovou vrcholnou schůzkou o bankovní unii.
Merkelová o celé věci mluvila s Cameronem minulý týden telefonicky a tento týden o tom jednali v Berlíně ministři pro evropské záležitosti obou zemí. Podle FT se snaží přesvědčit Camerona, že německý kompromisní návrh není jen výchozí pozicí k jednání o dalším zvyšování rozpočtového limitu a Berlín se ho bude držet.
Evropští představitelé ale tvrdí, že Merkelová není příliš optimistická, pokud jde o šance na úspěch. Chce se prý sejít s Cameronem začátkem listopadu a očekává se, že mu řekne, že nemá cenu pořádat summit, pokud trvá na vetu, uvedly FT.
Merkelová by chtěla dosáhnout na summitu 22. a 23. listopadu dohody, aby se uvolnila cesta k prosincovým jednáním o krizi v eurozóně. Střety kolem rozpočtu považuje za nebezpečné odvádění pozornosti od hlavní unijní priority, napsal britský deník.
Cameron je pod tlakem stále silnějšího protievropského křídla ve své Konzervativní straně. Chce jednat s Bruselem o novém uspořádání vztahů mezi Británií a unií a předložit posléze výsledek v Británii referendu.
Bývalý labouristický ministr a eurokomisař Peter Mandelson v této souvislosti v neděli v listu Sunday People napsal, že Cameron se "kvůli směsici předsudků, zmatků a politických obav připravuje k dalšímu útoku na Evropu".
Podle něj evropští partneři ztrácejí o Británii zájem. "Nejsou ani rozhněvaní, ale ztrácejí trpělivost. Kdysi by udělali vše, aby si nás udrželi na své straně ... stále chtějí, aby Británie byla uvnitř a ne venku. Líbí se jim náš vliv a naše názory. Ale ne za každou cenu. Například Německo vzrušuje britské trucování stále méně," napsal Mandelson.