Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ex-trader UBS odsouzen za zpronevěru na 7 let ve vězení. Způsobil největší ztrátu z obchodování v historii Británie

Ex-trader UBS odsouzen za zpronevěru na 7 let ve vězení. Způsobil největší ztrátu z obchodování v historii Británie

20.11.2012 13:03, aktualizováno: 20.11. 15:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Londýnský soud dnes po poledni odsoudil bývalého makléře UBS jménem Kweku Adoboli ve věci podvodných obchodů, které banku stály asi 2,3 miliardy dolarů. Adoboli se podle poroty provinil tím, že zneužil své postavení s cílem obohatit se nebo způsobit ztrátu bance. Soud odsoudil ex-makléře na 7 let ve vězení. Další obvinění Adoboliho vinilo z podvodu a čtyři další obvinění z falšování účetnictví.

Adoboli, který má ghanský pas a nyní je mu 32 let, byl zadržen loni v září. Tehdy pracoval v londýnské součásti UBS jako vedoucí týmu Delta One. Ten se specializuje na obchody s finančními deriváty. Obviněn byl z podvodu a pozměňování účetnictví.

Prokuratura se snažila prokázat, že Adoboli prováděl transakce, které byly až příliš riskantní, a o nichž své nadřízené řádně neinformoval. Schovával se prý za fiktivní zajištění, a když jej kolegové z oddělení dozoru žádali o vysvětlení určitých transakcí, tak jim prý lhal.

Sám Kweku Adoboli však od zářijového zahájení soudního procesu vinu za vysokou ztrátu UBS odmítá. Soudu v Londýně řekl, že jeho kolegové záměrně lžou, protože mají strach z mocné bankovní "mašinerie".

Případ Adoboli není výjimečný, i když kauzy takového rozsahu se neobjevují často. V posledních letech se s podobným problémem setkala francouzská Société Générale, vlastník české Komerční banky. Francouzské bance způsobil její bývalý makléř Jérôme Kerviel neschválenými transakcemi ztrátu až 6,8 miliardy dolarů. Za to byl odsouzen na tři roky nepodmíněně.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
  • Hmm,
    20.11.2012 14:48

    tak tahle pasáž mě opravdu zaujala: "Adoboli, který má ghanský pas a nyní je mu 32 let, byl zadržen loni v září. Tehdy pracoval v londýnské součásti UBS jako vedoucí týmu Delta One."
    oh171
Aktuální komentáře
17.03.2025
17:18Vysoká nejistota, ale akciové rizikové prémie stále mimořádně nízko?
16:56Velké techy se neúčastní dnešního růstu akcií  
16:24Trumpova cla ohrožují výměnu za 9,5 bilionu dolarů, varují za komoru i Apple, Exxon, GM nebo Ford
15:15Technická analýza S&P 500: Sázky na definitivní obrat můžou být předčasné  
13:24Týdenní výhled: Cla zůstávají pro trhy denním chlebem. Fed a data naznačí, jak se mění pohled na ekonomiku  
13:15Bezpilotní letoun Primoco UAV má jako první na světě vojenskou certifikaci i civilní oprávnění létat nad hustě zalidněnými oblastmi
11:52OECD kvůli celní válce zhoršila výhled růstu globální ekonomiky
11:31Akcie v USA se nadechují k pohybu vzhůru  
11:05Institut Ifo snížil odhad letošního růstu německého hospodářství na 0,2 procenta
10:29Čína spustí plán na razantní zvýšení spotřeby, chce tak podpořit ekonomiku
10:21ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců po roce klesly, v jiných odvětvích dál rostly
9:13Rozbřesk: Slabé investice nemají výrazný dopad na středoevropské pracovní trhy, zatím…
8:45Evropa nerozhodná, o německé dluhové brzdě by se mělo rozhodnout v úterý  
6:24Invesco: Evropské akciové trhy rostou, zatímco americký akciový trh klesá
16.03.2025
14:25Slok vnímá známky zpomalování, Yardeni hovoří o zvykání si na chaos a dlouhodobých přínosech vládní politiky
8:55Víkendář: Trump Kanadě udělal službu. A Rosenbergův jednoduchý vzorec hodnoty zlata
15.03.2025
13:30Investiční tipy: Komentáře k výsledkům za 4Q24  
8:52Víkendář: Jak to nyní vidí v Kanadě?
14.03.2025
21:03Americké indexy uzavřely týden růstem  
17:37Kde se usadí růst ekonomiky a valuace na americkém trhu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, kumulativně, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, kumulativně, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
13:30USA - Empire State Manufacturing index
13:30USA - Maloobchodní tržby, m/m