Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropní těžaři mají v hledáčku Atlantik. Obama možná odvolá zákaz průzkumu

Ropní těžaři mají v hledáčku Atlantik. Obama možná odvolá zákaz průzkumu

20.11.2012 17:46
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Pustí se těžařské společnosti do hledání ropy u východního pobřeží Spojených států? Tato otázka bude asi jedním z nejožehavějších témat, s nimiž se znovuzvolený prezident Barack Obama bude muset vypořádat ve sféře energetiky. V této části Atlantského oceánu platí víc než dvě desítky let zákaz průzkumných vrtů, avšak ropná lobby tlačí prezidentskou administrativu k povolení seizmické sondáže oceánského dna a jeho podloží. V případě jeho udělení by se s mapováním ropných a plynových ložisek mohlo začít už v příštím roce.

Spojené státy zažívají energetickou renesanci. Produkce ropy se dostala na 18leté maximum, břidlicová revoluce zvýšila těžbu zemního plynu na historicky rekordní úroveň, lácí plynu těžce zasažený uhelný sektor nachází alespoň částečnou úlevu v exportech do Evropy.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) nedávno předpověděla, že největší ekonomika světa se do roku 2017 díky těžbě z břidlicových hornin stane zároveň největším producentem ropy. Ještě o něco dříve se Spojené státy dostanou na první příčku v globální těžbě zemního plynu a perspektivně téměř dosáhnou dříve nemyslitelné soběstačnosti v energii. Nová ročenka IEA předpokládá, že dovoz ropy do Spojených států bude postupně klesat a nynější největší spotřebitel ropy na světě se stane do roku 2030 jejím čistým vývozcem.

Moratorium na těžbu v Atlantiku platí od roku 1990, kdy jej podepsal George H.W. Bush. Oblast byla už tehdy dlouho považována za málo perspektivní, poslední vrty zde byly hloubeny v roce 1983. Administrativa George Bushe mladšího ale kvůli rostoucím cenám benzínu zákaz odvolala a na rok 2011 naplánovala aukci těžebních koncesí několik desítek mil od pobřeží Virginie. V dubnu roku 2010 ale vybuchla ropná plošina Deepwater Horizon v Mexickém zálivu a námořní síly prezidentovi Baracku Obamovi doporučily aukci zrušit.

Prosadit obnovení průzkumných a těžařských prací nebude politicky nijak jednoduché. Proti se kvůli obavám z poškození životního prostředí staví řada států východního pobřeží. Výjimkou je Virginie, která se chce stát pionýrem těžby ropy v americké části Atlantiku. Environmentalistům vadí už seizmické průzkumy, hlavně kvůli ohrožení živočichů silnými akustickými sonary. Harmonogram rozvoje potenciálu atlantského pobřeží je těžké odhadnout. Těžaři chtějí mít jistotu, že v případě objevení ložisek ropy či plynu vláda necouvne a licence nakonec prodá.

Na mapě je modrou barvou vyznačena oblast, s níž se počítá pro seizmické průzkumy.

atlantik

Není jasné, s jakými zásobami lze u východního pobřeží počítat. Ropní giganti jako Exxon či Shell již těží ropu u východních břehů Kanady. Na jihu, u severních břehů Kuby, by se podle amerických geologů mělo skrývat 4,6 mld. barelů. Žádná společnost zde však zatím na větší ložisko nenarazila. Odhad amerického ministerstva vnitra hovoří o velmi skromných 2 mld. barelů ve sledované oblasti. Podle expertů jsou tato čísla založená na zastaralých datech a pod oceánským dnem by se mohlo skrývat daleko víc.

Prezident Obama zmínil otevření Atlantiku těžařům jako jednu z možností, jak snížit ceny benzínu na pumpách. Ministerstvo vnitra, které momentálně dokončuje studii dopadu na životní prostředí, bude moci vydat povolení k seizmickým průzkumům za několik měsíců. Těžební licence by mohly být draženy s platností od roku 2017.

(Zdroje: WSJ, IEA, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data