Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde se zastaví růst dluhopisových výnosů?

Kde se zastaví růst dluhopisových výnosů?

10.01.2013 18:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Výnosy na amerických státních dluhopisech se od začátku roku vydaly příkře vzhůru, poháněny kombinací lepšího výhledu ekonomiky, klesajících obav z drastických rozpočtových škrtů a zvyšování daní a také signály o možném dřívějším konci extrémně expanzivní monetární politiky centrální banky. Zdá se, že období extrémně nízkých dluhopisových výnosů, které loni v červenci klesly na historická minima, je u konce.

Během velkého výprodeje v prvních lednových dnech se výnos na obligaci s desetiletou splatností vydal z 1,7 % až na 1,9 % a kolem této úrovně se drží dosud. Oproti loňskému létu, kdy trhy zachvátila další panika z dluhové krize v eurozóně, se pohybují o 0,5 % výš.

„Desetiletý výnos by se mohl výrazně posunout, podle mě až na 3 % během následujících 12-18 měsíců,“ myslí si Mike Crofton, výkonný ředitel Philadelphia Trust Company. Investoři prý přesouvají prostředky z dluhopisů do akcií.

Za posledních 5 let se výnosy amerických státních obligací svezly z úrovní kolem 4 % na méně než 2 % v uplynulých 8 měsících. Do náruče dluhopisových trhů investory vyhnalo mdlé oživení po finanční krizi, prudké výkyvy na akciových trzích a také rostoucí poptávka po bezpečných aktivech. Svým dílem k poklesu výnosů přispělo i kvantitativní uvolňování Fedu. A tak navzdory mnoha předpovědím o splasknutí „bubliny na dluhopisech“ v loňském roce výnosy pokračovaly v sestupné tendenci.

Obrat, který se nyní možná dostavil, zaměstnává řadu finančních analytiků. „Výnosy jsou něco, čemu věnuji více pozornosti, u desetiletých dluhopisů se blíží psychologické hranici 2 %,“ prohlásil David Rodriguez, stratég společnosti Daily FX. Vzhledem k politickému chaosu ve Washingtonu a k rozsahu amerického zadlužení podle něj reálně hrozí, že investoři ztratí s dluhopisy trpělivost.

Americký rozpočtový schodek v posledních čtyřech letech pokaždé převýšil bilion dolarů, přičemž celkový veřejný dluh se vyšplhal na 16 bilionů USD (přes 100 % HDP). V posledních čtyřiceti letech byl státní rozpočet v přebytku pouze za druhého funkčního období Billa Clintona ve druhé polovině 90. let.

Americká centrální banka se od prosince roku 2008 pokoušela stimulovat ekonomiku skrze tři kola nákupů dluhopisů v hodnotě přes 2,5 bilionu USD. Centrální bankéři se ale na své poslední schůzce v prosinci zvýšenou měrou rozešli v názoru na pokračování stávajících stimulačních opatření, přičemž rostoucí počet členů Fedu se domnívá, že program nákupu státních a hypotéčních dluhopisů by měl letos skončit. Trh s obligacemi by tím přišel o jednoho z největších zákazníků.

V budoucnu se tedy ministerstvo financí bude muset stále více spoléhat na ochotu domácích a zahraničních investorů nakupovat jeho cenné papíry. Zejména díky ochotě okolního světa nakupovat americké dluhopisy může Fed dál tisknout peníze a zároveň držet úrokové sazby nízko. Z kumulovaného amerického dluhu 16 bilionů USD drží cizí subjekty zhruba polovinu.

Mezi největší věřitele Spojených států se řadí Čína s dluhopisy za 1,16 bilionů USD. V těsném závěsu je Japonsko s 1,13 biliony USD. Velkou expozici na americký dluh mají také Tchaj-wan, Švýcarsko a Hongkong, které v loňském roce tuto část portfolia unisono významně zvětšovali. Irsko nyní drží americké státní obligace v hodnotě pouhých 93 mld. USD, což ale meziročně představuje 40% nárůst.

Před růstem nákladů obsluhy amerického dluhu nedávno varovala banka Goldman Sachs. „Návrat rizikových prémií k historickým průměrům kolem 6 % u nominálních sazeb (3 % inflace, a tedy 3 % reálná sazba) by pro portfolia s dluhopisy kolem 5 let splatnosti znamenal přibližnou ztrátu 25 % a víc,“ napsal akciový analytik Goldman Sachs Robert Boroujerdi ve zprávě pro investory.

Signálem změny dlouhodobého trendu by podle Kathy Lienová z BK Asset Management mohl být pokles indexu VIX, který měří volatilitu a stupeň nervozity na akciovém trhu. Pád VIXu o 40 % z minulého týdne a vzestup dluhopisových výnosů Lienová považuje za nejvýznamnější události posledních týdnů.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg, CBO)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách