Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína brání věrohodnost exportních statistik. Ekonomové pochybují

Čína brání věrohodnost exportních statistik. Ekonomové pochybují

16.01.2013 18:17
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Každý dolar našeho zahraničního obchodu je spočítaný a řádně zdokumentovaný tvrdí čínská celní správa. Brání se tak vůči tvrzení analytiků bank UBS a ANZ Banking Group, podle nichž vykazovaná čísla neodráží reálné poměry ve druhé největší ekonomice světa.

Pochybnosti o důvěryhodnosti čínských celních statistik vyvolala prosincová sada dat, v níž vývoz vykázal neočekávaný meziroční růst o 14,1 %. Analytici UBS a dalších bank poukazují na to, že zveřejněná čísla o zahraničním obchodu nejsou v souladu s dalšími údaji z čínské ekonomiky.

„Celní statistiky o exportu a importu jsou založeny na skutečných celních prohlášeních,“ reagovala na otázky agentury Bloomberg celní správa. Podle ministerstva obchodu za prudkým nárůstem stála snaha exportérů uskutečnit co možná nejvíc dodávek před růstem inspekčních poplatků, jejichž snížená výše vypršela na konci prosince. Spekulace o falšování dat prý nejsou namístě.

Prosincový skok v exportech následoval po 2,9% listopadovém nárůstu. Medián 40 analytiků oslovených agenturou Bloomberg v posledním měsíci loňského roku počítal s růstem o 5 %.

Podle Luise Kuijse, hlavního ekonoma pro Čínu v Royal Bank of Scotland, dovolují dostupné údaje činit o čínském vývozu ve druhém pololetí loňského roku různé závěry. „Některé faktory hovoří ve prospěch pravdivosti celních statistik, některé ale vypadají podivně,“ tvrdí Kuijs a poukazuje na obchodní výměnu s Hongkongem. Teoreticky by se nárůst čínského vývozu do něj měl zrcadlově odrazit v importních statistikách hongkongských celníků. Jenže čínská čísla vykazují mnohem vyšší růstovou dynamiku než ta hongkongská.

Banky Goldman Sachs a ANZ jako důvod pro pochybnosti uvedly nesoulad čísel se zahraničními objednávkami, které jsou součástí indexu průmyslové výroby. Podle brokerské společnosti Mizuho Securities by prosincová vývozní horečka mohla reflektovat snahu podniků realizovat objednávky ve stanoveném termínu a také tlak vlády na vykázání co největšího objemu exportu před koncem roku, aby byl naplněn oficiální cíl 10% růstu zahraničního obchodu.

„Je možné, že místní administrativy se pokusily podpořit data o vývozu přes navyšování aktivity ve zvláštních ekonomických zónách, které se do statistik v různých případech započítávají jinak, než tomu je u firem mimo zóny,“ napsali ve zprávě pro investory analytici Goldman Sachs. Dodali však, že pro tuto domněnku nemají důkazy.

Pochyby o spolehlivosti čínských statistik v minultosti vyjádřili vysoce postavení čínští politici. Podle americké diplomatické depeše zveřejněné serverem WikiLeaks se Li Kche-čchiang, který zanedlouho převezme funkci premiéra, v roce 2007 svěřil, že čínským agregátním makroekonomickým veličinám nevěří, jelikož jsou „vytvořené člověkem, a proto nespolehlivé“. V rozhovoru s americkými diplomaty za tři nejhodnověrnější statistiky Li označil spotřebu elektřiny, objem nákladní železniční přepravy a poskytnuté bankovní úvěry.

Studie Goldman Sachs a dalších institucí z posledních let naznačují, že čínští statistici vyhlazují čtvrtletní údaje o růstu. Uměle snižují rozsah boomu v tučných letech a naopak přifukují údaje v období útlumu.

Informace o tom, že některé čínské ekonomické indikátory možná nepodávají pravdivý obrázek o stavu hospodářství země, se naposledy v hojnější míře objevily loni v létě, kdy Čína procházela zpomalením hospodářské expanze. Deník New York Times tehdy přišel se zprávou, podle níž provinční úředníci záměrně falšovali řadu statistik, aby tak zakryli pravý rozsah zpomalení hospodářského růstu.

Funkcionáři v některých městech a provinciích prý nafukovali údaje o výstupu ekonomiky, příjmech z daní, tržbách a ziscích firem nebo třeba o stavu zásob klíčových surovin. Společnosti byly nuceny k vedení zvláštních účetních knih vykazujících zlepšující se výsledky a daňové odvody, které se nikdy neuskutečnily.

(Zdroje: Bloomberg, NYT, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2024
6:03Citi: Sazby mohou jít stále dolů už v červnu
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y