Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf největší ruské banky kritizuje ministry: O pravidlech WTO nevíte nic

Šéf největší ruské banky kritizuje ministry: O pravidlech WTO nevíte nic

21.01.2013 14:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Vybraní členové ruské vlády, vedené Dmitrijem Medveděvem, byli podrobeni zdrcující kritice kvůli neznalosti základních pravidel Světové obchodní organizace (WTO) ze strany výkonného ředitele státem kontrolované banky Sberbank Germana Grefa.

Jeden z nejuznávanějších ruských manažerů a bývalý dlouholetý ministr hospodářského rozvoje se na Gajdarově ekonomickém fóru s neobvyklou otevřeností obul do šéfů rezortu průmyslu Denise Manturova a otevřené vlády (takové ministerstvo skutečně existuje) Michaila Abyzova. „Nastudování pravidel a norem WTO nevěnovali ani hodinu,“ postěžoval si Gref s tím, že ministři o organizaci stále mluví v budoucím čase, i když se Rusko jejím členem stalo už před půl rokem.

Grefa pravděpodobně rozlítila předchozí prohlášení ministerstva hospodářského rozvoje a dalších rezortů, podle nichž na sebe Rusko nemůže vzít řadu závazků a povinností vyplývajících z členství ve WTO, jelikož se k organizaci připojilo teprve nedávno.

Vyjednávání o vstupu trvala rekordních 18 let a permanentně narážela na odpor části byrokratických elit i podnikatelské sféry, která se připojení k organizaci, zavazující členské státy ke snížení cel a odstranění dalších obchodních bariér, bála kvůli zvýšení konkurence. Jedinými hlasitými zastánci členství ve WTO byli ruští oceláři.

Dvacet let od rozpadu Sovětského svazu zůstává ruská ekonomika vysoce koncentrovaná, s velmi omezeným konkurenčním bojem v řadě odvětví. Podle studie Julian Cooperové v rámci skupiny 70 výrobků je Rusko schopné prosadit se mezinárodně jen se čtyřmi – jadernými reaktory, parními turbínami, železničními vagony a kondenzátory pro parní kotle (mimo zbraní, ropy a plynu). Výsadní pozici domácích výrobců dosud zajišťovala hradba vysokých celních sazeb (např. 30 % u nových aut). Obchodní bilance, kterou v přebytku udržuje vývoz ropy a plynu, vykazuje stále vyšší hodnoty importu, jelikož domácí výrobci nejsou schopni uspokojit rostoucí poptávku bohatnoucího obyvatelstva. Ruská centrální banka odhaduje, že do několika let by přebytky mohly zcela zmizet.

Po dlouhém vstupním vyjednávání se nakonec Rusko zavázalo k postupnému snížení průměrné celní sazby z 10 % na 7,8 %. U zemědělské produkce by mělo dojít k poklesu z průměrných 13,2 % na 10,8 %, u průmyslových výrobků z 9,5 % na 7,3 %. K jednomu z největších poklesů došlo v segmentu informačních technologií. Oproti předchozímu průměru 5,4 % by zde cla měla být úplně zrušena.

Ačkoliv ve většině odvětví po vstupu k nijak dramatickým změnám nedošlo, na některé segmenty očekávané snížení celních sazeb větší dopad mělo. Po stížnostech na obrovský vzestup importu kombajnů (o 92 % za první pololetí loňského roku) bylo v prosinci prudce zvýšeno clo na zemědělskou techniku. Původní sazba 15 % (25 % na použité stroje) po vstupu do WTO klesla na 5 %. Nyní byla v rámci Celní unie Ruska, Kazachstánu a Běloruska dočasně zvednuta na 27,5 %.

Gref, dlouholetý obhájce ruského členství ve WTO a otevřené ekonomiky, postoj země přirovnal k hokejistovi, který jde hrát, aniž by se předtím seznámil s pravidly hry. „Proč si myslíme, že nejsme ve WTO? Protože v našich hlavách tam stále nejsme,“ uvedl šéf největší ruské banky a dodal, že otázku mentálního rozpoložení ruského státního aparátu ponechá bez komentáře.

Podle hlavního ruského vyjednavače o vstupu do WTO Maxima Medvědkova se ruští úředníci přihlásili do dvouletého výukového kurzu pravidel organizace. Byrokraty čeká nelehký úkol, jelikož se budou muset prokousat 47 tisíci stranami textu. „Naším cílem je mít v každém odboru jednoho experta, který přečetl všech 47 tisíc stránek,“ tvrdí Medvědkov. Rusko prý už takové experty má, jen ne v každém odboru.

(Zdroje: Moscow Times, WTO, A. Aslund: Russia´s Capitalist Revolution: Why Market Reforms Succeeded and Democracy Failed)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.