Hodnota íránského ríjálu od neděle klesla o osm procent. Dle agentury Reuters to může být důsledek příprav na odvolání guvernéra centrální banky. Íránské ekonomické problémy jsou důsledkem mezinárodních sankcí, které mohou být zmírněny jedině prostřednictvím politických jednání.
Zatímco v neděli se za dolar platilo 33.000 ríjálů, dnes to bylo už 35.400 až 35.550 ríjálů. Íránská měna začala náhle padat loni v září, kdy ztratila v několika dnech 40 procent. Už od té doby se hovoří o odvolání Mahmúda Bahmaního z postu guvernéra centrální banky, kam ho před pěti lety jmenoval prezident Mahmúd Ahmadínežád.
K tíži se mu přičítá také aféra z loňského března, kdy centrální banka během noci bez povolení stáhla z obchodních bank miliony dolarů.
Íránský nejvyšší soud v pondělí rozhodl, že má být Bahmaní odvolán. Guvernér už v neděli nabídl rezignaci, kterou ale Ahmadínežád nepřijal. Parlament se dožaduje vyšetřování postupu banky v případě loňské měnové krize. Poslanci banku obvinili z chybného řízení ekonomiky a neschopnosti dodat na trh dostatečné množství valut, což vyvolalo pád domácí měny. Vláda v září vyslala policii na směnárníky, kteří začali obchodovat s dolary podle vlastního kurzu.
Potíže íránské ekonomiky se odvíjejí od sankcí, které na Írán za jeho neústupnost v jaderných rozhovorech uvalilo mnoho zemí. Íránci ale neustoupili ani minulý týden, když s nimi v Teheránu dva dny vyjednávali zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Agentura chce získat přístup do íránských jaderných zařízení a také k dokumentaci jaderného programu. Teherán některé její požadavky označuje za nepřiměřené.
Dnes MAAE oznámila, že příští kolo rozhovorů se odkládá o jeden den, na 13. února. Původně bylo ohlášeno na 12. února.
Írán v prosinci přiznal, že kvůli sankcím přichází o polovinu svých příjmů z vývozu ropy a že to zasahuje hlavní finanční zdroj islámské republiky.
Spojené státy a Evropská unie uvalily sankce na vývoz íránské ropy, aby připravily Teherán o zdroje k financování nákladného jaderného výzkumu, s jehož pomocí chce Írán podle Západu získat jaderné zbraně. Západní země uvalily na Írán i finanční sankce, díky nimž je pro něj těžké získat peníze za ropu uložené u zahraničních bank. 6. února mají vstoupit v platnost další, zpřísněné americké sankce, které mají zcela zablokovat íránská finanční aktiva v zemích, kde Teherán inkasuje za prodej ropy.