Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
K naší škodě jsme zapomněli na finanční cykly

K naší škodě jsme zapomněli na finanční cykly

06.02.2013 14:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomickým fluktuacím posledních třiceti let nemůžeme správně porozumět bez toho, abychom pochopili chování finančních cyklů. Ty byly od 19. století do doby Velké deprese chápány jako klíčový faktor. Po válce už to bylo jen okrajové téma. Jím ale bohužel ani zdaleka není. I o finančním cyklu můžeme nejlépe přemýšlet jako o změnách ve vnímání hodnoty a rizika. Ty se projevují boomy a následnými kolapsy. Podle řady výzkumů finanční cyklus vykazuje několik klíčových rysů:

Nejlépe tento cyklus vystihuje chování cen nemovitostí a vývoj na úvěrových trzích. Ceny akcií naopak dobrým indikátorem být nemusí, protože více souvisí s krátkodobými fluktuacemi HDP a jejich pohyb nemusí finanční sektor výrazněji ovlivňovat. Finanční cyklus pak má znatelně nižší frekvenci než tradiční cyklus ekonomický. Po finanční liberalizaci představuje jeho obvyklá délka 16 – 20 let. Tradiční ekonomický cyklus naopak obvykle trvá 8 let. Tyto závěry dokumentuje následující obrázek, ve kterém je vyznačen průběh finančního (modře) a ekonomického cyklu (červeně) v USA. Oranžové a zelené sloupce vyznačují vrcholy a dna finančního cyklu odvozená podle změn na úvěrových trzích, poměru dluhu k HDP a změn v cenách nemovitostí.

cykly

Významným rysem je to, že vrcholy finančního cyklu korespondují s obdobím velkých problémů ve finančním systému. V zemích jako Austrálie, Německo, Japonsko či Velká Británie a USA je vrchol finančního cyklu spojen s krizí. Pokud se v některých zemích dostal bankovní systém do problémů i mimo vrchol finančního cyklu, bylo to proto, že ho ovlivnila kulminace finančního cyklu v jiné zemi (Německo a Švýcarsko v roce 2008). Vývoj finančního cyklu tak můžeme považovat za velmi dobrý vedoucí indikátor bankovních krizí. Jde zejména o použití poměru dluhu soukromého sektoru k HDP a cen nemovitostí a jejich překročení kritických hranic. Podobně můžeme tyto indikátory využít pro odhad udržitelného pohybu produktu. Například pohled na vývoj finančního cyklu v USA před krizí jasně ukazoval, že tempo růstu produktu leží znatelně nad udržitelnou úrovní. Naopak používání jiných metod, jako například produkční funkce, ukázalo problémy až s velkým zpožděním.

Vývoj finančního cyklu silně závisí na míře liberalizace a monetární politice. Finanční liberalizace snižuje omezení, kterým systém čelí, a monetární politika zaměřená na inflaci představuje menší tlak proti růstu nerovnováh ve finančním systému. Po finanční liberalizaci z počátku 80. let se tak doba finančních cyklů zdvojnásobila a jejich intenzita se zvýšila zejména na počátku 90. let.

Při uvažování o finančních cyklech bychom měli upustit od předpokladu racionality a namísto toho bychom měli pracovat s proměnlivou averzí k riziku. Ta se mění s bohatstvím, stavem ekonomiky a rozvah soukromých subjektů. Zároveň bychom si měli být vědomi monetární povahy dnešních ekonomik. Je třeba zavést ekonomickou politiku, která se systematicky orientuje na fáze boomu a poklesu – politika je musí tlumit a řešit problém se špatnou kvalitou aktiv a dluhu během fáze druhé. Omezeny musí být naopak procyklické faktory jak ve fiskální, tak v monetární politice. Vyhnout se musíme i asymetrické reakci. Pokud by nebyla politika během boomu utažena a v období následného útlumu by docházelo k prudkému uvolnění, snížila by se nakonec schopnost reakce na celý cyklus. Nakonec bychom čelili mnohem většímu problému, a to bez potřebné munice na jeho řešení.

Uvedené je výtahem z „Macroeconomics and the financial cycle: Hamlet without the Prince?“, autorem je Claudio Borio.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)