Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zmanipulované trhy?

Zmanipulované trhy?

06.02.2013 18:17

Mohamed El-Erian z giganta Pimco před časem varoval: Experimenty centrálních bank manipulují s cenami aktiv na několika trzích... Centrální banky nemohou tlačit ceny aktiv nad jejich fundamentální hodnotu donekonečna... V určitém bodě se soukromý sektor odmítne podílet se na této umělé hře, je ale těžké říci, kdy k tomu dojde... (více v „Dávejte pozor při sázkách na ceny zmanipulované centrálními bankami“).

Jako zastánce teorie ekonomických kurvítek jsem dalek toho považovat současné monetární prostředí za bezrizikové. Výše uvedené ale vzbudilo můj zájem podle mne příliš velkou bombastičností a kritičností. Údajné manipulace si můžeme rozdělit na akciový trh a trh s vládními dluhopisy (korporátní dluhopisy jsou na tom podobně jako akcie, možná trochu více bullish).

Akcie

U akcií, které zde často probírám, se zastavím jen krátce. S&P 500 se nyní obchoduje s „dopředuhledícím“ PE kolem 13,5. V pokrizové době se PE vždy odrazilo dolů od rezistence 13. O tom, že bychom se vrátili na předkrizový cca desetiletý standard ve výši kolem 15, si můžeme nechat snít. Tvrdit s PE maximálně 13 – 13,5, že Fed vyšrouboval valuace akcií na zmanipulované úrovně, je trochu odvážné (PE z velké části indikuje i výši rizikových prémií).

Aby to ale nebylo tak jasné, jiný pohled ukazuje Shillerovo cyklicky upravené PE (CAPE). Toto valuační měřítko je nyní na hodnotě kolem 22,7, zatímco dlouhodobý průměr se pohybuje na 16,5. CAPE ale mimo jiné nyní táhnou nahoru nízké krizové zisky let 2009 – 2010 (počítá s několika lety nazpět). Jeho interpretace také není tak jednoduchá jako u častěji používaného výše popsaného PE pracujícího se zisky očekávanými v následujícím roce. Ale dejme tomu, jedno PE na žádnou bublinu neukazuje, druhé možná.

Dluhopisy

Věnujme se hlavně dluhopisům a sazbám. I zde bychom při úvahách o manipulaci měli předně najít nějaký bod, ke kterému jí budeme měřit. Jeden z pohledů jsem shodou okolností prezentoval v předchozím „Rozjedeme to celé znovu?“. Šlo o to, že sazby můžeme poměřovat relativně k nominálnímu růstu. Historie ukazuje, že pokud jsou soustavně a znatelně výše než růst, inflace roste a naopak. V USA jsme přitom nyní v situaci „sazby > růst“, jde ale o situaci specifickou a není proto radno dělat unáhlené závěry (což dokazuje inflačně-výnosový vývoj posledních let). Navrhuji tak použít jiné měřítko a dovolím si pro čtenáře určitě velmi zábavný výlet do trochu praktické teorie.

Obrázek ukazuje červeně produkt při plném využití výrobních kapacit. V ideálním případě se známé křivky IS a LM protínají na této vertikále. Říkáme tím, že situace na peněžním trhu (LM křivka) vytváří takovou úroveň sazeb, která zajišťuje poptávku (IS křivka) přesně odpovídající potenciálnímu produktu. Nyní si představme, že poptávka kvůli negativnímu (třeba oddlužovacímu) šoku prudce klesne a křivka IS se posune doleva. Při dřívějších 4 % sazbách by ekonomická aktivita klesla k nule. Centrální banka tedy zvyšuje nabídku peněz a snižuje LM křivku tak, že sazby dosáhnou 0,25 %. To sice zabrání kolapsu produktu, nový průnik nové IS a LM ale stále není na potenciálu. V ekonomice tak roste nezaměstnanost.

manip

Z obrázku je vidět, že pokud bychom chtěli snížením sazeb dosáhnout „správného“ průniku IS a LM v potenciálním produktu, musely by sazby klesnout do záporu. Pokud onen ideální průnik IS, LM a potenciálního produktu nazveme přirozenou sazbou, můžeme tvrdit, že šokem vyvolaný pokles poptávky snižuje přirozenou sazbu, která zajišťuje plný výkon ekonomiky. A někdy ji snižuje až do záporu.

V praxi by výše uvedené snížení přirozené sazby do červených čísel znamenalo, že úrokové sazby by poptávku dostatečně oživily jen v případě, že bychom z každé bance zapůjčené stovky dostali za rok jen 98 (při sazbě -2 %). To by výdaje jistě stimulovalo, protože namísto tohoto tracení peněz v bance bychom raději strávili pár víkendů v supermarketech. Ukládání peněz v bance by ale muselo být povinné, jinak by je tam nikdo nedával a úročení v peněžence a pod matracemi by bylo efektivně nulové. Proto se v praxi hovoří o nulové hranici sazebsazby nemohou klesnout pod nulu (a dostat se tak na novou přirozenou míru). Výsledkem je tedy situace, kdy tradiční monetární politika není schopna dorovnat skutečné sazby na jejich přirozenou úroveň.

Nyní jde o to, zda současná situace v USA a dalších vyspělých ekonomikách odpovídá grafu. Pokud ano, jsou sazby mimořádně nízko, centrální banky navíc obcházejí nulovou hranici kvantitativním uvolňováním a celé to budí dojem manipulace trhu. Sazby ale stále nejsou na přirozené úrovni, která by při současné utlumené poptávce zaměstnala všechny prácechtivé zdroje v ekonomice. Já se domnívám, že naše situace grafu cca odpovídá, i když přirozenou sazbu přesně určit nejde. Hovory o manipulaci tak beru jako ne zrovna přesné. I když ale k manipulaci nedochází, naše nemanipulativní snaha může přinést více škody než užitku (viz úvahy o kurvítkách).
 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Kurvítkonomie
28.02.2011 18:14
HN nedávno přinesly hezký text o takových zvláštních součástkách, kter...
Čínské kurvítko
06.04.2011 18:06
Když se nějaká teze stane obecně přijímanou pravdou, je dobré se mít n...
Fiskální kurvítko
24.06.2011 18:41
Světová ekonomika zpomaluje, další monetární stimulace je kontroverzní...
Kurvítka v akci
21.03.2012 17:19
Významnou brzdou růstu ekonomik a možná i dalšího růstu cen rizikových...
QErvítko
13.07.2012 17:42
Fed trhy zklamal, což ukazuje na rostoucí schizofrenii. Zdá se totiž, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)