Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Coal India se ohlíží po akvizicích v zahraničí. Chce zvýšit výstup a atraktivitu před privatizací

Coal India se ohlíží po akvizicích v zahraničí. Chce zvýšit výstup a atraktivitu před privatizací

19.02.2013 16:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Největší světový těžař uhlí Coal India nestíhá uspokojit poptávku po své produkci ze strany výrobců elektřiny a hodlá využít 12 mld. USD na svých účtech k zahraničním akvizicím. Indickým státem kontrolovaný uhelný gigant se o expanzi pokouší už několik let, avšak dosud narážel na byrokratické překážky. Nyní zvažuje sedm nákupních příležitostí v Austrálii a Indonésii a hodlá otevřít kancelář v Jižní Africe.

Společnost, která obstarává polovinu potřeb indické energetiky, čelí rostoucímu tlaku vlády na zajištění plynulých dodávek a zamezení blackoutům, které negativně doléhají na ekonomiku. Na domácí expanzi Coal India, sídlící v Kalkatě, spoléhat nemůže. Brání jí v tom průtahy s nákupy pozemků a získáváním nejrůznějších povolení a také časté stávky horníků.

Akcie uhelné společnosti loni na burze v Bombaji posílily o 4,7 %, čímž zaostaly za 6,6% růstem referenčního indexu Sensitive. V rámci nejaktuálnějších výsledků společnost ve 4Q12 vykázala růst kvartálního zisku o 9 % na 815 mil. USD (43,95 mld. rupií). Tržby vzrostly o 13 % na 173,25 mld. rupií.

Podle státní Plánovací komise by poptávka po uhlí v Indii měla do čtyř let vzrůst o solidních 41 % na 981 mil. tun ročně, přičemž místní doly by měly produkci zvýšit pouze o 28 % na 715 mil. tun ročně. V zemi, která z uhlí vyrábí 57 % své elektřiny, by do března 2017 měly být instalovány nové kapacity o výkonu 118 GW, což odpovídá zhruba 60 českým Temelínům. Za posledních pět let indické utility postavily nové energetické bloky o výkonu 55 GW, nejvíc v historii. Země nyní disponuje celkem 211 GW instalovaného výkonu.

Výpadky proudu jsou v Indii v posledních letech na denním pořádku, zejména kvůli nedostatečné výrobní kapacitě a katastrofickém stavu přenosové soustavy. Loni v létě se město Dillí a další oblasti na severu země se 370 miliony obyvatel ocitly na osm hodin bez elektřiny. Postižené oblasti zachvátil dopravní chaos. Tisíce pasažérů se nedostaly do zaměstnání. Den nato zemi postihl druhý mohutný výpadek elektřiny, který zanechal bez proudu na 600 milionů lidí.

V minulosti se Coal India pokusila získat podíl v americkém těžaři Peabody Energy a v indonéské PT Dian Swastatika Sentosa. Kvůli váhání indické vlády ale akvizice nevyšly. Třetinový balík v Golden Energy Mines, dceři PT Dian, nakonec získala jiná indická společnost, GMR Infrastructure.

Indický uhelný gigant se v posledních třech letech potýká se zpomalováním růstu produkce. Společnost hodlá investovat 75 mld. rupií (1,4 mld. USD) do třistakilometrové železniční sítě, která by podle výkonného ředitele Narsinga Raa měla během pěti let uvolnit téměř 300 mil. tun roční produkce. V následujících čtyřech letech by společnost měla navyšovat těžbu tempem 3,5 % ročně, avšak podle vlády je třeba dvojnásobné rychlosti.

Zatím jedinou zahraniční aktivitou Coal India je průzkum dvou potenciálních ložisek v provincii Tete v Mozambiku. Společnost jedná s jihoafrickou vládou o podobném projektu v provincii Limpopo.

Podle Devena Chokseye, jednatele bombajského brokera K.R. Choksey Shares & Securities, pomůže mezinárodní rozkročení se společnosti snížit geografickou závislost a přilákat nové investory, kterým se diverzifikace bude zamlouvat. Coal India si navíc pro nákupy vybrala dobrou dobu – ceny komodit se drží nízko.

Kabinet premiéra Manmohana Singha zápasí s rostoucími rozpočtovými schodky a letos hodlá díky privatizaci získat 350 mld. rupií. Mezi společnostmi, jejichž podíly bude stát nabízet k prodeji, je Coal India, Indian Oil Corp., Engineers India, Power Grid a Bharat Heavy Electricals. Podíl v Coal India bude největším soustem a měl by vynést 200 mld. rupií. Před třemi lety vláda zprivatizovala 10% podíl v Coal India v rámci IPO v hodnotě 152 mld. rupií.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data