Aktualizováno Příjmy státního rozpočtu v prvních dvou měsících roku činily 196,6 miliardy Kč a výdaje 191 miliard. Přebytek tak činil 5,6 miliardy korun. To znamená výrazné snížení po rekordním lednu, kdy dosáhl 42,4 miliardy Kč. Výrazný nárůst výdajů vedl k tomu, že v samotném únoru stát hospodařil deficitně o 36,8 miliardy Kč. Pro srovnání loni po únoru byl rozpočet v záporu o 16,6 miliardy korun, lepší výsledek než letos byl až v roce 1999.
Inkaso DPH bylo v únoru malé kvůli vratkám, první dva měsíce přesto v meziročním srovnání znamenají navýšení inkasa o 35 procent. MF uvádí, že jde o pozdější vliv loňského zvýšení spodní sazby, zatímco letošní zvýšení sazeb daně se ještě neprojevil. Přes 19 procent narostlo meziročně inkaso spotřebních daní. Na růstu se díky vlivu předzásobení podílela hlavně daň z tabákových výrobků. Na dani z příjmu právnických osob do rozpočtu zatím přišlo minimum peněz, k platbám dochází většinou až ne konci kvartálů. U daně z příjmu fyzických osob došlo k meziročnímu zvýšení o necelá dvě procenta, přestože se rozpočtové určení daně změnilo v neprospěch státního rozpočtu.
Na straně výdajů jsou meziročně nižší výplaty sociálních dávek včetně důchodů. Na podpory v nezaměstnanosti stát vydal o 6 procent více. Nejvíce se na meziročním růstu výdajů podílely transfery veřejným rozpočtům územní úrovně, které stouply o 76 procent. Vliv na to mělo dřívější vyplacení záloh regionálnímu školství. Vedle toho stouply také transfery fondům sociálního a zdravotního pojištění meziročně o 46 procent.
Na celý rok je schválen rozpočet s deficitem 100 miliard při příjmech 1,081 bilionu korun. Cíl pro rozpočet zůstává beze změny i po snížení prognózy růstu ekonomiky. Veřejné finance by letos měly vykázat deficit odpovídající 2,9 procenta HDP. Výsledek po prvních dvou měsících ale zatím vypovídá jen málo o tom, jestli státní finance míří k cíli.