Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vládní škrty v USA realitou. Obama podepsal citelně omezení federálních výdajů

Vládní škrty v USA realitou. Obama podepsal citelně omezení federálních výdajů

04.03.2013 10:19
Autor: ČTK

Americký prezident Barack Obama podepsal nařízení, kterým se omezují plánované federální výdaje. Do konce září tak budou muset jednotlivá ministerstva a další státní organizace seškrtat zhruba 85 miliard dolarů. Obama se do poslední chvíle snažil této situaci zabránit, s republikány se ale nedokázal dohodnout na oboustranně přijatelném řešení, jak výdaje snížit. 

Oficiálně tak začal platit takzvaný sekvestr, tedy automatické výdajové škrty, které zasáhnou celou státní správu. Vláda už avizovala, že bude muset zkrátit pracovní dobu některým státním zaměstnancům, protože je nemá z čeho zaplatit. Méně peněz bude na obranu, zdravotnictví, vzdělání, ale i na běžnou státní agendu. 

Obama nařízení podepsal v pátek večer (v sobotu časně ráno SEČ), tedy hned první den po vypršení lhůty pro dohodu. O snížení výdajů se mělo rozhodnout už do konce loňského roku, politici se ale tehdy dokázali shodnout pouze na zvýšení některých daní a lhůtu pro dohodu o snížení výdajů prodloužili do konce února. V pátek měl prezident a Kongres poslední šanci se domluvit, to se ale nestalo. 

Škrty se nedotknou jen hrstky státních zaměstnanců, především vojáků v aktivní službě. Ušetřeny budou také státní programy na boj s chudobou a na pomoc lidem s nejnižšími příjmy. 

Nejvíce pocítí škrty Pentagon, na který připadá zhruba polovina z celkové částky. Ministr obrany Chuck Hagel k tomu řekl, že snížením jsou ohroženy všechny mise. Vláda varovala i před možnými dlouhými frontami na letištích, protože bude muset omezit počet bezpečnostních zaměstnanců, před nedostatkem masa kvůli zpomalení činnosti úřadu pro kontrolu bezpečnosti potravin či před propouštěním ve školách a před dopadem na údržbu národních parků. 

Analytici upozorňují, že jako procento celkových ročních vládních výdajů, které činí 3,7 bilionu dolarů, je současné omezení velmi malé. Škrty se však nedotknou současných programů pro pomoc v nouzi, takže je příliš nepocítí příjemci státní pomoci, ale hlavně zaměstnanci státu. Americká vláda je největším zaměstnavatelem, po celé zemi má zhruba 2,7 milionu zaměstnanců. Kvůli nižším výdajům více než 800.000 zaměstnanců zřejmě bude muset přistoupit na kratší pracovní dobu s nižším příjmem. Nezávislý rozpočtový výbor Kongresu odhadl, že v roce 2013 zanikne 750.000 pracovních míst. 

Mezinárodní měnový fond odhadl, že úsporná opatření by mohla zpomalit růst americké ekonomiky nejméně o půl procentního bodu. Vzhledem k tomu, že americká ekonomika nabírá dech, ale úsporná opatření růst ekonomiky příliš nezbrzdí. MMF v současné době předpokládá, že americká ekonomika letos vykáže dvouprocentní růst. 

Škrty v objemu 85 miliard dolarů se budou zavádět postupně ode soboty až do konce fiskálního roku, což je 30. září. Pak nastoupí druhá část škrtů v objemu až 1,2 bilionu dolarů, která se bude postupně zavádět v dalších deseti letech. Během celé té doby ale mají republikáni a demokraté možnost se dohodnout na jiném, oboustranně přijatelném řešení. 

Spor o výdajové škrty není zřejmě posledním sporem mezi Bílým domem a Kongresem ovládaným republikány. V květnu bude Kongres rozhodovat o zvýšení úvěrového limitu vlády, tedy o stejném problému, který před dvěma roky vyústil v zákon stojící za současnými výdajovými škrty. Pokud by Kongres neumožnil zvýšení limitu, mohly by se Spojené státy poprvé v historii dostat do platební neschopnosti.


Čtěte více:

Washington neodvrátil fiskální útes. Trhy se ale nehroutí
01.03.2013 8:10
Americká ekonomika s příchodem nového dne vstoupila do období automati...
Sequester... Patria vydala nový Třicetník
01.03.2013 19:03
Ode dneška se v USA šetří. V létě 2011 při dohadování o zvýšení dluhov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2024
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data