Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mexiko zvažuje otevření se zahraničním těžařům. A slaví výročí znárodnění ropy

Mexiko zvažuje otevření se zahraničním těžařům. A slaví výročí znárodnění ropy

20.03.2013 11:48
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Mexiko si tento týden připomíná 75leté výročí znárodnění ropného průmyslu. Vláda prezidenta Enriqea Nieta zároveň pracuje na reformně státem kontrolovaného sektoru ve snaze přilákat ze zahraničí soukromý kapitál, který by pomohl otevřít ložiska skrytá hluboko pod dnem Mexického zálivu.

Na nedávné oslavě vyvlastnění zahraničních ropných koncernů, po němž Mexiko v roce 1938 postihl mezinárodní hospodářský bojkot (zejména ve Spojených státech, Velké Británii a Nizozemí), prezident Nieta varoval, že pokud země rychle a radikálně netransformuje těžařský sektor, bude muset do roku 2020 začít energetické suroviny dovážet.

Pro jednoho z předních světových těžařů ropy by to byl šok, který by dolehl na státní pokladnu a životní úroveň obyvatelstva. Příjmy z těžby černého zlata se na státním rozpočtu podílí ze dvou pětin. A zatímco snadno dostupná ropa v mělkých vodách u pobřeží je už téměř vytěžena, na rozvoj ložisek hluboko pod hladinou moře chybí státní společnosti Pemex peníze i technologie. To samé platí pro břidlicová ložiska, jejichž komerční využití vyžaduje zapojení technik frakování a horizontálního vrtání. Země velmi pravděpodobně disponuje miliardami barelů těžko dostupné ropy, ale žádnou zatím netěží.

Pemex má před sebou další překážky. Ústava mu například zakazuje vytvářet společné podniky s velkými zahraničními hráči, kteří už aktivně působí v americké části Mexického zálivu. Podle sektorových analytiků by mezinárodní giganti o spolupráci zájem měli. Jako podmínku v rizikovém byznysu si však kladou nejen sdílení investic, ale i vytěžené ropy. Navíc jim historická zkušenost s mexickou vládou radí velkou opatrnost.

Důvodem, proč by to tentokrát mohlo vyjít, je reformní krédo prezidenta Nieta. Jen několik týdnů po zvolení dal zatknout nejmocnější ženu v zemi, šéfku největších odborů v Latinské Americe, jejíž korupční praktiky byly minulými prezidenty přehlíženy. Poté se vrhl na telekomunikační monopol Carlose Slima, podle některých odhadů nejbohatšího muže planety, a dále na televizní impérium vlastněné potomkem prominentní rodiny. Všichni tři byli dosud spojenci Nietovy strany IPR, která v Mexiku vládla 71 let až do roku 2000, kdy ji porazila opozice. Nyní se žezla ujímá znovu a vyhlašuje konec starým pořádkům.

Nyní se pozornost upírá na neefektivní Pemex, který dosud státu sloužil za dojnou krávu a investice do ložisek zanedbával. Ačkoliv společnost zaměstnává kolem 140 tisíc lidí (podle odborníků by mohla ihned propustit 30 tisíc, což zhruba odpovídá personálnímu stavu ČEZu), produkce v posledních osmi letech klesla z 3,45 mil. barelů denně na současných 2,55 mil. barelů denně. Za pokles může hlavně vyčerpávání obřího ložiska Cantarell, které ještě v roce 2004 produkovalo 2,1 mil. barelů denně. Nyní z něj těžaři dostanou kolem 600 tisíc barelů denně.

O přítomnost v Mexiku projevil zájem americký Chevron a nizozemsko-britský Royal Dutch Shell. V britském BP se oficiálně vyjádřit odmítli. Podle odborníků je hlavním problémem vymyslet funkční model spolupráce. Jednou z diskutovaných možností, která se používá jinde, je varianta, v jejímž rámci společnosti vytěženou ropu prodávají státu za tržní cenu mínus tučný poplatek, který by odrážel fakt, že země je nadále vlastníkem suroviny. Ropné společnosti však v zájmu ujištění akcionářů o stabilních budoucích příjmech potřebují vykazovat ropné rezervy ve svých rozvahách. K tomu by ale bylo třeba změnit mexickou ústavu.

(Zdroje: WSJ, San Francisco Chronicle, Economist Intelligence Unit)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.