Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
McKinsey: Finanční globalizace od krize zařadila zpátečku

McKinsey: Finanční globalizace od krize zařadila zpátečku

09.05.2013 17:51
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Tři dekády trvající prudký vzestup globalizace financí dostal v krizových letech těžkou ránu, z níž se bude světová ekonomika vzpamatovávat ještě dlouho. Tak zní závěr studie výzkumného institutu konzultantské společnosti McKinsey. Éru stále těsnějšího propojování jednotlivých ekonomik, rozvoje technologií otevírajících přístup na nové trhy a dramaticky rostoucích kapitálových toků by podle autorů studie mohlo vystřídat období balkanizace světového finančního systému a pomalejšího hospodářského růstu.

Ačkoli od začátku finanční krize uplynuly více než čtyři roky, zotavování z jejích následků sotva začalo, a to navzdory návratu vybraných akciových indexů na rekordní hodnoty. Růst finančních aktiv ustal, mezinárodní kapitálové toky zůstávají 60 % pod maximy z let 2007. Některé radikální posuny podle McKinsey představují zdravou korekci předchozích excesů, pokračování celkového trendu by však mohlo poškodit dlouhodobé perspektivy světové ekonomiky.

Jako barometr tempa finanční globalizace zpráva poukazuje na hodnotu finančních aktiv po celém světě – akcií, státních a korporátních dluhopisů či úvěrů. Od vypuknutí krize tato aktiva rostou pouze 1,9% meziročním tempem, zatímco mezi lety 1990 a 2007 toto tempo činilo 7,9 % ročně. Zpomalení nelze přičíst pouze procesu oddlužování v rozvinutých ekonomikách, týká se i kategorie emerging markets.

K střemhlavé expanzi před krizí přispělo několik neudržitelných trendů, zejména nabobtnávání finančního sektoru a zvyšování dluhové páky. V McKinsey poukazují na statistiku, podle níž se zajišťování peněžních prostředků pro firmy a domácnosti, což má být hlavní náplní práce bank, v letech 1995 až 2007 na expanzi finančních aktiv podílelo jen z jedné čtvrtiny.

Pohyby kapitálu překračujícího hranice států, další měřítko finanční globalizace, se propadly z 11,8 bilionu USD v roce 2007 na loňských 4,6 bilionu USD. Nejvýrazněji (ze 70 %) se na tom podepsala bankovní a dluhová krize v eurozóně, jejíž vinou evropská integrace (alespoň ve finanční sféře) přepnula na zpětný chod. Banky ve společné měnové unii snížily objem přeshraničního úvěrování a dalších transakcí o 3,7 bilionu USD oproti roku 2007. Další druhy hranice překračujících investic v Evropě klesly o víc než polovinu. Centrální banky na kontinentu nyní zodpovídají za 50 % veškerého toku kapitálu. „Kdysi šly v čele finanční globalizace, nyní se evropské státy uzavírají do sebe,“ uvádí se ve zprávě institutu McKinsey. Je tak podkopáván jeden ze základních důvodů vzniku eura.

Nejisté poměry panují i jinde. Mimo Evropu přeshraniční úvěrování kleslo z 5,6 bilionu USD v roce 2007 na loňských 1,7 bilionu USD. Kvůli novým kapitálovým a regulatorním požadavkům řada bank omezuje geografickou působnost. Komerční banky od vypuknutí krize prodaly aktiva za 722 mld. USD, z nichž polovina připadá na zahraniční pobočky. Snižování intenzity aktivit klasických bank do popředí postaví urychlení rozvoje dluhopisových a akciových trhů.

Rozvíjející se ekonomiky se s osudovými událostmi z let 2008-2009 dokázaly vypořádat daleko lépe, ale i u nich od té doby rozvoj finančního trhu ustal. Hloubka trhu, vyjádřená hodnotou finančních aktiv vůči HDP, u nich v průměru nedosahuje ani poloviny té v bohatších zemích (157 % HDP, v porovnání se 408 % HDP). Mezera se přitom přestala zmenšovat.

Tok kapitálu do emerging markets se nicméně povětšinou slušně zotavil. Podle odhadu McKinsey loni tyto ekonomiky přilákaly 1,5 bilionu USD zahraničního kapitálu, což představuje třetinu veškerých globálních proudů. V roce 2000 se emerging markets na celosvětovém provozu podílely z pouhých 5 %.

Kvůli omezování aktivit globálně rozkročených bank a jiných finančních institucí vzrostl význam přímých zahraničních investic nadnárodních korporací a velkých fondů. Tito hráči se nyní na globálních pohybech kapitálu podílí ze 40 %. Podle autorů studie by to mohlo přinést světové ekonomice větší stabilitu, jelikož přímé zahraniční investice nevykazují takovou vrtkavost.

Globální finanční trhy jsou na rozcestí. Jedna cesta vede k fragmentaci a spoléhání se na vlastní možnosti tvorby kapitálu v rámci jednotlivých zemí či větších regionálních celků. Výsledkem bude stabilnější systém, avšak za cenu nižšího dlouhodobého růstu. Druhá cesta předpokládá zaujetí udržitelnějšího přístupu k rozvoji finančních trhů. K tomu by mělo napomoci přijetí všeobecně platného regulatorního rámce, vytvoření nových mechanismů pro zájemce o finanční prostředky, kteří nemají přístup na trh, či zrušení restrikcí uvalených na nejstabilnější formy přeshraničních investic.

(Zdroje: McKinsey, YahooFinance, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2024
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data