Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Znárodněné banky se staly koulí u nohy britské ekonomiky

Znárodněné banky se staly koulí u nohy britské ekonomiky

15.05.2013 12:55
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Pět let po záchraně jedné z největších světových bank britská vláda stále neví, co si s ní počít. Názorně tak vychází najevo, že bankovní sektor, který v ekonomice ostrovního království hraje důležitou roli, se od vypuknutí finanční krize ještě nevzpamatoval.

Do Royal Bank of Scotland (RBS) bylo na podzim roku 2008 napumpováno 45 mld. GBP (kolem 70 mld. USD). Stát v ústavu dodnes vlastní 81% podíl, přičemž návrat do soukromých rukou je podle vládních představitelů v blízké budoucnosti nepravděpodobný. Ministerstvo financí pod tlakem centrální banky vypracovává návrh na rozdělení RBS. Část by měla zůstat plně znárodněná (například severoirská Ulster Bank) a zbytek by se pod dohledem nových akcionářů dál věnoval úvěrování firem a domácností.

Osud banky je zatím velmi nejistý. Separace jejích aktiv by mohla být příliš složitá a riziková na to, aby se vyplatila. Jelikož se ale do dvou let budou v Británii konat všeobecné volby, koaliční kabinet se snaží něco rozhodného podniknout. Debata o ozdravení bankovního systému se mezitím stala politickým tématem, k němuž se krom vládních a opozičních stran a centrální banky vyjádřil i arcibiskup z Canterbury.

Po vypuknutí krize britská vláda zareagovala kapitálovými injekcemi a faktickým zestátněním RBS a také Lloyds Banking Group. Podíly získala i v menších bankách. Mnohé se dosud na vlastní nohy nedokázaly postavit. Podle analytiků zdlouhavý proces restrukturalizace největších finančních ústavů poškozuje britskou ekonomiku, která lavíruje na hranici recese.

Minulý týden se do potíží dostala skupina Co-operative. Její výkonný ředitel rezignoval a na trhu se rozšířily obavy, že rostoucí ztráty z nesplácených hypoték banku potopí a donutí požádat o státní pomoc. Ještě před nedávnem přitom vládní představitelé i lidé z byznysu banku Co-operative označovali za mrštného hráče s velkým potenciálem.

„Britská vláda nedokázala bankám poskytnout dostatek kapitálu a nebyla dost důrazná při tlaku na restrukturalizaci,“ tvrdí Adam Posen, který do loňského roku seděl v měnové radě Bank of England. Podobnou chybu podle něj udělaly další evropské státy, což se podepisuje na celkovém hospodářském klimatu na kontinentu. Zesláblé banky s úvěry šetří a podnikům se nedostávají potřebné prostředky. Problémy mají finanční sektory Španělska, Itálie, Irska, Kypru a nejnověji i Slovinska. 

 
Britští představitelé z tábora vládnoucích konzervativců i opozičních labouristů, kteří byli u moci do roku 2010, připouští, že mohli být na manažery bank tvrdší. Podotýkají však, že vzhledem k významu finančního sektoru pro britskou ekonomiku se zvládnutí krize stalo extrémně tvrdýmv oříškem. Samotná RBS měla v roce 2007 v rozvaze aktiva v hodnotě 1,9 bilionu GBP. Britský HDP tehdy činil 1,4 bilionu GBP.

Regulátoři teď trvají na tom, aby banky posílily kapitálový polštář a změnily obchodní model. Podle odhadů centrální banky musí sektor získat 25 mld. GBP nového kapitálu. Konkrétní údaje o tom, kdo si má opatřit kolik, ale zveřejněny nebyly. Zdroje deníku Wall Street Journal tvrdí, že dodatečný kapitál bude potřebovat i RBS.

Lloyds, v níž má britský stát 39% podíl, se pomalu zotavuje. Akcie banky se přiblížily průměrné ceně zaplacené státem v roce 2009 při záchranné operaci. Podle vysoce postavených manažerů by ministerstvo financí mohlo do konce roku začít s redukcí svého balíku v Lloyds.

RBS, které se po sérii ztrátových kvartálů v 1Q13 podařilo vytvořit čistý zisk, je na tom hůř. Její akcie se obchodují výrazně pod nákupní cenou z roku 2008, kterou zaplatil stát. Ministerstvo financí se po nákupu rozhodlo uplatnit pasivní přístup a neplést se bankám do formování strategie. Zatímco americká vláda dotlačila své finanční obry typu Citigroup či AIG k restrukturalizaci, britský útvar zřízený speciálně pro správu státních podílů v bankách do jejich hospodaření prakticky nemluvil. Pokud by nyní stát podíl v RBS začal prodávat, nesli by miliardové ztráty z transakce daňoví poplatníci. 

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Cameron čelí rostoucímu tlaku na odchod Velké Británie z Evropské unie
13.05.2013 13:48
Velká Británie by měla rozhodnout o odchodu země z Evropské unie místo...
Eurozóna prodlužuje recesi, HDP začal rok poklesem o 0,2 procenta
15.05.2013 11:14
Ekonomika eurozóny začala letošní rok poklesem o 0,2 procenta, čímž na...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách