Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple čeká grilování v Kongresu kvůli kreativnímu daňovému účetnictví

Apple čeká grilování v Kongresu kvůli kreativnímu daňovému účetnictví

20.05.2013 18:04
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Daňové praktiky velkých amerických korporací se rostoucí měrou dostávají pod drobnohled parlamentů a vlád po celém světě. Krom společností jako Starbucks, Google či Amazon se pozornost soustředí i na Apple. Známý výrobce chytrých mobilů a další spotřební elektroniky sice platí velmi nízkou daň v zahraničí, ale mateřské vládě podle svých výkazů odvádí relativně vysokých 25,2 % ze zisku. Kdyby ovšem používal stejné účetní metody jako jeho konkurenti, dopracoval by se podle deníku Financial Times na 15 %, což je výrazně pod oficiální 35% americkou sazbou pro korporátní subjekty.

Odlišný způsob zaúčtovávání daňových závazků Applu dosud pomáhal vyhýbat se nepříjemným dotazům zákonodárců, jaké už zažili top manažeři Microsoftu, Googlu či Hewlett-Packard. Zítra by ale měla dojít řada i na nakousnuté jablko. Před senátním stálým vyšetřovacím výborem totiž vystoupí výkonný ředitel Applu Tim Cook.

Grilování vedoucích představitelů technologických gigantů se v poslední době mezi politiky stalo velmi oblíbenou záležitostí, umožňující kongresmanům zviditelnit se při pranýřování nadnárodních korporací, které se s pomocí přehazování zisků skrze komplikovaná schémata snaží omezit daňové odvody na minimum a v době zhoršující se situace veřejných financí připravují státní pokladnu o důležitý zdroj příjmů.

Apple stejně jako jeho konkurence nezveřejňuje detailní popis přesunů nákladů a zisků mezi jednotlivými dceřinými společnostmi po světě, což téměř znemožňuje určit, jaký klíč používá při lokalizaci daňových odvodů.

„Je nemožné zjistit, jak finanční prostředky putují od nápadů k produktovému vývoji, od dodavatelů k maloobchodní síti,“ tvrdí Gerald Granovsky, analytik ratingové agentury Moody´s. Cook minulý týden prohlásil, že Apple v USA platí daně podle zákona a že „nepřevádí domácí zisky za moře.“

Tomu je podle Martina Sullivana z neziskové organizace Tax Analysts trochu těžké uvěřit, jelikož podíl zisků vykázaných v USA na globálním celku zaostává za podílem v tržbách. Zjištění, že Apple doma v relativním srovnání víc utrží, než vydělá, je o to podivnější, že většina přidané hodnoty jeho produktů (vývoj, design, marketing) se tvoří ve Spojených státech. Dalo by se tedy očekávat, že podíl zisků zaúčtovaných doma bude mnohem větší.

Další zvláštností účetních výkazů Applu jsou miliardy dolarů, které si odkládá stranou na budoucí daňové odvody, které by musel platit, kdyby převedl část ze 100 mld. USD nashromážděných na zahraničních účtech domů do Spojených států. Loni si takto k účetně vykázané dani přidal imaginárních 5,8 mld. USD, čímž celkový papírový odvod zvýšil o 70 %. Proto má Apple podle výkazů 25% efektivní daňovou sazbu. Ostatní technologické společnosti si rezervy na budoucí převody nedělají a vydělanou hotovost na zahraničních kontech deklarují jako permanentní investici.

Apple ve svém druhém čtvrtletí finančního roku utrpěl první pokles zisku za téměř deset let, růst tržeb ale překonal očekávání, na rozdíl od výhledu tržeb na současný kvartál. Firma nicméně příjemně překvapila oznámením, že v rámci rozdělení hotovosti mezi akcionáře zvýší dividendu o 15 % a že odkoupí zpět své akcie v hodnotě rekordních 55 mld. USD. Celkem hodlá mezi své akcionáře rozdělit do dvou let 100 mld. USD v hotovosti.

Část odkupu vlastních akcií chce Apple financovat z velké emise dluhopisů, která mu umožní ponechat si nízko zdaněné zisky ze zahraničních operací a ušetřit na jejich repatriaci do USA kolem 9 mld. USD.

Na trhu si od investorů hodlá půjčit 17 mld. USD, z nichž ročně na úrocích odvede 300 mil. USD. Třetinu z toho však dostane zpět na slevách na dani. V zahraničí, kde firma drží kolem 100 mld. USD hotovosti, odvádí zhruba 2% daň ze zisku. Po převedení do Spojených států by z těchto peněz musel Apple státu odvést tolik, kolik chybí do 35% sazby americké korporátní daně. Podle kalkulací Geralda Granovskyho by na repatriaci potřebných 17 mld. USD musel Apple ze zahraničí převést 26 mld. USD, jelikož 9 mld. USD by mu vzal finanční úřad. Je zajímavé, že podle účetních výkazů se společnost na drahý převod připravuje, investory ale svými posledními kroky zároveň ubezpečuje, že ví, jak s vydělanými penězi správně hospodařit. 

 
Společnost v prohlášení uvedla, že loni na federální dani odvedla 6 mld. USD, což ji řadí mezi největší plátce v USA. Navíc tím, že vývojové a výzkumné aktivity drží v Kalifornii a vytváří prostor pro autory aplikací, pomáhá ke vzniku „stovek tisíc pracovních míst.“ Výkonný ředitel Cook hodlá zanedlouho představit vlastní návrh na reformu a zjednodušení amerického daňového systému. Apple spolu s dalšími korporacemi požaduje, aby zanikla zvláštní povinnost amerických firem platit daně ze všech zisků bez ohlednu na jejich původ a aby byl místo toho přijat klasický teritoriální přístup uplatňovaný v ostatních rozvinutých zemích.

(Zdroje: FT, Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

Apple - Patria snižuje cílovou cenu (komentář)
25.04.2013 15:16
Apple v úterý po závěru obchodování na Wall Street zveřejnil čtvrtletn...
Apple bude poprvé za 17 let prodávat dluhopisy
30.04.2013 16:50
Americký technologický gigant Apple, který spolu s výsledky za druhé č...
Prodeje tabletů vzrostly o 142 %, Apple za rok přišel o pětinu trhu
02.05.2013 11:21
Celosvětové dodávky počítačových tabletů v prvním čtvrtletí meziročně ...
FT: Emise dluhopisů Apple? Úspora miliard na daních
02.05.2013 12:37
Americká společnost Apple ušetří až devět miliard dolarů (zhruba 175 ...
Nejbohatší Rus sází na Apple. Koupil akcie za 100 mil. USD
02.05.2013 15:11
Miliardář Ališer Usmanov má na investice do technologických titulů čuc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2024
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur
10:31Rohlik.cz Finance a.s.: Výroční zpráva včetně zprávy auditora k 31.12.2023
9:24EDF a KHNP do úterý dají nabídky v jaderném tendru, stát zjistí cenu více bloků
9:20Skupině mmcité v roce 2023 vzrostl provozní zisk EBITDA o 145 procent. Představenstvo plánuje vyplatit první dividendy
9:02Rozbřesk: Týden ve znamení Fedu a ČNB začíná
9:00Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva České spořitelny za rok 2023
8:53Trhy zamíří v úvodu týdne výše. Výsledky ukázaly mmcité a Primoco  
6:03Citi: Sazby mohou jít stále dolů už v červnu
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y