Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu tento měsíc poprvé po sedmi měsících klesla a srazil ji zejména propad u nových zakázek. Dnešní předběžné údaje banky (7,68 GBP, 0,33%) na základě anket u nákupních manažerů čínských firem zvýšily obavy o růst druhé největší ekonomiky světa.
Index aktivity zpracovatelského sektoru klesl podle rychlého odhadu na 49,6 bodu z dubnové úrovně 50,4 bodu. Propadl se tak pod hranici 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.
Ukazatel nových zakázek průmyslových firem klesl na 49,5 bodu, nejnižší hodnotu od loňského září. Naznačuje to, že domácí ekonomika není natolik silná, aby nahradila slabou zahraniční poptávku. "Květnové ochlazení aktivity odráží slabší domácí poptávku a pokračující negativní vývoj v zahraničí," řekl k údajům agentuře Reuters hlavní čínský ekonom Čchü Chung-pin.
Rychlý odhad je prvním indikátorem měsíčního vývoje čínské ekonomiky. Asijské akciové trhy na zprávu reagovaly výrazným poklesem a index hongkongské burzy vykazuje nejvýraznější ztrátu za sedm týdnů. Prudce klesají i akcie na tokijské burze, kde index Nikkei před závěrem ztrácel vice než tři procenta, ale nakonec ztráty prohloubil až na -7,3 procenta. Od začátku roku do včera však japonské akcie přidaly skoro 50 procent. Evropské futures aktuálně naznačují v úvodu obchodování pokles indexů asi o tř čtvrtě procenta.
Tempo růstu čínské ekonomiky se v prvním čtvrtletí nečekaně zpomalilo na 7,7 procenta ze 7,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Za celý loňský rok čínská ekonomika vzrostla o 7,8 procenta, což byl nejhorší výsledek od roku 1999. Vláda v Pekingu je ale s ochlazováním ekonomiky zřejmě srozuměna a pro letošní rok snížila cíl růstu na 7,5 procenta.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg)