Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Malé firmy horší než velcí dinosauři?

Malé firmy horší než velcí dinosauři?

31.05.2013 18:03

Velké firmy podle mého trpí mnoha neduhy. Často se ve spojitosti s nimi mluví o úsporách z rozsahu a dalších faktorech zvyšujících efektivitu, moje zkušenost ale říká, že zrovna tak se v nich aktivizuje hodně mikrokurvítek. Platí to zejména o odvětvích, kde dominuje lidská práce a ne fyzický kapitál. Lidé ve firemním davu ztrácí tah na branku, či přesněji řečeno na zákazníka. Na důležitosti naopak nabírá snaha o prosazení se ve firmě – v jejích strukturách a úrovních. Korunu všemu pak dodávají zoufalé snahy o namotivování zaměstnanců ve stylu „pracovník měsíce“. Vše je svázáno vnitřními postupy, bují kreativitu dusící byrokracie. Na podněty zvenčí i zevnitř se reaguje se zpožděním poté, co jsou správně vyplněny všechny formuláře a žádosti, včetně žádosti o vyplnění formuláře pro vyplnění žádosti. Mám radši menší, flexibilní společnosti, které třeba nejsou všeobecně známé, ale každý tam má svůj prostor (výjimky ale samozřejmě najdeme všude a na obou stranách spektra).

Čerstvá studie „Small isn’t always beautiful: The cost of French regulation“ (Luis Garicano, Claire Lelarge, John Van Reenen, květen 2013) se zaměřuje na to, jak efektivní jsou malé firmy ve srovnání s těmi většími. Vedle toho ukazuje, jak regulace ve Francii uměle posouvá firmy do té méně efektivní skupiny. Tou jsou ale menší firmy. Konkrétně jde o následující: Regulace firem ve Francii prudce roste poté, co jejich počet zaměstnanců překročí magické číslo 50. Firmy tak mají motivaci k tomu, držet počet svých zaměstnanců pod touto hranicí. Ve hře jsou dvě síly – efektivní a produktivní firmy by samy o sobě přirozeně rostly, regulace ale jejich růst často zastavuje na určité umělé úrovni. Překročí ji jen firmy, které jsou schopny dosáhnout takové velikosti, při které jsou dodatečné náklady spojené s regulací ve srovnání s dodatečnými zisky relativně malé. Autoři studie odhadují, že toto umělé brzdění firem stojí francouzskou ekonomiku přes vyšší nezaměstnanost až 4 % HDP.

Problém regulace je plný paradoxů, mísí se v něm regulace skutečně potřebná s regulací typu „dej blbci funkci, vymyslí lejstro“. Sami se sebou vedeme regulační závod, kdy část populace vymýšlí, jak tu současnou obejít a druhá část ji dalšími a dalšími omezeními honí sem a tam. Zároveň mezi oběma skupinami probíhá volný pohyb osob a informací. Není to ale vyloženě moje téma. Co mě skutečně zaujalo, je ve studii prezentovaný odhad celkové produktivity faktorů ve firmách v závislosti na tom, kolik zaměstnanců mají. Vypadá následovně:

male firmy

Růst produktivity v závislosti na zvyšujícím se počtu zaměstnanců je podle tohoto odhadu skutečně znatelný. Pokud má společnost 100 zaměstnanců, je její produktivita ve srovnání s firmou o několika zaměstnancích standardně asi dvojnásobná.

Jak jde uvedený graf dohromady s mými úvahami v úvodu? Na první pohled moc ne. Moc bych ale za to nedal, že bychom nakonec našli často pozorovaný U-vztah. Tedy takový, že s rostoucí velikostí firmy/počtem zaměstnanců produktivita roste, ale jen do určitého bodu. Po něm se situace zhoršuje. Podle uvedeného grafu je jisté jen to, že tato hranice by byla někde nad 100 zaměstnanci. Ale na této úrovni to stále nejsou žádní dinosauři. V uvedeném měřítku se stále bavíme spíše o tom, jak malou firmou je dobré být.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data