Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O’Neill: Japonský hororový scénář nepravděpodobný, normalizační růst výnosů neuškodí

O’Neill: Japonský hororový scénář nepravděpodobný, normalizační růst výnosů neuškodí

10.06.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Během posledních let jsem často slýchal otázku, co se stane ve chvíli, kdy dluhopisové výnosy začnou růst. Mnozí se automaticky domnívají, že dopad bude negativní. Tento předpoklad se odvíjí od obecně rozšířené depresivní nálady, která se nás drží po krizi let 2008 a 2009. Výnosy dlouhodobých dluhopisů jsou v západním světě níž, než je obvyklé, a pokud se má jeho ekonomika vrátit do normálu, výnosy musí růst. Není ale třeba zdůrazňovat, že k jejich růstu může dojít i v případě, že se věci k normálu vracet nebudou. Ukazuje to nejedna země v eurozóně. Záleží tedy hodně na tom, jaký je pro růst výnosů důvod.

Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda v souvislosti se současným růstem výnosů japonských vládních dluhopisů uvedl, že pokud se japonská ekonomika vrátí k běžným úrovním růstu, může se vypořádat s růstem výnosů až na 3 %. Kdyby ale výnosy rostly bez oživení ekonomiky, představovalo by to velkou výzvu. Tento výraz můžeme vzhledem k tomu, že vládní dluh se v této zemi pohybuje na 230 % HDP, považovat za velmi mírný. Ve skutečnosti by se vše mohlo obrátit v chaos podobný tomu, co se dělo na periferii eurozóny.

Pesimisté se domnívají, že současný vývoj znamená začátek konce Japonska. Podle nich dojde k nekontrolovanému oslabení jenu a růstu inflace na úrovně vyšší, než by si BoJ přála. Namísto toho, aby došlo k oživení, tak bude japonská ekonomika trpět ještě víc. Je lehké si představit, že takto hororový scénář by znamenal prodej zahraničních aktiv, který by měl zajistit příliv peněz do Japonska. Tyto prodeje by se ale projevily na zahraničních trzích, zejména dluhopisových. Jedná se zejména o některé rozvíjející se ekonomiky, americké dluhopisy a některé evropské země. Takový vývoj není nemožný, v tuto chvíli se však domnívám, že není pravděpodobný.

Pravděpodobnější je, že nová politika bude úspěšná, k růstu výnosů vládních dluhopisů dojde také, ale bude méně škodlivý. Rozlišení těchto dvou scénářů je klíčové i pro ostatní centrální banky, včetně Bank of England. Ty totiž měří efektivitu kvantitativního uvolňování podle toho, jak se mu podařilo snížit výnosy vládních dluhopisů. Takový pohled je ale problematický zejména ve chvíli, kdy se ekonomická situace vrací k normálu a tudíž se dá čekat, že se budou normalizovat i sazby. Většina ekonomů by souhlasila s tím, že výnosy desetiletých vládních dluhopisů by se měly pohybovat na úrovni trendového růstu ekonomiky a inflace spolu s odpovídající rizikovou prémií. V ekonomice, kde je inflační cíl nastaven důvěryhodným způsobem na 2 % a trendový růst dosahuje 2 %, by se měly výnosy vládních dluhopisů pohybovat kolem 4 %.

Například ve Velké Británii by tak tento výnos měl standardně dosahovat 4 – 5 %. V tomto smyslu je dosažení těchto výnosů dokonce žádoucí, protože by odpovídalo ekonomice vracející se k normálu. Dokonce bych tvrdil, že po každém kole QE by mělo být měřítkem jeho efektivnosti to, jak výnosy vzrostou. To ovšem v případě, že tento růst doprovázejí vyšší ceny akcií a zlepšující se podnikatelská a spotřebitelská důvěra. Jestliže se japonská ekonomika dovede v normální době vypořádat s výnosy dosahujícími 3 %, bude rychlé dosažení této úrovně dobré pro nás všechny. Musí být ale doprovázeno zlepšujícími se finančními podmínkami a důvěrou.

Autorem je Jim O’Neill, který působil ve vedení Goldman Sachs Asset Management.

(Zdroj: The Telegraph)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2025
22:01Zámořské indexy se držely poblíž maxim  
17:25El-Erian: Fed by neměl být posedlý 2 %. Kdyby cíl byl skutečně na nich, sazby by šly nahoru
17:25Americké akcie překonaly historická maxima  
14:53Traders Talk: Raketový růst evropské obrany, levný čínský tech a tip na bezpečný přístav
12:33Cena plynu pro evropský trh je poblíž čtyřtýdenního minima
12:29Pár slov k tvrdosti inflačních cílů a inflaci jako výhradně monetárním jevu
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku před volbami výrazně vzrostla
10:30Ekonom Summers o tom, v čem a proč je Trumpova celní politika mimořádně špatná
9:12Musk představil chatbota Grok 3, má konkurovat ChatuGPT a DeepSeeku
9:07Rozbřesk: Cena plynu v zajetí vysoké volatility. V centru pozornosti trhů summit v Paříži
8:43Kofola překonala odhady, USA a Rusko jednaly samy o Ukrajině a futures jsou v zeleném  
6:04Ze sedmičky výjimečných technologických akcií k zaostávající šestce?
17.02.2025
18:43Zpomalující Spojené státy, zrychlující eurozóna, inflace stále nad cílem – predikce Natixisu pro další dva roky
17:36Kofola zakončila rok 2024 s rekordními čísly, letos chystá výraznější investice
17:21Evropu táhnou zbrojaři, pozitivní sentiment posouvá Prahu těsně pod 2000 bodů  
16:39Oceláře Thyssenkrupp (+20 %) ženou do výšin sázky na obranu a IPO divize ponorek
16:26Čínský prezident se sešel se zástupci byznysu včetně zakladatele Alibaby
16:20Růst izraelské ekonomiky loni kvůli válce zpomalil na jedno procento
15:00Německo je vůči americkým clům obzvlášť zranitelné, uvedl šéf Bundesbank
14:57Trumpova cla vrhají stín na optimistickou výsledkovou sezónu v Evropě, píše Goldman Sachs

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data