Akcie ve světě  |  01.12.2010 14:01:52

Predikovat vývoj na akciových trzích je nelehké... a najít důvody k optimismu rovněž. Vyhodnocení BIG EXPERT

Současné komentáře ze zahraničních trhů obsahují jako klíčová slova především "měnová válka" a "Irsko", pojďme se ale podívat na poslední vyhodnocení BIG EXPERT a také se podívejme se, jaké názory zazněly. Ohlédneme se na predikce vývoje na nejvýznamnějších akciových trzích, odhadované prostřednictvím akciových indexů (PX, DJ, Nasdaq C, FTSE, DAX a Nikkei), které máme v projektu BIG EXPERT k dispozici (tedy odhady směřující do třetího čtvrtletí 2010 - tedy krátkodobé odhady s horizontem jeden měsíc, které experti poskytli ve třetím čtvrtletí, dlouhodobé odhady s horizontem půl roku, které experti poskytli v prvním čtvrtletí). Přesnost odhadů poměřujeme velikostí odchylky odhadu od skutečného vývoje indexu akciového trhu.

Index pražské burzy PX dosáhl maxima na začátku srpna (1199,1 bodů: připomínáme, že datum v grafu zobrazuje týden, kdy byl odhad stanoven - s výhledem na jeden měsíc - takže začíná srpnovými hodnotami). Když srovnáme skutečný vývoj indexu PX s průměry odhadů, pak vidíme, že odhady v tomto období poměrně věrně predikovaly budoucí vývoj a maximální odchylka zde činila 31 bodů.
Minim pak PX zde dosáhl na začátku července a konci září (zde se pohyboval kolem 1120 až 1135 bodů).
Největší "událostí" tohoto období na pražské burze bylo po více než dvou letech uvedení nové emise - FORTUNY, sice to je dobrá zpráva, ale vzhledem k velikosti emise a dosavadnímu vývoji uvidíme, jak si povede dále.

 

Do třetího čtvrtletí vstupovaly trhy tlačeny vládními stimuly, jejich účinek ale neodvracel korekci – analytici měli stále na paměti špatné makroekonomické zprávy z Evropy i Asie a přemýšleli, zda se nedotkneme druhého dna recese. Začátek léta sebou nicméně přinesl naděje spojené s další výsledkovou sezónou. „Výsledková sezóna zklamání nepřináší a to je asi ten nejzásadnější vzkaz z trhů pro investory. Pokud nepřijde extremní šok v podobě velmi špatných výsledků velké společnosti, neměli bychom se dočkat delšího klesajícího trendu v následujícím měsíci. … Dalším z důvodů je také letní období, v němž je aktivita i volatilita tradičně nižší. Nástupem podzimu a s výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí 2010 se pak dají očekávat překvapení spíše negativním směrem, “ uvedl ve svém červencovém komentáři Miroslav Hlavoň ze společnosti GRANT CAPITAL. Optimismus pramenící z výsledkové sezóny brzdila makročísla: „Tyto údaje však kontrastují se slabými údaji z trhu práce a slabé důvěry spotřebitelů na Západě, k nimž se přidávají data svědčící o zpomalení ekonomického růstu v USA. Některé komentáře naznačují možnost druhého dna - v tomto ohledu bude asi nejdůležitější číslo tohoto týdne páteční údaj o vývoji HDP v USA v druhém čtvrtletí letošního roku. V záloze je však připravenost amerických autorit, jež prostřednictvím úst šéfa amerického Fedu již ohlásily ochotu zapojit druhý stimul, pokud se především trh práce bude vyvíjet neuspokojivě,“ napsal Roman Skalický ze společnosti LUTHERUS.

Americká výsledková sezóna dopadla dobře, ale někteří varovali před dalším vývojem. Christian Blaabjerg ze Saxo Bank napsal: „Jsou tu ale také varovné signály, které by u investorů měly vést ke zvýšeným obavám. Akciový trh během posledních 10 měsíců revidoval výsledky směrem nahoru. … Trh předpokládá, že v následujících čtvrtletích můžeme u tržeb očekávat spíše pokles. Ziskové marže jsou nyní v rámci cyklu hospodářských výsledků nad svým dlouhodobým průměrem. … Z výše zmíněného by tedy logicky mělo vyplývat, že bychom do budoucna měli očekávat slabší výsledky, což by mělo akciové trhy táhnout dolů – pokud ne nutně v krátkodobém výhledu, tak přinejmenším se vstupem do výsledkové sezóny za 3. čtvrtletí. A taková je přesně naše předpověď.“

A na začátku srpna nad neveselými americkými makročísly a ještě rostoucí Evropou přichází zamyšlení, jaký je fundament tohoto růstu a zda bude mít dlouhé trvání, co přinese podzimní zvýšená aktivita na trzích – Jaroslav Brychta z X-Trade Brokers to komentoval takto: „Uvědomíme-li si ale, že za růstem v Evropě stojí spíše masivní monetární a fiskální expanze, silná americká poptávka z první poloviny roku a znehodnocení eura během stejné doby o více než 20 %, ani zde příliš prostoru k optimismu do budoucna k nalezení není. Finanční trhy tedy zdá se vypráví poněkud jiný příběh, než reálná ekonomika. A je pouze otázkou času, než se budou nuceny přizpůsobit nepříjemné realitě.“ Zdůraznil to i Ondřej Moravanský ze společnosti CYRRUS: „Při pohledu na historii trhů vidíme, že první vlna krize v roce 2007 a ty nejrychlejší propady v roce 2008 přišly vždy v podzimních měsících. Loni v tomto období trhy vytrvale rostly, nicméně konkrétně nadcházející měsíc září je historicky jedním z nejhorších kalendářních měsíců pro akciové trhy. I když se historie ne vždy opakuje, myslím, že i letos je pohyb dolů z kraje podzimu docela pravděpodobný. A i když je většina kostlivců (např. evropské dluhy, vysoká americká nezaměstnanost,...) aktuálně schovaná ve skříni a až tak negativní nálada na trzích zrovna nevládne, pořád zde tyto hrozby přítomné jsou a ještě nějakou chvíli budou.“

Čtvrtletní vyhodnocení
Krátkodobé odhady
za třetí čtvrtletí 2010
Dlouhodobé odhady
za první čtvrtletí 2010
Pořadí Expert / Společnost Pořadí Expert / Společnost
1.
Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST
1.
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
2.
Roman Skalický, LUTHERUS
2.
Ondřej Moravanský, CYRRUS
3.
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
3.
Jan Mach, Milan Nedbálek, Libor Buček, FINANCE Zlín

Jednotlivé země ekonomickou situaci řeší různými způsoby, jak ve svém komentáři připomenul Karel Kabelka z GRANT CAPITAL, a to přináší na finanční trhy nejistotu: „Připomeňme schválené úspory v Německu ve výši 80 miliard euro, nejtvrdší škrty od druhé světové války ve Velké Británii a nesmíme zapomenout na odhodlaného francouzského vůdce Nicolase Sarkozyho. Nabízí se ale otázka, jak tyto zcela odlišné přístupy ohodnotí finanční trhy. Ale hlavně jak budou tyto dva systémy fungovat současně vedle sebe. Je zcela zřejmé, že se objeví řada faktorů, které budou generovat nové příležitosti, ale také nové bubliny.
V situaci, kdy Amerika bude zásobovat svou ekonomiku novými penězi, zatímco v Evropě se bude tvrdě šetřit, je otázkou, který kontinent bude z této situace více profitovat. Evropský spotřebitel bude drtivě zasažen reformami a bude otáčet každou korunu, resp. euro. Tomu americkému zase pomalu dochází trpělivost s planými sliby americké administrativy a utrácet se i přes napumpované miliardy neodhodlá.“

„Máme zde riziko amerického trhu s bydlením a amerického spotřebitele, v Evropě problémy jižního křídla eurozóny se zadlužením a v Číně tolik omílanou realitní bublinu. Investoři si jsou všech těchto nebezpečenství dobře vědomi a odtud také pramení jejich nejistota a opatrnost. Zároveň je zde však velká obava, že další rána přijde z neočekávaného směru, a proto se na ni už z definice nelze dopředu připravit,“ dodal Patrik Hudec ze společnosti Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti.

Září nakonec své pověsti špatného měsíce nedostálo, akciové trhy rostly přes ne příliš příznivé zprávy z Ameriky i Evropy. A znovu se objevují otázky o základu a udržitelnosti takového růstu. „To se projevuje především nízkou likviditou trhů a vyšší volatilitou. Investoři stále drží významnou část prostředků v hotovosti a vyhledávají alternativní možnosti investic. Dluhopisy jim v současné době moc příležitostí neskýtají, proto se stále více zaměřují na drahé kovy. Na konci září mimo jiné i z tohoto důvodu zlato pokořilo hranici 1300 amerických dolarů za trojskou unci, což byla historicky nejvyšší hodnota. Také stříbro se koncem září přiblížilo svým historickým maximům,“ uvedli ve svém komentáři Milan Nedbálek a Zuzana Virglerová ze společnosti FINANCE Zlín.

Kteří experti měli v roce 2009 nejlepší odhady?
Vyhodnocení dlouhodobých odhadů za celý rok 2009
Pořadí Společnost / Expert
1.
Generali PPF Asset Management,
správce fondů ČP INVEST
Patrik Hudec
2.

X-Trade Brokers
Jaroslav Brychta, Petr Hlaváč

3.
J&T BANKA
Aleš Vávra

Rekapitulaci nepřiliš optimistických názorů třetího čtvrtletí uzavřeme varujícím citátem z říjnového komentáře Jaroslava Brychty z X-Trade Brokers: „Již dva měsíce tedy trvá růst cen téměř všeho, s čím lze na finančních trzích obchodovat. Důvodem tohoto vývoje ale není návrat k normálu a zotavování světové ekonomiky. Jedná se o výsledek mimořádně expanzivní měnové politiky, kterou se navíc některé centrální banky chystají dále rozvolňovat. To platí zejména o americkém Fedu, který již v srpnu začal s opětovnými nákupy státních dluhopisů. Ekonomika si tak zatím stále zvyká na pokračující pokles dlouhodobých úrokových sazeb, který vytváří nové stimuly k zadlužování a investicím. Čím déle budou sazby tlačeny dolů, tím déle může růst cen akcií, dluhopisů a komodit pokračovat. Tím horší však bude její odpověď na to, až sazby přestanou dále klesat, případně začnou znovu růst.“

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688