Levný břidlicový plyn pokračuje ve válcování jaderné energetiky ve Spojených státech. Zatím poslední obětí se staly dva reaktory v jihokalifornské elektrárně San Onofre, jejichž zpackaná modernizace vedla nejdřív k pozastavení provozu a nyní k úplnému odstavení. Společnost Southern California , která elektrárnu vlastní, se rozhodla bloky o celkovém výkonu 2150 MW trvale vypnout, jelikož nejistota ohledně časového horizontu jejich restartování a nákladů na opravu učinila z jejich dalšího provozu ztrátovou záležitost, obzvlášť v konkurenci se zemním plynem.
Paroplynové zdroje teď v Kalifornii rostou jako houby po dešti, což by mohlo zabránit výpadkům proudu v parném létě, kdy závratně roste spotřeba kvůli spuštěné klimatizaci.
Reaktory San Onofre musely být odstaveny loni v únoru kvůli havarijnímu stavu parogenerátorů. Ty přitom byly před třemi lety kompletně vyměněny, což stálo 670 mil. USD. Od té doby se na trubkách a těsněních objevilo velmi mnoho deformací a děr, a někde dokonce hrozil únik radiace. Na vině prý byla špatně provedená počítačová analýza, která vyústila v nekvalitní konstruktérské řešení. Náklady odstavení jednotek 2 a 3 elektrárny se mezitím vyšplhaly na víc než 500 mil. USD. Jednotka 3 potřebovala téměř kompletní výměnu trubek v parogenerátorech.
Vlastník elektrárny po americké Komisi pro jadernou regulaci (NRC) požadoval spuštění jednotky 2 na omezený výkon, což mělo zabránit dalšímu poškozování jejího vybavení. Za normálních okolností musí být bezpečnost elektrárny znovu prověřena, avšak Southern California se domáhala přeskočení této procedury a hrozila, že jinak oba reaktory nechá vypnuté napořád. Povolení však nezískala. První jednotka v San Onofre měla původně fungovat do roku 2004, ale kvůli vysokému opotřebení byla vypnuta už o 12 let dříve.
Trvalé odstavení bloků ve vlastnictví Southern California nahrává konkurentům, například společnosti NRG Energy, která v prosluněném státě vlastní 11 paroplynových výrobních jednotek o celkovém výkonu 5000 MW a od února loňského roku pokrývá část výpadku San Onofre. Zanedlouho hodlá dostavět paroplynový zdroj Segundo (550 MW). O další dodatečné megawatty by se měly postarat nové paroplynové elektrárny společností Mission (500 MW) a Competitive Power Venture (850 MW). Calpine Corp, další velká kalifornská energetika, staví dvě plynové elektrárny o souhrnném výkonu 580 MW.
Kalifornská síť se v důsledku odstavení San Onofre a větší závislosti na plynu musí vyrovnat se zvýšenou zátěží a zákazníci s vyššími velkoobchodními cenami elektřiny. Zatímco v roce 2000 se plyn na výrobě elektřiny v Kalifornii podílel z 50 %, dnes je to 60 %. Zbytek mixu tvoří jádro a vodní a obnovitelné zdroje. Rozvodná síť byla letos na několika místech modernizována, aby zvládala prudké výkyvy ve výrobě a spotřebě proudu.
Se stavbou všech více než sta reaktorů, které jsou v USA nyní v provozu, se započalo před rokem 1974. Problémy s překračováním harmonogramů a rozpočtů byly charakteristické i pro tehdejší dobu, která zažila poslední větší vlnu budování jaderných kapacit. Ta skončila po havárii na elektrárně Three Mile Island v roce 1979. Stejné průtahy a prodražování provázejí dokončení prvních amerických bloků po téměř 40 letech, což energetické podniky odrazuje od dalších jaderných projektů.
Ještě před dvěma lety to vypadalo na rozsáhlou expanzi amerických jaderných kapacit. NRC v lednu 2010 evidovala žádosti o vydání kombinované licence k výstavbě a provozu 14 reaktorů. Jaderné nadšení elektrárenských společností opadlo nejen kvůli prodražování staveb nových bloků a levným konkurenčním palivům, ale i kvůli havárii v japonské Fukušimě v březnu 2011. V následujících deseti letech by podle Světové jaderné asociace (WNA) mohlo být v USA spuštěno kolem 5 reaktorů.
(Zdroje: WNA, Reuters, Atominfo.cz)