Chcete růst ekonomiky? Držte se osvědčeného německého receptu - kombinace rozpočtové disciplíny a zlepšení konkurenceschopnosti, vzkazuje německá kancléřka politickým vůdcům zemí eurozóny a nenechává prostor pro další krizový vývoj před zářijovými volbami. Silná doporučení ve svém týdenním podcastu zjemňuje chválou dosavadních kroků eurozóny a přiznáním závislosti nejsilnější ekonomiky bloku na vývoji celku. Zároveň ale již rozhodně nehodlá pouštět opratě politické vlády delegací dalších pravomocí do Bruselu.
„Je rozhodně v zájmu Německa udělat vše pro zajištění zavedení strukturálních reforem v ostatních zemích (eurozóny), posílení rozpočtů a stimulaci ekonomické aktivity,“ uvedla německá kancléřka Merkelová. Za hlavní předpoklady udržitelného oživení ekonomik přitom kromě zadluženosti na uzdě nadále považuje reformu trhu práce, která by posílila konkurenceschopnost firem a motivovala je k dalšímu náboru pracovních sil, zároveň ale nehodlá ustupovat od pokračující fiskální konsolidace.
Vystoupení Angely Merkelové lze brát jako určitou politickou předehru k jednáním, která čekají na závěr tohoto pracovního týdne v Římě ministry financí a práce velké čtyřky eurozóny – Německa, Francie, Španělska a Itálie. Jedním z hlavních bodů jednání bude boj s nezaměstnaností Evropanů ve věku do 25 let. Zvláště na jihu eurozóny jsou tato čísla alarmující: Itálie a Portugalsko přes 40 procent, Španělsko přes 50 procent a Řecko dokonce přes 60 procent. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble již minulý týden varoval, že neúspěch v této bitvě na trhu práce by mohl nahlodat základy Evropy.
Chvála před volbami
Výroky Angely Merkelové z poslední doby lze brát nejen jako slova jedné z nejvlivnějších političek současné Evropy, ale také jako proklamace ženy bojující o opětovné zvolení do funkce německé kancléřky. V případě vítezství ve volbách naplánovaných na 22. září by Merkelová vstoupila již do třetího čtyřletého funkčního období v nejvyšší funkci největší ekonomky eurozóny.
Merkelová tak ve svém posledním veřejném vystoupení například pochválila pokroky, které Evropa dosud udělala. „Členské země již zavedly hodně strukturálních reforem a zdraví kontinentu se celkově vylepšilo,“ uvedla německá kancléřka. Podobně o víkendové návštěvě Japonska mluvil i francouzský politický protějšek, prezident Francois Hollande, když se nechal slyšet, že akutní fáze krize eurozóny už je pryč. „Evropa se stala stabilnější, ale musí se více orientovat na růst,“ zopakoval současnou mantru francouzské vládní politiky.
Ekonomické zdraví Evropy je pro Německo klíčové, protože tato ekonomická velmoc vyváží 40 procent své produkce do zemí eurozóny a do celé Evropské unie směřuje dokonce 60 procent všech německých exportů. Merkelová proto nově popíchla své evropské kolegy, aby „zintenzivnili“ jednání vedoucí k volnému obchodu mezi Spojenými Státy a EU a podpořili tak vzájemný obchod mezi kontinenty.
Důležitost dalšího politického a ekonomického vývoje v eurozóně podtrhnula minulý týden i německá centrální banka, když snížila výhled růstu německé ekonomiky v letošním roce z 0,4 procenta na 0,3 procenta a v roce 2014 na 1,5 procenta z 1,9 procenta. „Hodně bude záležet na stabilizaci ekonomické situace v zemích zasažených krizí eurozóny a na tom, zda síly expanze v těchto zemích postupně získají navrch,“ řekl na závěr minulého týdne k novému výhledu prezident Bundesbank Jens Weidmann.
Boj o suverenitu
Dalším důležitým tématem pro Angelu Merkelovou před volbami je zachování politické síly v Berlíně. Na začátku měsíce se proto postavila proti návrhům, aby byl větší objem pravomocí převeden na Evropskou komisi. „V příštích několika letech nevidím potřebu předávat více pravomocí komisi v Bruselu,“ uvedla Merkelová v červnovém rozhovoru pro časopis Spiegel.
Dodala, že souhlasí s názorem francouzského prezidenta Françoise Hollandea, podle kterého komise nesmí „diktovat“ reformy, země EU by měly více spolupracovat v ekonomických záležitostech. „Máme na mysli například trh práce a penzijní trhy, ale také daňovou a sociální politiku,“ upřesnila Merkelová.
Berlín byl v minulosti zastáncem silnější Evropské komise. Vliv této instituce se však během dluhové krize v eurozóně snížil, zatímco Německo získává v evropské politice čím dál větší slovo. Vyjádření Merkelové znepokojilo menší členské státy EU, které dosud braly komisi za ochránce svých zájmů v Evropě.
Hollande a Merkelová podle podle agenturních zdrojů předloží ostatním evropským představitelům společné návrhy ohledně budoucího řízení eurozóny před summitem Evropské unie naplánovaným na samý konec měsíce.
(Zdroj: Reuters, Spiegel, Bloomberg, Bundesbank)